Programlama

Proje Yöneticisi Mülakat Soruları | Developer.com

Bir proje yöneticisi pozisyonu için yaklaşan bir görüşmeniz var mı? Sizi gergin ve hatta biraz korkutmuş olsa da, bu görüşmeye hazırlanmanın ve işe alım başarısını sağlamanın en iyi yolu, proje yöneticilerinin karşılaştığı bu yaygın soruları nasıl yanıtlayacağınızı bilmektir.

Henüz görüşme aşamasında değil ve proje yöneticisi olmak için gerekenler hakkında daha fazla şey öğrenmek mi istiyorsunuz? Rehberimize göz atın: Nasıl Proje Yöneticisi Olunur?.

Proje Yöneticisi Görüşmeleri Sırasında Sorular Nasıl Cevaplanır?

Kuruluşlar, projelerin bütçe dahilinde ve zamanında tamamlanmasını sağlamaktan sorumlu oldukları için proje yöneticilerinden çok şey beklemektedir. Alan veya endüstri ne olursa olsun, projeleri yönetmek için benzersiz bir beceri karışımı gerekir. Ve bir işveren özgeçmişinize güçlü bir görünüm verebilirken, görüşme performansınız sizi diğer adayları geride bırakan şey olabilir.

Proje yöneticisi görüşmenizde aşağıdaki soruların size sorulacağını garanti edemesek de, yine de onlara hazırlanmayı deneyin. En azından, size işi alabilecek ilgili geçmiş deneyimlerin ayrıntılarını ince ayar yapmanıza ve hatırlamanıza yardımcı olurken, proje yöneticisi görüşmenizde nasıl başarılı olacağınız konusunda size biraz pratik verebilirler.

Ortak Proje Yöneticisi Mülakat Soruları

Aşağıda, bir proje yöneticisi işine başvururken karşılaşabileceğiniz bazı genel mülakat sorularının bir listesi bulunmaktadır.

1. Bana Biraz Kendinizden Bahsedin

Bilimsel bir alanda sonuç odaklı proje yönetimi pozisyonu için mülakat yapıyor olsanız bile günün sonunda yine de bir insansınız. Görüşmeci oturuma kendiniz hakkında bir soru ile başlarsa, ilgi alanlarınızı ve ailenizi dahil etmek için biraz kişisel yapabilirsiniz. Ama önce, iş odaklı tutun.

Şimdiyle başlayın, geçmişinizle devam edin ve geleceğinizi tartışarak bitirin. En son rolünüz ve bunun ne anlama geldiği hakkında konuşun. Geçmiş deneyimleri ve bunların mülakat yaptığınız pozisyonla nasıl ilişkili olduğunu listeleyin. Son olarak, gelecekte kendinizi ne tür bir iş yaparken gördüğünüzü ve o şirkette nasıl olmasını istediğinizi açıklayın.

İşe olan sevginizi ve ilginizi de sohbete dahil etmeye çalışın. Örneğin, bir yazılım geliştirme firmasının proje yöneticisi olmak için başvuruyorsanız, teknolojiyi ne kadar sevdiğinizden veya bilgisayarları hobi olarak nasıl programladığınızdan (eğer gerçekten yaptıysanız) bahsedin.

2. Bu Sektördeki Deneyiminiz Nedir?

Proje yöneticilerinin endüstrileri değiştirmesi ve hatta belirli bir endüstride farklı yollardan geçmesi nadir değildir. Bu, özellikle bir proje yöneticisinin takip edebileceği çok sayıda farklı geliştirme projesi dalının olduğu yazılım geliştirme alanında yaygındır. Örneğin, oyun geliştirme ve mobil geliştirme. Mülakatı yapan kişi muhtemelen kendi sektörlerindeki deneyiminizi görmek isteyecektir, ancak böylece kusursuz bir uyum sağlayabilirsiniz.

Sektör değiştiriyor olsanız bile, bu, görüşme yaptığınız sektöre aşina olmamanız için bir mazeret değildir. Makaleleri okuyarak veya benzer pozisyonlardaki proje yöneticileriyle iletişime geçerek deneyimlerini elde etmek için şirket ve sektörleri hakkında bilgi edinin.

