CSS

“lang” Özelliğini Unutmayın

dan ilginç bir bildirim @cyishere geçen gün Twitter beslememde belirdi:

Bunun muhtemelen sayfadan kaynaklandığını düşündüğümü söyledim. lang bu sitede bulunan özellik en-GB – İngiliz ingilizcesi. Birçok çerçeve için varsayılan en(genel İngilizce) veya en-US (Amerika İngilizcesi). Bunlar ile İngiliz İngilizcesi arasında çok büyük farklar olmasa da, ekran okuyucular gibi yardımcı teknolojilerde belirli kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini etkileyebilir. Tabii ki, tamamen farklı bir dilde olan web sayfalarında çok daha büyük bir etkisi olacaktır, bu yüzden her zaman uygun değere değiştirdiğinizden emin olmalısınız!

Güncelleme

pisi giraudel kullanmanın en iyisi olabileceğini belirtti. en yerelleştirilmiş İngilizce yerine (örneğin en-GB veya en-US), çünkü ekran okuyucuları kullanan kişilerin alışık oldukları yerel ayarı seçmelerine olanak tanır. (tweet’e bağlantı.) Bunun için bulabildiğim tek kaynak, Adrian Roseli’nin 2015’teki yorumlar bölümü (Lang Niteliğinin Kullanımı Hakkında). Kulağa hoş bir çağrı gibi geliyor, ancak bir fikir birliği olduğundan emin değilim. Tarayıcının ayarları geçersiz kıldığı için yazım denetimini etkilemiyor gibi görünüyor. görüntülediğimde bu demo Chrome’da “color” (Amerikan İngilizcesi yazım) kelimesinin yanlış yazıldığı vurgulanır, ancak Firefox’ta bu İngiliz İngilizcesinde “renk” yazılışıdır.

Yapabilirsiniz hakkında daha fazla bilgi edinin lang bağlanmak MDN’de.

tarafından paylaşılan deneyim @cyishere insanların sitelerimizi oluştururken farkında olmayabileceğimiz her türlü şekilde web’de gezindikleri konusunda önemli bir hatırlatma görevi görür ve bu esnekliği göz önünde bulundurarak derleme yaptığımızdan emin olmamız gerekir. Bu bilinmezliği bir engel olarak görmek kolay olsa da, bunun benimsenmesi gereken bir şey olduğuna inanıyorum. Web için oluştururken, içeriği kullanıcılara kendilerine uygun bir şekilde sunma fırsatına sahibiz ve web platformu bize bunu yapmamıza yardımcı olan HTML ve CSS’de her türlü özelliği sağlıyor. Anlamsal HTML ile başlamak ve üstte katman oluşturmak aşamalı geliştirme sağlam bir stratejidir.

bahsetmişken lang özelliği hatırlattı Manuel Matuzovićmükemmel makale HTML kalıp plakasını analiz ediyor. Manuel gibi aynı kazan levhasını projeden projeye geri dönüştürürsek, çoğumuzun günden güne pek düşünmediğimiz birçok unsur ve nitelik hakkında tonlarca faydalı bilgi içerir. Okumaya değer.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu