Uzaktaki Geliştiriciler İçin En İyi Araçlar

Uzaktaki Geliştiriciler İçin En İyi Araçlar

Birçok yazılım geliştiricisi, pandemiden önce bile kendilerini sözleşmeli, yarı zamanlı veya tam zamanlı olarak uzaktan çalışırken buldu. Uzaktan çalışmak, programlama ve geliştirme ekipleri için birçok zorluk oluşturabileceğinden, evden çalışma geçişinizi çok daha kolay hale getirmek için programcılar için bir araç listesi tasarladık.

Uzaktan Yazılım Geliştirmeye Doğru Geçiş

Teknolojik gelişmeler, küresel olarak uzaktan çalışmaya geçişi hızlandırdı ve koronavirüs pandemisi bunu bir zorunluluk haline getirdi. Upwork’e göre, işe alım yöneticileri pandemi öncesi tam zamanlı çalışanlarının yüzde 38’inin önümüzdeki beş yıl içinde uzaktan çalışmaya başlayacağını öngördü. Şimdi, birçok şirket uzaktan çalışmaya geçtiği ve pandemi sonrası buna bağlı kalmaya karar verdiği için bu tahmin yüzde 58’e yükseldi.

Neden birçok kuruluş ve çalışan evden çalışma modeline bağlı kalıyor? Çalışanlar için, kendi programlarını oluşturabildikleri, dünyanın hemen hemen her yerinde çalışabildikleri ve bazı durumlarda daha üretken olabildikleri için avantajlar çoktur. Ve işverenler için, uzaktan çalışmanın artan üretkenliğinin ödüllerini toplamayı umarken, kârlılıklarını artırmak için maliyetleri düşürebilirler.

Doğru uzaktan çalışma ortamı araçları mevcut değilse, iletişim, zaman yönetimi vb. için engeller oluşturabileceğinden, uzaktan çalışma tamamen olumlu değildir. Neyse ki, uzak yazılım geliştiriciler için, işbirliğini ve üretkenliği yüksek, maliyetleri ve sorunları düşük tutmak için bu engellerin üstesinden gelebilecek birkaç araç var.

Uzaktaki Geliştiriciler ve Programcılar İçin En İyi Araçlar

Uzak ortamlarda işbirliğini ve üretkenliği artırmak, projeleri yönetmek ve daha fazlası için hangi araçlar en iyisidir? Bunları aşağıdaki bölümlerde listeliyoruz.

Uzak Yazılım Geliştiricileri için Jira

Yazılım geliştirme projelerini yönetmek için hepsi bir arada bir uzak araç arıyorsanız, Jira tam size göre olabilir. Popüler proje yönetimi yazılımının işbirliği araçları vardır, Scrum ve Kanban panolarıyol haritaları, raporlama, anlayışlı panolar, hata izleme, özelleştirilebilir iş akışları, sürükle ve bırak otomasyonu, 3.000’den fazla uygulamayla entegrasyon ve daha fazlası ekibinizin üretkenliğini başka bir düzeye taşımasına yardımcı olur.

10 kullanıcıya kadar küçük ekipler Jira’nın Ücretsiz planından yararlanabilirken, ücretli planları kullanıcı başına aylık 7,50 dolardan başlar.

Makalemizi ziyaret ederek Jira hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz: Jira İnceleme: Özellikler ve Fiyatlandırma.

Uzak Programcılar için GitHub

Yazılım geliştiriciler arasında en popüler uzak araçlardan biri, GitHub. Neden? Niye? Büyük ekiplere ve açık kaynaklı kuruluşlara işbirliği ile yardımcı olduğu için, sürüm kontrolü, ve dahası. 83 milyondan fazla geliştirici ve Fortune 100’ün yüzde 90’ı yazılım geliştirme ihtiyaçları için GitHub’ı kullanıyor ve ekibinizi kodla ilgili olarak senkronize tutmak için sonsuza kadar ücretsiz bir sürümle kullanmaya başlayabilirsiniz. Daha gelişmiş işbirliği ve özellikler için Ekip planı için kullanıcı başına yıllık 44 ABD doları ödemeniz gerekir.

