Trello Proje Yönetimine Alternatifler

Trello Proje Yönetimine Alternatifler

10 yıldan uzun bir süre önce piyasaya sürülmesinden bu yana Trello, kanban Kullanımı kolay olduğu ve çoğu ihtiyaca uygun ücretsiz bir sürümü olduğu için birçok kişi için tercih edilen bir araçtır. Bu, bir proje yönetimi yazılımı çözümü olarak Trello’nun seçtiğiniz araç olması gerektiği anlamına mı geliyor? Mutlaka değil, bu yüzden yazılım geliştirme ekibinizin ihtiyaçlarına daha iyi uyan bir Trello alternatifleri listesi hazırladık.

Bir kenara, sertifika almak isteyen bir proje yöneticisiyseniz, aşağıdakileri listeleyen eğiticimize göz atın. En İyi 5 Proje Yönetimi Sertifikası.

Trello nedir?

Trello, bulut tabanlı proje yönetimi yazılımıdır. Takımlara yardımcı olur (özellikle Çevik Yazılım Geliştirme ekipler), proje yöneticileri, geliştiriciler ve bireyler, panolar, listeler ve kartlar kullanarak proje görevleri oluşturur, izler ve yönetir. Basit bir ifadeyle, Trello’yu sanal Post-it notları oluşturduğunuz ve bunları gerektiği gibi hareket ettirdiğiniz bir beyaz tahta olarak düşünebilirsiniz.

Neden Bir Trello Alternatifi Seçmelisiniz?

Trello’nun kullanımı kolay, basit bir arayüze sahip ve düzenli kalmanız ve görevlerin üstesinden gelmeniz için temel bilgileri veren ücretsiz bir sürüm sunsa da, daha büyük ekipler veya karmaşık projeler için ideal değildir.

Trello, proje yöneticilerinin işlerin nerede durduğuna dair daha ayrıntılı bir anlayış elde etmek için daha fazla bakış açısına özlem duyduğunu bulabilecek sınırlı görüşlere sahiptir. Ve şirketinizde aynı PM yazılımını kullanmak isteyen birkaç departman varsa, görüş eksikliğini çok kısıtlayıcı bulabilirler. Örneğin, geliştirme ekibiniz bir Gantt şeması görünümü, pazarlama ekibiniz ise görevleri yönetmek için Kanban panosu görünümünü tercih edebilir. Bu görüntüleme esnekliğine sahip olmamak, ileride sorunlara neden olabilir.

Trello, işbirliği ve görev yönetimi için uygundur, ancak hepsi bir arada proje yönetimi çözümünde aranacak birçok özellikten yoksundur. Bir göreve birden fazla ekip üyesi atayamayacağınız için Trello ile bir ekibi yönetmek zordur. Yöneticiler ayrıca hangi ekip üyelerinin fazla çalıştığını görmek için iş yüklerini görüntülemekte zorlanacaklar. Trello, raporlama konusunda da geride kalıyor. Birçok proje yöneticisinin bir alternatif araması için bu tek başına yeterli olabilir.

Tüm bunlara rağmen Trello, yazılım geliştirme ekiplerinin proje yöneticileri ve hatta hataları, güncellemeleri ve genel olarak çalışmalarını takip etmek isteyen programcılar için hala mükemmel bir araçtır. Trello hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, artılarını, eksilerini, özelliklerini ve fiyatlandırmasını vurgulayan harika bir incelememiz var: Trello İncelemesi.

Trello Alternatifleri

Geliştirme ekibinizi ve projelerinizi yönetmek ve üretkenliği artırmak için bir Trello alternatifine ihtiyacınız varsa, piyasadaki en popüler PM araçlarından bazılarını temsil ettikleri için aşağıdaki seçeneklere güçlü bir görünüm verin.

asana

asana bir başka popüler proje yönetimi aracı ve Trello rakibidir. Trello gibi, kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. Trello’dan farklı olarak proje yöneticilerinin ve ekip üyelerinin yararlanabileceği daha birçok özellik sunar. Asana’nın öne çıkan özelliklerinden bazıları, çoklu görünümler (zaman çizelgesi, liste, Kanban, vb.), zaman çizelgeleri içeren Gantt çizelgeleri, görev otomasyonu ve başlamanıza yardımcı olacak 50’den fazla şablon içerir.

