NFT sanatçısı değil

Faydalı Alternatif Metin Yazma

Adil uyarı, bu gönderi, normal ön uç/CSS yazma içerik modelime gerçekten uymuyor. Ama şarkının dediği gibi, “Bu benim partim ve istersem yazarım”. 😁

Birçok insan gibi ben de kripto ve NFT dünyası hakkında çok şey okudum ve kafamı bu konuya sokmaya çalışıyorum. Dürüst olmak gerekirse, yeterince bilgili hissetmediğim için, kamuoyunda güçlü bir görüş belirtmekten kaçındım. Ama söylemek güvenli, ben bir NFT şüphecisiyim.

Beni yanlış anlamayın, çalışmaları için para alan dijital sanatçıların büyük bir hayranıyım – sadece hiç maliyet. Ve Ethereum platformunun korkunç çevresel etkisi bence çok yüksek bir maliyet. eklemeliyim, Ethereum iddiaları enerji tüketimini büyük ölçüde azaltacak olan hisse ispatına geçmeye kararlı olmak. Henüz orada değil, ama “Temiz NFTEthereum tarafından kullanılan çok daha enerji yoğun iş kanıtı yönteminin aksine, halihazırda PoS teknolojisini kullanan platformlar.

Çevresel kaygıların yanı sıra, kripto dünyası çok karanlık hissediyor. Belgesel Hat Yukarı Çıkıyor Dan Olson, kriptoyu, NFT’leri, DAO’ları ve web3’ü (ve hakkında çok şey duyacağınız sayısız diğer terimi) açığa çıkarmaya çalışır. Bunu bile zaman zaman takip etmek zor, ama paket servis şu ki hemen hemen hepsi kulağa kötü geliyor. En azından, teknoloji balonunun dışında kalan herkesin işlemesi çok zor olacak ve muhtemelen dijital okuryazarlığı düşük olan toplulukları soğukta bırakacak gibi görünüyor. Sadece fikir herhangi biri Yeni kripto ekonomisine katılabilmek gülünçtür.

Henüz NFT’ler için zorlayıcı bir durumla karşılaşmadım, ancak bir şüpheci olarak yanlış olduğumun kanıtlanmasına açığım. Gördüğüm karşı argümanların çoğu, olay yerinde çıkarı olan ve paralarını, güvenilirliğini veya itibarını buna yatırmış olan insanlar tarafından yayınlanıyor.

Artık kişisel

Bu karmaşık konuyu ayrıntılı olarak tartışmak için özellikle nitelikli hissetmediğim için şu ana kadar NFT’lerle ilgili herhangi bir tartışmaya dahil oldum. Ancak yakın zamanda, birisi (genel) kodumun bir kısmını alıp NFT platformu OpenSea’de satmayı amaçladıkları NFT’leri basmak için kullandığında, kişisel bir deneyim bana NFT sahnesine istenmeyen bir giriş yaptı. Orijinal demo bir genel Codepenisteyerek paylaştım ve hatta yazdım süreç hakkında öğretici.

Kodumu öğrenmek, eğlenmek için benzer bir şey yaratmak veya kendi tasarımları için uyarlamak için kullanan biriyle sorunum yok. Bundan asla para kazanmayı düşünmedim (eğiticiyi yazmak için aldığım ücret dışında). Ancak bu kişi, tüm niyet ve amaçlarla kendi demomla aynı olan (üretken çalışma aynı olabileceği sürece) bir dizi üretken karakter basmış, bir arka plan yazmış ve bunların reklamını yapmak için bir web sitesi ve Twitter profili oluşturmuştu. iznimi istemek ya da herhangi bir şekilde bana kredi vermek kadar. Bundan hiçbir şekilde utanmış görünmüyorlardı, hatta yaptıklarının gölgeli olduğunun farkında bile değillerdi – bununla gurur duyuyorlardı ve hatta beni herkesin önünde tweetlediler.

Orijinal demom. Karakterler üretkendir ve sayfayı her yüklediğinizde farklıdır
Çok benzer karakterlere sahip açılış sayfasının ekran görüntüsü
NFT’leri satmak için oluşturulan açılış sayfasının bir parçası.

NFT patlamasında hızlı para kazanmak isteyen insanların bir sonucu olarak sanat hırsızlığı yaşayan tek kişiden çok uzakta olduğumu biliyorum. Üretken sanatın, aynı koddan çok sayıda benzersiz sanat eserinin yaratılmasına izin verdiği için özellikle çekici olduğundan şüpheleniyorum. Ne yazık ki, bu NFT’leri basan insanların yaptıklarının yasadışı olmaktan çok etik dışı olduğundan da şüpheleniyorum. Kod ücretsiz olarak mevcut olduğundan, muhtemelen yasal açıdan fazla bir başvuru yoktur. Twitter’da bir dizi paylaşımdan (diğerleri benim savunmama geçti) ve OpenSea’ye yapılan yayından kaldırma talebinden sonra, NFT’lerin platformdan kaldırıldığını ve Twitter profilinin silindiğini söylemekten memnuniyet duyuyorum. internet sayfası Yazma sırasında kalır).

Elbette NFT’ler ortaya çıkmadan önce pek çok insan kâr için sanatı çaldı. Tanınmış illüstratörlerin birçoğu, son yıllarda büyük şirketler tarafından ücretsiz veya kredisiz olarak çalışmalarını açıkça soytmuştur. Ancak NFT’ler sanal olarak herhangi biri kar için dijital sanatı çalmak, karşılayabildikleri sürece gaz ücretleriörneklerde de görüldüğü gibi bu Guardian makalesi daha dün yayınlandı. onlar gerçekten demokratik sanat hırsızlığı.

Birinin NFT’lerin nihayetinde iyilik için bir güç olduğunu kanıtlamasını çok isterim, ancak henüz ikna edici bir kanıt görmedim. Mümkün olduğunca çok okuyorum ve fikrimi değiştirmeye hazırım. Ama o zamana kadar sahneyi uzaktan izlemeye devam edeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.