GitHub

Nasıl yapılacağı konusunda harika bir rehberimiz var. Git ve GitHub’ı Kullanmaya Başlayın daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız.

ana kamp

Uzak ekipler için en iyi proje yönetimi çözümlerinden biri, ana kamp. 1999’dan beri bu yazılım, grup sohbetleri, mesaj panoları, yapılacaklar listeleri, zamanlama, belge ve dosya paylaşımı ve dış uygulamalarla tonlarca entegrasyon gibi çeşitli özellikler aracılığıyla ekiplerin üretkenliği ve verimliliği artırmasına yardımcı oldu.

Basecamp Dosya Depolama Özelliği

Basecamp’ın 30 günlük ücretsiz deneme süresi vardır ve İş planı, kullanıcı başına herhangi bir ücret ödemeden tam özellik seti için aylık 99 ABD dolarıdır. göz atın Basecamp Proje Yönetim Yazılımı İncelemesi Bu proje yönetim aracının uzak geliştiricilere nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla ayrıntı için.

asana

asana ekibinizin uzaktan çalışma ihtiyaçları için hepsi bir arada çözüm olarak hizmet edebilecek popüler bir proje yönetimi aracıdır. Destekler Atik proje Yönetimi Kanban, Scrum, ürün lansmanları, hata izleme, sprint planlama vb. aracılığıyla. Asana ayrıca 100’ün üzerinde üçüncü taraf entegrasyonuna, zaman kazandıran otomasyona, çoklu proje görünümlerine ve sohbet, dosya paylaşımı ve daha fazlası için güçlü işbirliği araçlarına sahiptir.

Asana Proje Yönetimi İncelemesi

Çok sayıda özelliğine rağmen, geldikleri kadar iyi olan ücretsiz sonsuza kadar sürümü aracılığıyla Asana’nın keyfini çıkarabilirsiniz. Premium teklifleri, kullanıcı başına aylık 10,99 ABD dolarından başlar. Asana’nın özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, makalemize bir göz atın: Asana Proje Yönetimi İncelemesi.

yakınlaştır

yakınlaştır video konferans aracı ekiplerin konumdan bağımsız olarak iletişim kurmasına izin verdiği için pandemi sırasında en çok bahsedilen mesajlaşma uygulamalarından biriydi. Uygulama, tüm cihazlarda iyi çalışır ve ayrıca Google Takvim ile entegre olur. Ayrıca, gerekli ayrıntıları kaçırmamak için toplantıları kaydetmenize de olanak tanır.

Zoom, kişisel toplantılar için ücretsiz bir plana ve ayrıca küçük ekipler için yıllık 149,90 ABD doları lisansa sahiptir. Kardeş sitemiz TechnologyAdvice harika bir Zoom Web Konferans Yazılımının İncelenmesi.

Webex

Zoom kadar yaygın olarak bilinmese de, Webex uzaktan çalışırken ekibinizin işbirliği yeteneklerini artırabilecek başka bir video konferans ve toplantı aracıdır. “Beni Ara” özelliği, toplantılara endişelenmeden katılmayı kolaylaştırır; bu, müşterilerle veya konferans platformuna aşina olmayan yeni çalışanlarla tanışmak isteyen ekipler için bir artıdır.

Webex, 50 dakikaya kadar olan toplantılar için ücretsiz bir Temel plana sahiptir. Meet planı, kullanıcı başına aylık 13,50 ABD dolarıdır ve 24 saate kadar toplantılara izin verir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, eWeek’in harika bir incelemesi var. WebEx Toplantı Merkezi.

Gevşek

Dahil etmeden işbirliği araçlarından bahsetmek zor Gevşek listenizde. Anlık mesajlaşma ve arama yetenekleri sunan aracın popülaritesi yıllar içinde patladı ve endüstrilerdeki uzak çalışanlar, herkesin aynı sayfada kalmasını sağlamak için Slack kanalları kurdu.