Asana Proje Yönetimi İncelemesi

Asana’nın profesyonelleri, ilerlemeyi yönetmek için harika çalışan hedef izleme sistemiyle başlar. Yazılımın Microsoft Teams, Basecamp ve daha fazlasıyla sağlam bir entegrasyonu vardır ve iş yükü yönetimi ekibin tükenmesini önler.

Asana’nın eksileri, ücretsiz sürümünün form görünümüne veya özel alanlara sahip olmamasıdır. Birden fazla imza ekleyemezsiniz ve yazılım yerel zaman takibinden yoksundur.

Ekibinize uygun olup olmadığını görmek için Asana incelememizi okuyabilirsiniz: Asana Proje Yönetim Yazılımı İncelemesi.

ana kamp

Birçok uzak ekip ana kamp proje yönetimi ihtiyaçları için. Web tabanlı PM aracı, yüz yüze toplantı ihtiyacını ortadan kaldıran güçlü işbirliği özelliklerine sahiptir ve ayrıca ekipleri düzenli tutmak için birçok özelliğe sahiptir.

Basecamp Dosya Depolama Özelliği

Basecamp’ın öne çıkan özelliklerinden bazıları, dosya depolama ve belge paylaşımı, gerçek zamanlı sohbet, yazılım içinde e-posta iletme, dosyalar, resimler vb. için güçlü bir arama, ekip mesaj panoları, yapılacaklar listeleri ve otomatik check-in’leri içerir.

Basecamp’ın profesyonelleri, çeşitli işbirliği seçenekleriyle başlar. Görevleri atamak kadar işe alıştırmak da çocuk oyuncağıdır. Ve yönetimi kolaylaştırmak istiyorsanız, işi ayrı projelere bölerek bunu yapabilirsiniz.

Basecamp’ın dezavantajları, performansının zaman zaman yavaş olmasıdır. Pano, projeleri yönetmeye yardımcı olmak için daha fazla ayrıntı kullanabilir. Bağımlılık takibi yoktur ve alt gruplar oluşturduğunuzda Basecamp, niteliklere sahip görevler eklemenize izin vermez.

yazımızı okuyabilirsiniz Basecamp Proje Yönetimi Yazılım İncelemesi özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için.

Tıklama

Tıklama birçok eski Trello kullanıcısı için basit bir nedenden dolayı tercih edilen PM çözümüdür: görünümlerle yüklü olarak gelir. Free Forever planını seçseniz bile ClickUp size 10 görünüm sunar. Ve ücretli bir planı tercih ederseniz, projelerin nerede durduğunu görmek için 15’in üzerinde özelleştirilebilir görünüm elde edebilirsiniz.

ClickUp Proje Yönetimi Yazılım İncelemesi

Ekip görevlerini takip etmek ve iş yüklerini yönetmek ClickUp ile olabildiğince basittir ve aynı zamanda projeleri yönetme hiyerarşisi sayesinde organizasyonda da üstündür. Bir projeye yeni ekip üyeleri eklediğinizde kaotikleşebilen Trello’nun aksine ClickUp, kaç yeni üye katılırsa katılsın her şeyi düzenli tutar.

Diğer önemli ClickUp özellikleri arasında görev önceliklendirme, görevler içinde entegre e-posta gönderme, ekibin tükenmesini önlemek için devam eden çalışma sınırları, zihin haritaları, sprint widget’ları ve şirket belgeleri oluşturmak için bulut tabanlı bir işbirliği aracı bulunur.

ClickUp’ın avantajları, kullanıcı dostu bir arayüze, çevrimiçi ve çevrimdışı modlara ve ayrıca başlamak için tonlarca proje şablonuna sahip olmasıdır. Sağlam ücretsiz sürüm, sınırsız kullanıcıya izin verir. Proje yöneticileri ve ekipleri için çok sayıda görünüm ve ayrıca birçok entegrasyon vardır.

ClickUp’ın eksileri, mobil uygulamasının bir tablo görünümü kullanabilmesidir. Ve PM yazılımına yeni başlayanlar, tüm özellikleri ezici bulabilir.

ClickUp hakkında daha fazla bilgiyi makalemizde bulabilirsiniz: ClickUp Proje Yönetimi Yazılım İncelemesi.

Jira

Trello’nun bulabileceğinden daha gelişmiş bir görev yönetimi aracına ihtiyaç duyan proje geliştiricileri Jira sadece doktorun emrettiği şey olmak. Proje takibi, birçok entegrasyon, iş akışı uzantıları, ekip planlaması, işbirliği, raporlar, gerçek zamanlı bildirimler, Scrum panoları ve daha fazlasını sunar.

Jira Proje Yönetim Paneli

Trello yerine Jira’yı seçmenin nedenleri arasında proje esnekliği ve sorun yönetimi yer alıyor. Jira’nın özelleştirilebilir iş akışlarıyla verimliliği artırabilirsiniz ve ayrıca son derece ölçeklenebilirdir ve ekibiniz genişlemeye ve gelişmeye başladıkça büyüyebilir.

Jira’yı atlayıp başka bir Trello alternatifi seçmenin nedenleri, bazen yavaş performansı, kullanıcı dostu olmaması, sıkıcı kurulum ve rakiplerin gerisinde kalan ortak çalışma özellikleridir. Bazıları Jira’yı da çok pahalı bulabilir, çünkü Premium planı kullanıcı başına aylık 14 ABD dolarıdır.

Bizim okuyun Jira İnceleme: Özellikler ve Fiyatlandırma daha fazla ayrıntı için makale.

Pazartesi.com

Pazartesi.com proje yönetimini olabildiğince basit hale getirirken işbirliğini ve şeffaflığı artırdığı için popüler bir Trello alternatifidir. Yazılımın en önemli özellikleri arasında mükemmel işbirliği araçları, belge yönetimi, bütçe takibi, zaman takibi, kaynak yönetimi, görev zamanlaması ve çoklu entegrasyonlar bulunur.

Pazartesi.com Kontrol Paneli

Belki de Monday.com’un en büyük profesyoneli kullanıcı dostu olmasıdır. Minimum öğrenme eğrisine sahip bir PM aracına ihtiyacınız varsa, bu olabilir. Pazartesi.com’un işbirliğini yenmek zordur ve yazılım ayrıca ekibinizin benzersiz ihtiyaçlarına uyacak şekilde özelleştirilebilir.

Minimal olsa da, Monday.com bazı eksilerle birlikte gelir. Bazıları, Google Drive dosyalarının görüntülenmesiyle ilgili sorunlar bildiriyor. Genel olarak kullanıcı dostu olmasına rağmen, mağaza envanteriyle entegrasyon karmaşık olabilir. Son olarak, Pazartesi.com’da bir dışa aktarma veya indirme düğmesi yoktur.

Pazartesi.com’un proje yönetimi özellikleri ve faydaları hakkında daha fazla ayrıntıya giren bir incelememiz var: Pazartesi.com Proje Yönetim Aracı İncelemesi.

Wrik

Özelliklerle dolu ücretsiz sürümü olan proje yönetimi yazılımı arıyorsanız, burada bulacaksınız. Wrike’ın temel plan, özellikle yeni başlayanlar için en kullanıcı dostu seçenek olmasa da, ücretsiz bir PM çözümüdür.

Kontrol Panelleri

Wrike’ın öne çıkan özellikleri arasında, ekip üyelerinin önce yapılması gereken önemli öğelerin üstesinden gelmesine yardımcı olacak görev öncelikleri, gerçek zamanlı güncellemelerle ayrıntılı raporlama ve herkesi hızlandırmak için bir proje haber akışı yer alıyor. Wrike ayrıca Gmail, GitHub, Zapier ve yüzlerce başka uygulama ile entegrasyon sunar.

Bu PM yazılımının avantajları, yerleşik zaman takibi, kapsamlı entegrasyonları ve ölçeklenebilirliğidir. Wrike’ın eksileri, bir öğrenme eğrisine sahip olması, not alma özelliğinden yoksun olması ve ücretsiz planının üyeleri için entegrasyonları sınırlandırmasıdır.

Wrike hakkında daha fazla bilgi edinin Wrike Proje Yönetimi Yazılım İncelemesi.

Diğer Proje Yönetim Yazılımları ve Araçları

Yazılım geliştirme ekibiniz veya programlama projeleriniz için daha fazla proje yönetimi aracı mı arıyorsunuz? Aramanızı daraltmanıza yardımcı olabilecek birkaç kılavuzumuz var:

Sorumluluk Reddi: Bağlı kuruluş bağlantıları veya sponsorlu ortaklıklar gibi yöntemlerle bu sayfada görünen satıcılar tarafından tazmin edilebiliriz. Bu, ürünlerinin sitemizde nasıl ve nerede göründüğünü etkileyebilir, ancak satıcılar incelemelerimizin içeriğini etkilemek için ödeme yapamazlar. Daha fazla bilgi için, ziyaret edin Kullanım Şartları sayfa.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.