Üçüncü Taraflarım Çevreci mi?

Faydalı Alternatif Metin Yazma
Fershad Irani’nin aracı üçüncü taraf komut dosyalarınızın yeşil barındırma kullanıp kullanmadığını kontrol etmenizi sağlar.

Son zamanlarda, üçüncü taraf komut dosyaları ve genellikle ortalama web sayfasına ne kadar şişkinlik eklediklerini ve sonuç olarak, genellikle son kullanıcının yapmadığı bir şey için üretilen ek karbon emisyonları yoluyla iklim değişikliği üzerindeki etkileri hakkında biraz düşündüm. gerçekten istemek ya da ihtiyaç duymak. Üçüncü taraf komut dosyaları, reklamları, izleyicileri, analizleri, sosyal medya yerleştirmelerini ve muhtemelen başka şeyleri de içerebilir. tarafından bir analiz marmelab bulundu medya web sitelerinin karbon ayak izinin %70’e kadarı reklamlara ve istatistiklere atfedilebilir (kaynak).

Genellikle geliştiriciler olarak bu şeyleri tamamen kaldıracak durumda değiliz ve web’den para kazanma konusundaki konuşma karmaşıktır. Ama en azından onları mümkün olduğunca sorumlu bir şekilde yüklemeliyiz. (hakkında yazdım sosyal medya yerleştirmelerini optimize etmek için bazı stratejiler Smashing Magazine için.)

Bununla birlikte, dikkate almayacağımız bir şey, üçüncü tarafların kendilerinin yeşil web barındırma kullanıp kullanmadıklarıdır – yani, yenilenebilir enerjiyle çalışan barındırma. Ferşad İran Dili web sitenizdeki üçüncü taraf komut dosyalarını analiz eden kullanışlı bir araç geliştirdi: Üçüncü Taraflarım Çevreci mi? yeşil bir web barındırma kullanıp kullanmadıklarını kontrol eder (en iyi bilgiye göre, Yeşil Web Vakfı‘nin veri kümesi) ve sitenizin genel boyutunun ne kadarının üçüncü taraf komut dosyalarından geldiğini, bunların ne kadar etkili bir şekilde önbelleğe alındıklarını ve tahmini karbon emisyonlarını görebilirsiniz.

Bunun gibi araçlar, web sitelerimizin çevresel etkilerine ışık tutmak için harikadır. Bir web sitesinin karbon emisyonlarını ölçmek kesin bir bilim olmaktan uzak olsa da, bunun gibi projeler farkındalığı artırmaya yardımcı olur ve sohbetler başlatmamıza ve giderek daha bilinçli seçimler yapmamıza olanak tanır.

Siteyi ziyaret edin →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.