Sektör deneyimi eksikliğinizin sizi işe girmekten alıkoyacağını düşünmeyin. Sektörde yeniyseniz, araştırmanızda sektör hakkında öğrendiklerinizi ve neden bunun bir parçası olmak istediğinizi listeleyin. Diğer sektör deneyimlerinden ve bu deneyimlerden edinilen beceri ve bilgilerin nasıl aktarılabileceğinden burada bahsedebilirsiniz. Akademik geçmişinizden herhangi bir söz iyi olmalıdır.

Proje yöneticisi olarak deneyiminizi geliştirmek veya işe alınabilirliğinizi artırmak mı istiyorsunuz? Bunlardan birini almayı düşünün En İyi 5 Proje Yönetimi Sertifikası.

3. Liderlik Tarzınızı Nasıl Tanımlarsınız?

gibi birkaç liderlik stili vardır. bağlı, demokratik, ileri görüşlü, direktif, hız belirleyicive antrenörlük. Bazıları belirli projeler için diğerlerinden daha iyi çalışabilir ve bir işveren kuruluşlarına katılmak için belirli bir lider tipi arıyor olabilir.

Görüşmenizden önce liderlik tarzınızı belirlediğinizden emin olun. Mümkünse, sorunsuz bir işe alım olarak görülebilmeniz için, görüşme yaptığınız yazılım geliştirme ekibiyle uyumlu olduğundan emin olun.

4. Proje Planı Nedir?

Görünüşte basit olsa da, bu soru proje yönetiminin temel kavramlarını ne kadar iyi anladığınızı görmek için kullanılabilir.

Ekip üyeleri, görevler ve kilometre taşları gibi farklı proje planı öğelerini listeleyerek soruyu yanıtlayın. Geçmişteki projelerinizden birini örnek alarak işleri bir adım öteye taşıyabilirsiniz.

5. En Son Üzerinde Çalıştığınız Proje Neydi?

Bir görüşmeci, kaç kişiyi yönetebileceğinizi, tercih ettiğiniz proje yönetimi yaklaşımlarını vb. öğrenmek için bunu sorabilir.

Cevaplamak için, projeyi birincil hedefi ve bunu başarmak için attığınız adımlarla ilgili olarak ayrıntılı olarak tanımlayın. Takımınızın boyutunu ve grup olarak nasıl işbirliği yaptığınızı ortaya çıkarın. Projenin başarılarından, ortaya çıkan engelleri nasıl ele aldığınızdan ve gelecekteki projelerde gelişmek için neler öğrendiğinizden bahsedin. Mümkünse, görüşmeciye neler olup bittiğine dair daha net bir resim vermek için ayrıntılar için bazı ölçütler getirin. Bunu yapmak, ideal proje yöneticilerinin sahip olduğu iki özellik olan hazırlıklı ve detay odaklı olduğunuzu gösterecektir.

6. En İyi Projeniz Hangisiydi?

Her organizasyonun farklı başarı standartları ve tanımları vardır. Bu soru, neyin başarılı olduğunu düşündüğünüzü ölçmek için kullanılabilir, böylece şirket kendileriyle uyumlu olup olmadığını görebilir.

Başarı, son teslim tarihlerini karşılamaya veya bütçeleri aşmamaya sıkı sıkıya bağlı değildir, çünkü bir organizasyonun değişimi içermesine yardımcı olan bir proje de başarılı olarak görülebilir. Bu soruyu en iyi şekilde yanıtlamak için, mümkünse birkaç tür başarı ile sonuçlanan bir projeyi tartışın. Alçakgönüllülük iyi bir özellik olsa da, güçlü yönlerinizi ve şirkete çeşitli şekillerde nasıl yardımcı olmayı hedeflediğinizi gerçekten göstermek için bu soruyu kullanın.

Başarılı sonucu açıklamanın yanı sıra, ekibinizin yolda kalmasına ve üretkenliği artırmasına yardımcı olmak için özel olarak ne yaptığınızı söyleyin.

7. Bir Proje Sırasında En Unutulmaz Başarısızlıklarınızdan Biri Neydi?

En iyi yürütülen projeler bile sorunlarla karşılaşır. Bu sorunları ortaya çıktıkça nasıl ele alacağınız, bir projenin başarılı olup olmadığını belirleyecektir.

