Teknoloji Konuşmacısı Olmak

Faydalı Alternatif Metin Yazma

Bu yazıda, bir teknoloji konuşmacısı olmanın kariyerimi ve bir geliştirici olarak kendime olan güvenimi geliştirmeme nasıl yardımcı olduğunu tartışmak için her zamanki CSS konularımdan kısa bir sapma yapıyorum ve bu konuda çit üzerindeyseniz, teşvik etmek için denemelisin!

neden konuşuyorum

Geçen yıl CSS Grid ve CSS değişkenleri hakkında beş konuşma yaptım. Ondan önce birkaç defaya mahsus konuşma yapmıştım ama daha fazlasını yapmamıştım. Geçen yıl Grid hakkında konuşmaya karar vermemin nedeni, onu çok ilginç bulmam ve bunu herkesle paylaşmak istememdi! Etkinlikte konuşmak, diğer insanlarla tanışmak ve ortak ilgi alanlarına sahip yeni dostluklar ve bağlantılar kurmak için harika bir yoldur. Ağ oluşturma etkinliklerine katılırken her zaman biraz garip hissediyorum, ancak bir etkinlikte konuşuyorsanız, önceden hazırlanmış bir konunuz var ve insanların gelip size yaklaşması için bir nedeniniz var. Birçok etkileşimin garipliğini ortadan kaldırır! İnsanlarla yaptığım en ilginç sohbetlerden bazıları bir konuşma yaptıktan sonra oldu.

İş arıyorsanız, konuşmak potansiyel şirketler ve roller hakkında bilgi edinmenin ve işe alınabilecek kişilere (şimdi veya gelecekte) kendinizi tanıtmanın harika bir yolu olabilir. Ön uç geliştirici olarak iki işimin etkinliklerde konuşmalar sonucunda ortaya çıktığını dürüstçe söyleyebilirim. Tabii ki bana rolü garanti etmese de, işe alınan insanların zaten yeteneklerime bir bakış attıkları için benimle konuşmaya önceden hazır oldukları anlamına geliyordu.

Bir oda dolusu yabancıyla konuşmak korkutucu olsa da (hala çok gerginim), korkularınızı yenmek ve sizi korkutan bir şey yapmak harika bir duygu ve buna %100 değdi.

Konuşmak, başka türlü katılamayacağınız etkinliklere katılma şansı da verebilir. Çoğu konferans asgari olarak seyahat masraflarınızı karşılayacaktır ve elbette etkinliğe bilet almak yerine ücretsiz katılabilirsiniz.

Bir konu seçmek

Bir geliştirici olarak, herhangi bir konuda her zaman sizden daha deneyimli insanlar vardır ve söyleyecek yeni bir şeyinizin olmadığını düşünmek cazip gelebilir. Ancak herkesin masaya getirmek için farklı bir bakış açısı veya başkalarına öğretmek için farklı bir yolu vardır. Yepyeni, yenilikçi veya zekice bir şey hakkında konuşmaya çalışmanıza gerek yok – tabii böyle bir fikriniz yoksa! Gerçekten ilgilendiğiniz bir konu seçerseniz, coşkunuz dinleyicilerinize yansıyacak ve daha ilginç bir konuşma olacaktır. Dinleyicilerden bazılarının konunuzu ilk kez duyması muhtemeldir.

Etkinlik seçme

Konuştuğum ilk birkaç etkinlik, güven oluşturmak için harika olan yerel buluşmalardı. Çoğu buluşmanın, iyi şeyler yapmanıza hevesli, arkadaş canlısı ve destekleyici bir topluluğu vardır. Atmosfer daha rahat olduğundan ve genellikle insanlar soru sormaktan daha az çekindikleri için toplantılarda konuşmayı gerçekten seviyorum, bu yüzden bazı ilginç tartışmalar yapabilirsiniz. Konferanslarda konuşmaya devam etmeye hazırsanız, konuşmanızı şekillendirmek için mentorluk ve destek sunan pek çok şey var.

Etkinliklerde konuşmak için arkadaşlardan ve diğer konuşmacılardan öneriler almak her zaman iyi bir fikirdir. Hangi konferansların iyi organize edildiğini size söyleyebilecekler, konuşmacılarına iyi davranacaklar ve genellikle ilginç konuşmalar yapabilecekler.

Bir konuşma göndermek

Genellikle CFP (teklif çağrısı) olarak adlandırılan birçok konferansın bir sunum süreci vardır. En iyilerinden bazıları, farklı bir konuşmacı dengesi elde etmek adına süreci anonimleştirir. Her zaman daha küçük konferanslarla başlayabilir ve yolunuza devam edebilirsiniz.

2 Mart Cumartesi günü tüm dünyada devam eden etkinlikler var. Küresel Çeşitlilik CFP Günü, yeterince temsil edilmeyen gruplardan insanların konuşmaya başlamasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Yerel şehrim Bristol’deki bir etkinliğe yardım ediyorum. Konuşmacı olmak isteyip istemediğinizden %100 emin olmasanız bile, lütfen üye olmak ve bunun neyle ilgili olduğunu öğrenin.

Kelime Kampı Bristol şu anda konuşmacı arayan bir konferanstır. Güzel insanlar tarafından yürütülen bir topluluk konferansıdır ve ilk kez konuşuyorsanız, başlamak için harika bir etkinlik olacaktır. Başvurumu az önce gönderdim – aynısını yapmak için bir haftanız kaldı!

Chris Coyier bir araya getirdi yaklaşan konferansların listesibir teklif göndermek istiyorsanız yararlı olabilir.

Konuşmacı eğitimi

az önce katıldım Mozilla Tech Hoparlör programı, insanların daha iyi teknoloji konuşmacıları olmalarına ve daha iyi konuşma önerileri sunmalarına yardımcı olur. Konuşmaya yeni başladıysanız ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız başvurmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Konuşmaya başlama konusunda tavsiyeye ihtiyacınız varsa, lütfen Bana e-posta ve mecbur olmaktan mutluluk duyacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.