Web’in Durumu Üzerine Düşünceler

Faydalı Alternatif Metin Yazma
Laura Kalbag, State of the Browser 2019’da sahnede

daha yeni döndüm Tarayıcının Durumu, Londra’da, CSS Izgarasında hata ayıklama hakkında bir konuşma yaptığım, topluluk tarafından yürütülen harika bir konferans. Konferans kasıtlı olarak en son araçlar veya çerçeveler yerine web standartlarına odaklandı. Konuşmacıların her birinin kendi uzmanlık alanı vardı, ancak özellikle başarılı olan şey, konuşmaların tesadüfen ya da tasarımla ortak bir konu ile görünüşte birbirine karışmış olmasıydı: Web’in herkes için çalışmasını sağlamak. Bruce Lawson Sir Tim Berners Lee’den (veya Bruce’un bildiği gibi “Timbo Amca”) alıntı yaparak tonu erkenden ayarlayın:

Bu herkes içindir.

Son zamanlarda, bir ön uç geliştiricinin değerinin yazabilecekleri JavaScript ve kullanabilecekleri süslü çerçeveler olduğu, CSS, HTML ve erişilebilirlik gibi web temellerinin endişe verici bir şekilde küçümsendiği konusunda beni çok etkiledi (ve şüphesiz birçok kişi). . Gelişmekte olan ülkelerde veya en son cihaza veya hızlı bir bağlantıya erişimi olmayan pek çok kişi, web’in tamamına herhangi bir engeli olan kişiler için tamamen erişilemez durumdadır. Biz yok gerçekten herkes için bir ağ kurdu.

Standart genel olarak çok yüksek olduğu için, State of the Browser’dan herhangi bir konuşmayı öne çıkan bir konu olarak ayırmak zor olurdu. HTML, erişilebilirlik, performans ve CSS ele alındı. Özellikle dikkate değer olan şey, JavaScript’in idareli kullanılması için bir uyarı dışında neredeyse hiç bahsedilmemesiydi. Bu eski moda gelebilir, ancak aslında kullanıcı deneyimi için ne kadar az JavaScript’in hayati önem taşıdığını ve web’i herkes için kullanılabilir hale getiren becerilere yatırım yapmanın ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Çoğu zaman, azınlık için kaygan bir deneyim uğruna veya daha da kötüsü geliştirici deneyimi uğruna erişilebilirlikten fedakarlık ediyoruz. Laura Kalbag konuşmasında, çerçevelerin kullanımı ile daha yüksek erişilebilirlik hataları örnekleri arasında bir ilişki olduğuna dikkat çekti. Bunun birçok farklı nedeni olabilir – mutlaka bu çerçeveleri takip etmez neden hatalar – ancak temelleri tam olarak anlamak yerine bir çerçeve öğrenmeye vurgu yapıldığında, bunun sonucunda erişilebilirliğin zarar görmesi kesinlikle mantıklı görünüyor.

JavaScript çoğunlukla bir geliştirmedir ve yine de çoğu zaman geliştiricileri işe almak isteyen şirketlere her şeyden önce verilen bir beceridir. Bugünlerde çoğu iş ilanı JavaScript’i sahip olunması gereken bir numara olarak vurguluyor, HTML ve CSS iyi bir ölçüm için (eğer varsa), sanki bir öğleden sonra alınabiliyorlar ve yıllarca pratik deneyim gerektirmiyorlarmış gibi. ve iyi yapmak için dikkatli bir değerlendirme. Erişilebilirlik, geniş ve karmaşık bir alandır, ancak bu konuda uzmanlaşmış kişilerin büyük ölçüde küçümsendiği sonradan düşünülmüş bir konu olarak ele alınmaktadır.

State of the Browser gibi konferansların, web temellerine endüstri çapında yenilenmiş bir odaklanmanın belirtileri olduğunu düşünmek isterim. Ama bir yanım durumun böyle olmadığından ve çerçeve odaklı geliştiriciler ile web’in kuruluş ilkeleriyle ilgilenenler arasındaki ayrımı daha da gösterdiğinden korkuyor.

Bu ayrımın olmasına gerek yok.

Sektöre giren birinin bir JS çerçevesi öğrenmesini asla caydırmam çünkü bu iyi ya da kötü bir beceridir. sana iş bulabilir. Sektördeki yerleşik ve iyi bağlantıları olan kişilerin çerçeveleri karalaması çok iyi, ancak şirketlerin yapmak bu becerileri istiyorum. Bazı iyi niyetli tavsiyelerin, yeni geliştiricilerin çerçevelerden kaçınarak kendilerini yetenek havuzundan dışlamalarına ve asla kariyer basamaklarına çıkmamalarına neden olabileceğinden endişe ediyorum. Ancak her şeyin ötesinde, State of the Browser bana mesajın kaybolmasına izin veremeyeceğimiz için daha iyi ve daha kapsayıcı bir web için davul çalmaya devam etmenin ne kadar gerekli olduğunu hatırlattı. Umarım bu cesur yeni JavaScript dünyasına giren geliştiriciler, bunun gibi konferanslara katılır, tavsiyeleri dinler ve karşılığında herkes için bir web’in savunucusu olurlar.

daha fazla okuma

Bu makale tarafından bryan robinson okumaya değer: En Az Güç Kuralı, modern geliştiriciler için ne anlama geliyor?. Şuna atıfta bulunur: En Az Güç KuralıSir Tim Berners-Lee ve Noah Mendelsohn tarafından hazırlanan ve belirli bir amaç için en az güçlü dilin seçilmesini öneren bir ilke – Bruce Lawson’ın konuşmasında da atıfta bulunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.