PHP Durum Açıklaması Hızlı Başvuru

PHP Durum Açıklaması Hızlı Başvuru

Hiç bir değişkenin veya ifadenin değerini birden çok olası sonuçla karşılaştırmak ve koşullu olarak bazı kodları çalıştırmak istediniz mi? Bunu yapabilmeniz için birçok seçenek mevcuttur. Birden fazla if-else koşulu kullanabilir veya switch-case deyimlerini kullanabilirsiniz.

Bu derste, bir değişkeni birçok farklı değerle karşılaştırmak için PHP’de switch-case’i nasıl kullanacağınızı göstereceğim.

kullanma switch-case vs if-else : Doğrudan Karşılaştırma

arasında doğrudan karşılaştırmayı gösteren basit bir örnekle başlayalım. if-else ve switch-case Program akışını kontrol etmek için.

Farklı çıktılar elde etmek için yukarıdaki kodu birden çok kez çalıştırmayı deneyin. Birkaç şey fark edeceksiniz.

Her biri case ifadesi şuna benzer if veya elseif engellemek. Buradan aldığınız çıktı if-else bölümün çıktısı ile aynıdır. switch-case bölüm. Her zaman kullanmayı unutmayın break her biri için kodun yürütülmesini durdurmak için ifade case Beyan.

eklemeyi unuttun diyelim break her biriyle case blok ve değeri $animal ‘Aslan’ dır. Bu durumda kod, aslanların, geyiklerin ve keçilerin konumlarının yanı sıra tur rehberiyle ilgili varsayılan ifadeyi de çıkaracaktır.

bu default ifadesi, diğer tüm değerleri işleyen bir hepsini yakalama gibidir. $animal. Şuna benzer else içinde kullandığımız blok if-else bölüm. Birden fazla kullanamayacağınızı unutmayın. default kodunuzdaki ifadeler.

Aynı Anda Birden Fazla Koşulu Kontrol Etme

Hayvanat bahçesinin aynı bölümünde birden fazla hayvan varsa ne yaparsınız? İle birlikte if-else blokları kullanarak hepsini tek bir koşullu ifadenin içine koyabilirsiniz. || herhangi birinin değerlendirip değerlendirmediğini görmek için true. İşte bir örnek:

Yukarıdaki kod bize doğru bir şekilde Zebraların batı hayvanat bahçesi bölümü. İlk if bloğunun içindeki kodu atladı çünkü bu yalnızca $animal bir fil, aslan veya keçidir.

Yukarıdaki kodu şu şekilde yeniden yazalım: switch-case ifadeler. Aşağıda gösterildiği gibi yazmak isteyebilirsiniz:

Yakından bakın ve ifadenin şimdi Zebraların içinde olduğunu söylediğini göreceksiniz. doğu hayvanat bahçesi bölümü. Peki, burada ne oldu?

İlettiğimiz değer veya ifade switch dır-dir gevşekçe her biriyle ilettiğimiz değer veya ifadeyle karşılaştırıldığında case Beyan. Şimdi, 'Elephant' || 'Lion || 'Goat' sonuçta değerlendirir true. Bu da döner true içindeki değerle gevşek bir şekilde karşılaştırıldığında $animal çünkü boş olmayan bir dize doğru bir değerdir. İlk durum ifadesinin kodu daha sonra yürütülür ve aynı hayvanat bahçesi için yanlış konumu alırız.

Çoklu işlem yapmanın doğru yolu case Aynı kod bölümünü yürütmesi gereken ifadeler, vaka değerlerini aşağıda gösterildiği gibi ayrı satırlara yazmaktır:

Zebraların doğru konumunu şimdi alıyoruz ve onları ararken hiçbir ziyaretçi kaybolmaz.

Tekrar Değerlendirme ve Performans

Aklınızda bulundurmanız gereken bir şey daha, kullanım sırasında koşulun yalnızca bir kez değerlendirilmesidir. switch Beyan. Öte yandan, kullanıldığında birden çok kez değerlendirilir. if-else beyan, ör. her biri için bir kez if engellemek. İşte bir örnek:

Fonksiyona bir çağrı yapıyoruz most_populated() hangi bir şehrin adını döndürür. Bu durumda basitçe New York’u döndürür, ancak kolayca çok daha karmaşık olabilir ve geçen ülke için bir web hizmetinden şehir verilerini alabilir. Bu durumda birden çok if-else koşullarının yazılması, most_populated() işlev.

Açıkçası, arama sonucunu bir değişkende saklayarak tüm bu aramalardan kaçınabiliriz, ancak anahtar kullanmak herhangi bir değişken kullanmamanızı sağlar.

Son düşünceler

Bu derste size nasıl kullanılacağını gösterdim switch-case PHP’deki ifadeler yerine if-else kodu koşullu olarak yürütmek için bloklar. Nasıl yazılacağını da gördük. case Birden fazla koşulu kapsayan ifadeler. Sonunda kullanmayı öğrendik switch-case daha hızlı olabilir if-else belirli durumlarda engeller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.