Geliştiriciler için Slack Messenger

Slack’in en iyi avantajlarından biri sağladığı esnekliktir. Ayrı ekipler için kanallar oluşturabilir, ayrıca mesajlaşmayı projeler ve belirli görevler için kanallarla daha da fazla bölebilirsiniz. Maliyetleri düşürmek isteyen küçük bir kuruluşsanız, Slack’in temel özelliklerinden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz, ancak bu mesajlaşma platformundan en iyi şekilde yararlanmak için ayda 7 doların hemen altında başlayan premium planlarından birine yükseltmeniz gerekir. .

Google Çalışma Alanı

İşbirliği, herhangi bir geliştirme ekibinin başarısı için çok önemlidir ve Google Çalışma Alanı (eski adıyla G Suite) bunu birçok yönden kolaylaştırır. Dosya depolamanız ve paylaşmanız, e-posta gönderip okumanız, anlık ileti göndermeniz veya belgeleri düzenlemeniz gerektiğinde, Google Workspace ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Hepsinden iyisi, Google’ın ortak çalışma araçları, Zoho Suite ve benzeri rakiplere kıyasla minimum öğrenme eğrisi ile kullanıcı dostudur. Ofis 365.

Google Workspace’in 14 günlük ücretsiz deneme süresi vardır ve kullanıcı başına aylık 6 ABD dolarından başlayan fiyatlarla planlanır.

Microsoft Uzak Masaüstü

Evden çalışırken belirli bir cihaza uzaktan erişmeniz gerekebileceği zamanlar gelebilir. Microsoft Uzak Masaüstü bunu mümkün kılar, böylece şirketinizin güvenliğinden ödün vermeden ihtiyacınız olan cihaz erişimini elde edebilirsiniz. Hepsinden iyisi, ücretsizdir.

Trello

Minimum öğrenme eğrisine sahip bir işbirliği aracına ihtiyaç duyan geliştirme ekipleri şunları dikkate almalıdır: Trello. Ekiplerin ne yapmaları gerektiğini, ne yapıldığını ve nelerin tamamlandığını görmelerine yardımcı olmak için bir listeler ve kartlar sistemi üzerinde çalışır. En gelişmiş işbirliği veya görev yönetimi platformu olmasa da, basitlik arayan sınırlı kaynaklara sahip ekipler, Trello’yu uzaktan çalışma için mükemmel bir araç olarak görebilir.

Microsoft Teams Trello Eklentisi

Trello’nun Ücretsiz planı, çalışma alanı başına 10 adede kadar pano sunarken, en ucuz premium teklifi, kullanıcı başına aylık 5 dolardan başlar. Daha fazlasını okuyarak öğrenebilirsiniz: Trello İncelemesi: Özellikler, Artıları ve Fiyatlandırma.

Todoist

Uzaktan çalışmanın en büyük sorunlarından biri dikkat dağıtıcı şeylerle başa çıkmaktır. Todoist daha sonra nelerin tamamlanması gerektiğine odaklanmanızı ve organize olmanızı sağlayan görev yönetimi özellikleriyle bu sorunu çözer.

Adından da anlaşılacağı gibi, Todoist eski moda bir kalem ve kağıttan çok daha fazla çan ve ıslık ile bir yapılacaklar listesi gibi çalışır. Dil tanıma özelliği sayesinde listenize anında görevler, tekrarlayan girişleri önlemek için yinelenen tarihler, en önemli görevlerinizi görüntülemek için özel filtreler, takvim entegrasyonu ve daha fazlasını ekleyebilirsiniz.

Todoist, beş projeye kadar yeni başlayanlar için Ücretsiz bir plan sunar ve en ucuz premium teklifinin maliyeti aylık 4 ABD dolarıdır.

Geliştiriciler için Uzaktan İşbirliği Araçları

Bu makalede listelediğimiz geliştiriciler ve programcılar için uzak araçlara ek olarak, geliştiriciler için aşağıdaki diğer araçlara da göz atmak isteyebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.