Bu sorunun ortaya çıkması muhtemel olduğundan, öngörülemeyen zorluklara ve bunları nasıl ele aldığınıza dair hazır birkaç örnek bulundurun. Geçmişinizden örnekleri aktarmanın en iyi yollarından biri, YILDIZ yöntem. İşte içeriği:

  • Durum – Durumun ayrıntılarını ve neden olduğunu veya neyin yanlış gittiğini açıklayarak başlayın.
  • Görev – Durumu düzeltmek için gereken görevi tanımlayın.
  • Eylem – Sorunu çözmek için yaptığınız eylemi açıklayın.
  • Sonuç – Nihai sonucu ve süreçten öğrendiklerinizi ortaya çıkarın.

8. Ekip İşbirliğini Teşvik Etmek İçin Hangi Yöntemleri Kullanıyorsunuz?

Ekip işbirliği olmadan bir proje başarıyla tamamlanamaz. Bir lider olarak, işbirliğini kolaylaştırmanız ve ekip üyelerinizi aynı sayfada ve motive tutmanız beklenecektir.

Ekip işbirliği için tercih ettiğiniz süreçleri veya yöntemleri listeleyin. Bir örnek, başlangıç ​​toplantılarında buz kırıcı kullanmak kadar basit olabilir. Süreçlerinizin ekip üyelerinin iletişim kurmasına nasıl yardımcı olduğunu ve neden onları seçtiğinizi açıklayın.

9. Bir Projenin Görevlerine Nasıl Öncelik Verirsiniz?

Proje yöneticileri aynı anda birçok görevi yerine getirmelidir. Hatta bazıları aynı anda birçok projeyi yürütebilir ve önceliklendirmeyi iş tanımlarının kritik bir parçası haline getirebilir.

Görevlere nasıl öncelik verdiğinize dair geçmiş örnekleri kullanın. Paydaş ihtiyaçları, son tarihler vb. kombinasyonlarını kullanmış olsanız da, cevabınızı projenin ilgisiyle ilişkilendirmeye çalışın.

10. Tercih Edilen Proje Yönetim Yazılımınız veya Aracınız Var mı?

PM yazılımı, bir proje yöneticisinin hayatını kolaylaştırabilir ve her şeyin hızlı ve sorunsuz çalışmasını sağlayabilir. Bu soru, proje yönetimi yazılımıyla olan deneyiminizi ölçmek için kullanılacaktır, böylece kiracı, sizi işe almak için zaman ve kaynak harcamak zorunda kalmayacağını bilir. Seçtiğiniz PM yazılımını detaylandırırken, görüşmeci aynı zamanda organizasyona uygun olup olmadıklarını görmek için projeleri yönetmek için tercih ettiğiniz teknikler ve araçlar hakkında daha fazla bilgi edinebilir.

Birkaç tür PM yazılımıyla deneyiminiz varsa, soruyu kuruluşun uygulamalarına en uygun olanı tanımlayarak yanıtlamaya çalışın. Bunu yapmak, kiracının kararını çok daha kolay hale getirebilir.

Proje yönetimi yazılımları ve araçlarına ilişkin bazı harika referanslarımız, incelemelerimiz ve kılavuzlarımız var. İşte bir örnekleme:

Ayrıca, bireysel proje yönetimi yazılımı incelemelerini ve PM aracı karşılaştırmalarını şuramızı ziyaret ederek okuyabilirsiniz. proje Yönetimi bölüm.

Proje Yöneticisi Kariyerleri

Artık bir proje yöneticisi görüşmesinde sorulabilecek soru türleri hakkında bazı fikirleriniz olduğuna göre, iş aramaya başlamanın ve hangi seçeneklerin sizin için uygun olduğunu görmenin zamanı geldi. TechnologyAdvice her zaman harika yeni ekip üyeleri arayışındadır, bu nedenle TeknolojiTavsiye kariyerleri Herhangi bir proje yöneticisi pozisyonunun açık olup olmadığını veya ilginizi çekebilecek başka kariyer fırsatları olup olmadığını görmek için sayfa. Bir başvuru gönderirseniz, rolü Developer.com’dan duyduğunuzu belirttiğinizden emin olun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu