Web için Yazma İpuçları

Faydalı Alternatif Metin Yazma

Web için yazmak, diğerleri gibi yalnızca pratik yaparak mükemmelleştirilebilecek bir beceridir. İki yıldır bu blogda yazıyorum ve ondan önce başka siteler için içerik oluşturuyorum ve bunda oldukça iyi olduğumu düşünmek hoşuma gidiyor – her zaman iyileştirmenin yolları olsa da! Bu makalede, yıllar içinde edindiğim, blog yazmaya başlıyorsanız veya hatta baskı için yazmaktan geçiş yapıyorsanız size yardımcı olabilecek birkaç bilgelik bilgisini paylaşacağım.

Bunlar teknik içerik göz önünde bulundurularak yazılmış olsa da, birçok farklı web içeriği türü için geçerli olabilir.

tazeyken yaz

Rachel Andrew kısa süre önce aşağıdaki tavsiyeyi tweetledi ve daha fazlasını kabul edemedim:

Bu makaleyi deneyim zihninizde tazeyken yazmak, şüphesiz onu okuyucu için daha alakalı hale getirecektir. Aynı zamanda, konuyla daha fazla heyecanlanacağınız ve okumayı daha ilgi çekici hale getireceğiniz anlamına gelir.

Bu tavsiyeye uymaya çalışıyorum ama her zaman başarılı olamıyorum!

Yazım hataları için endişelenme (çok fazla)

Okuyucularınız, özellikle içerik değerliyse, yazım ve dilbilgisi hatalarınızı affedecektir. Kusurlu dilbilgisinin sizi yayınlamaktan alıkoymasına izin vermeyin. Yine de kod örneklerini kontrol etmeye gelince daha kapsamlı olmaya çalışın – deneyimlerime göre bir makaleden kod örneği denemek ve neden işe yaramadığını merak etmek sinir bozucu olabilir.

Ayrıca, kendinizi “doğal” bir yazar gibi hissetmiyorsanız endişelenmeyin. İnsanlar nadiren yargılayıcıdır ve henüz yazma stilinizi tam olarak bulamadığınız gerçeğini görmezden gelebilirler. Sadece pratik yaparak gelişebilirsin, bu yüzden seni ertelemesine izin verme.

asıl konuya gel

Okuyucular, bir makalenin kendileriyle alakalı olup olmayacağını ve bu nedenle zaman ayırmaya değer olup olmayacağını olabildiğince çabuk bilmek isterler. Makaleden gerçekte ne alacaklarını ilk paragrafta özetlemeye çalışın.

Kısa paragraflar halinde yazın

Web’in baskıdan farklı olmasının bir yolu, okuyucunun dikkatini çekmenin daha zor olabilmesidir. Pek çok insan okumaya zaman ayırmaya değip değmeyeceğine karar vermeden önce bir makaleyi tarar ve bir metin duvarı göz korkutucu görünebilir ve bazı okuyucuları daha başlamadan erteleyebilir. Kısa paragraflar bunu kolaylaştırır.

Farklı bölümler için ilgili başlıklar da bu amaç için kullanışlıdır.

Şartlarınızı açıklayın

Yeni bir terimi ilk kez mi kullanıyorsunuz? Okuyucularınıza ne demek istediğinizi açıklayın. Kısaltma mı kullanıyorsunuz? Makaledeki ilk örnek için heceleyin – bundan sonra, genel olarak güvenle kullanabilirsiniz.

Çok sayıda bağlantı ekleyin

Bazı okuyucuların aşina olmadığı bir terim kullanırken bir bağlantı eklemek genellikle yararlıdır. Örneğin, sık sık bağlantı kurarım MDN (Mozilla Geliştirici Ağı) özellikle oldukça yeni bir şeyse, bir CSS özelliği veya spesifikasyonu için belgeler. Veya ismiyle başka bir geliştiriciden bahsediyorsam, web sitelerine veya Twitter biyografisine bir bağlantı ekleyeceğim.

Sadece bu da değil, bir konuyu daha derine dalmak isteyen herkes, kaynaklarınızın bağlantılarının yanı sıra yararlı bulabilecekleri demolar ve siteler için de minnettar olacaktır. Bir makalenin (veya ilgili bölümün) altındaki kaynakların listesi kullanışlı olabilir.

(Bağlantılar SEO için de iyi olabilir. Bununla ilgili gerçek bir veriye sahip değilim ve bunları eklememin nedeni bu değil, ancak bana bunun bir şey olduğu söylendi. Lütfen makalenizi yalnızca bağlantılarla tıkamayın. SEO amaçlı olsa da, alakasız bağlantılar yardımdan daha fazla engel olacaktır.)

Egonuz için değil okuyucularınız için yazın

Bu kulağa bariz gelebilir, ancak bazen akışın ortasındayken unutmak kolaydır. Çoğu zaman kendimi, kulağıma anlamlı gelen, ancak ikinci okumada, bilgiyle ilk kez karşılaşan birine pek yardımcı olmayan bir cümle yazarken buluyorum.

Bir sürü jargon (özellikle açıklamalar olmadan) veya daha basit bir açıklamanın işi daha iyi yapacağı karmaşık bir dil kullanmak, kitlenizi kolayca yabancılaştırabilir. Yazarken sık sık kendime şunu sorarım: “Bu cümleyi faydalı olduğu için mi yoksa beni zeki gösterdiği için mi yazıyorum?” Eğer ikincisiyse, silerim.

Eksiklerinizi kabul edin

Kimse bilmiyor her şey bir konu hakkında (birkaç istisna dışında!). Bir konuda faydalı bir makale yazmak için o konuda uzman olmanıza gerek yok – en faydalı makalelerin çoğu yeni başlayanların bakış açısına göre yazılmış. Ancak, bilginizin sınırlarının nerede olduğunu okuyucularınıza açıklayın (ve mümkünse diğer kaynaklara bağlantılar ekleyin), böylece tavsiyeniz veya yaklaşımınız hakkında bilinçli bir karar verebilsinler.

Kaynaklar ve teşekkür

Bu gönderi kısmen ilham aldı mükemmel Twitter dizisi ile Manuel Matuzovićardından bir özetlemek için blog yazısı.

Benden çok daha akıllı insanlar teknik yazı konusunda çok daha derinlemesine yazdılar – ayrıca son derece başarılı bloglar yayınlıyorlar, bu yüzden kesinlikle not alın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.