PHP

PHP’de Çok Satırlı Bir Dize Nasıl Oluşturulur: 3 Yöntem

PHP’de bir program yazarken çok satırlı dizeler oluşturmanız olağandışı bir durum değildir. PHP’de çok satırlı bir dize oluşturmanın birçok yolu vardır. Bu derste bunlardan üçünü ayrıntılı olarak tartışacağız.

1. Çift Tırnak ve Kaçış Dizilerini Kullanma

Bildiğiniz gibi PHP’de hem tek tırnak hem de çift tırnak kullanarak karakter dizileri oluşturabiliriz. Özel karakterlerin çıktısını almak için özel kaçış dizilerimiz de var. Örneğin, kullanabiliriz n satır besleme için ve r bir araba dönüşü için.

yazı n veya rn dizelerinizin içinde size PHP’de yeni satırlar verecektir. Bu, çok satırlı karakterleri kolayca oluşturmanıza olanak tanır. Ancak, bu kaçış dizilerinin yalnızca çift tırnaklı dizelerde çalıştığını unutmamalısınız. Bunları tek tırnak içinde kullanmaya çalışmak, çıktılarını tam olarak yazıldığı gibi verecektir.

İşte PHP’de çift tırnaklı çok satırlı dizeler oluşturmak için bazı örnekler:

Bahsetmek istediğim bir nokta da bu satırsonu karakter dizilerinin platforma özel olması. Bu, bu dizileri kodunuza sabit kodlayarak bazı beklenmedik davranışlarla karşılaşabileceğiniz anlamına gelir.

Genel olarak, Windows makineleri rnve Linux veya macOS makineleri kullanır n.

2. kullanma PHP_EOL Çok Satırlı Dizeler Oluşturmak için

Kodunuzun yardımıyla kodunuzda sabit kodlanmış yeni satır dizileri kullanmaktan kaçınabilirsiniz. PHP_EOL devamlı. Bu sabit, betiğin üzerinde çalıştığı mevcut platform için doğru satır sonu sembolünü otomatik olarak oluşturacaktır.

Küçük çok satırlı dizeler için her şeyi tek bir satırda birleştirebilirsiniz. Bununla birlikte, çok satırlı dizenizi oluşturmak için birleştirmeden önce dizenizi birden çok değişkene yayabilirsiniz.

3. Çok Satırlı Dizeler Oluşturmak için Heredoc ve Nowdoc Sözdizimini Kullanma

PHP’de çok satırlı dizeler oluşturmanın üçüncü yolu Heredoc ve Nowdoc sözdiziminin kullanılmasını içerir.

Heredoc sözdizimi, tanımlamadan sonra bir tanımlayıcı ve yeni bir satır sağlamamızı gerektirir. <<< Şebeke. Bundan sonra kendi dizimizi yazıyoruz ve çok satırlı dizimizin sonunu işaretlemek için tekrar aynı tanımlayıcıyı kullanıyoruz.

PHP 7.3.0’dan başlayarak, kapanış tanımlayıcısından önce girinti ekleyebilirsiniz. Ancak, son tanımlayıcının girintisinin, çok satırlı dizedeki herhangi bir satırın girintisinin ötesine geçmediğini unutmayın. Ayrıca girintinin boşluk ve sekme karışımı olmadığından emin olun.

Yukarıdaki örnekte görebileceğiniz gibi Heredoc sözdizimi içindeki metin çift tırnak içindeymiş gibi davranır. Ya tek tırnaklı dizelerin davranışını taklit eden bir şey istiyorsanız? Nowdoc sözdizimini burada faydalı bulacaksınız.

Heredoc ve Nowdoc arasındaki ayırt edici faktör, ikincisinin tanımlayıcısını tek tırnak içine almanızı gerektirmesidir. Aşağıdaki örnek bunu netleştirmelidir:

Gördüğünüz gibi, değişken $name Nowdoc sözdizimi içinde kullanıldığında gerçek değeriyle değiştirilmedi.

Son düşünceler

PHP’de çok satırlı dizeler oluşturmanın üç farklı yolunu öğrendik. kullanma PHP_EOL çok satırlı dizeler oluşturmak, sabit kodlanmış yeni satır değerlerinden kaçınmanıza yardımcı olurken, Heredoc sözdizimini kullanmak, alıntılardan kaçma konusunda endişelenmenize gerek kalmamasını sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu