Programlama

Java’da İsteğe Bağlı Nasıl Kullanılır

Bir İsteğe bağlı Java’daki nesne, hem boş hem de boş olmayan değerleri tutabilen bir kapsayıcı nesnedir. İsteğe bağlı bir nesne bir değer içeriyorsa, bunun olduğunu söyleriz. Sunmak; bir değer içermiyorsa, olduğunu söylüyoruz boş.

Bu Java programlama eğitiminde, Java’daki İsteğe Bağlı sınıfa ve kodunuzu iyileştirmeye yardımcı olmak için nasıl kullanılabileceğine bir göz atacağız. Ayrıca, kullanmanın bazı dezavantajlarına da bakacağız. İsteğe bağlı Java’da anahtar kelime.

Eğitimimizde sınıflar ve nesneler hakkında daha fazla bilgi edinin: Java’da Sınıflar ve Nesneler.

Java’da İsteğe Bağlı Tür nedir?

İsteğe bağlı, Java 8’de tanıtılan yeni bir türdür. Var olan veya olmayan bir değeri temsil etmek için kullanılır. Başka bir deyişle, bir İsteğe Bağlı nesne, boş olmayan bir değer içerebilir (bu durumda, Sunmak) veya hiç değer içeremez (bu durumda boş).

İsteğe bağlı bir nesne aşağıdaki olası durumlardan birine sahip olabilir:

 • Mevcut: İsteğe bağlı nesne yokluğu temsil etmez. İsteğe bağlı nesnede bir değer bulunur ve buna get() çağrılarak erişilebilir.
 • Mevcut olmayan: İsteğe bağlı nesne, bir değerin yokluğunu temsil eder; içeriğine get() ile erişemezsiniz.

Geliştiricilerin Java’da Neden İsteğe Bağlı Olması Gerekiyor?

İsteğe bağlı, genellikle her zaman döndürülecek bir sonucu olmayabilecek yöntemler için bir dönüş türü olarak kullanılır. Örneğin, bir kullanıcıyı şu şekilde arayan bir yöntem: İD bir eşleşme bulamayabilir, bu durumda boş bir İsteğe bağlı olarak döner.

İsteğe bağlı, kodunuzdaki boş işaretçi istisnalarının sayısını azaltmaya yardımcı olabilir. gibi mevcut referans türlerinin yerini alması amaçlanmamıştır. Sicim veya Listedaha çok Java tipi sisteme bir ek olarak.

Java’da İsteğe Bağlı Bir Nesne Nasıl Oluşturulur

Java’da bir İsteğe Bağlı nesne oluşturmanın birkaç yolu vardır. statik fabrika yöntemleri boş() ve nın-nin(), İsteğe Bağlı sınıfla ilgili. kullanarak bir İsteğe bağlı nesne oluşturabilirsiniz. nın-nin() değer boş değilse verilen değeri içeren bir İsteğe bağlı nesne veya değer boşsa boş bir İsteğe bağlı nesne döndürecek olan yöntem.

Programcılar ayrıca şunları da kullanabilir: ofNullable() değer boşsa boş bir İsteğe bağlı nesne veya boş değilse verilen değeri içeren bir İsteğe bağlı nesne döndürecek olan yöntem. Son olarak, kullanarak boş bir İsteğe bağlı nesne oluşturabilirsiniz. boş() yöntem.

İsteğe bağlı bir nesne oluşturduktan sonra, mevcut() boş olmayan bir değer içerip içermediğini kontrol etme yöntemi. Eğer öyleyse, kullanabilirsiniz almak() değeri alma yöntemi. Geliştiriciler ayrıca şunları da kullanabilir: getOrElse() varsa değeri, yoksa varsayılan değeri döndüren yöntem.

Okumak: Java’da İç Sınıflara Giriş

Java isPresent ve ifPresent Yöntemleri

Şundan yararlanabilirsiniz: mevcut İsteğe bağlı bir nesnenin boş olup olmadığını kontrol etme yöntemi. bu ifMevcut bu arada yöntem, belirli bir İsteğe bağlı nesnenin boş olup olmadığını kontrol edebilir. Aşağıdaki kod örneği, aşağıdakilerle nasıl çalışabileceğinizi gösterir. ifMevcut ve Java’da

import java.util.Optional;
  public class OptionalDemo { 
   public static void main(String[] args) {
     Optional obj1 = Optional.of
     ("This is a sample text"); 
     Optional obj2 = Optional.empty();
     if (obj1.isPresent()) {     
      System.out.println
      ("isPresent method called on obj1 returned true");
     }    
  obj1.ifPresent(s -> System.out.println
  ("ifPresent method called on obj1"));
  obj2.ifPresent(s -> System.out.println
  ("ifPresent method called on obj2 "));
  }
}

Java’da İsteğe Bağlı Nesneler nasıl kullanılır?

İsteğe bağlı nesneler oluşturmanın birkaç yolu vardır. En yaygın yol, statik fabrika yöntemini kullanmaktır. Opsiyonel.of(T)mevcut olan ve aşağıda verilen kod parçacığında gösterildiği gibi verilen boş olmayan değeri içeren bir İsteğe Bağlı nesne oluşturur:

Optional optional = Optional.of("value");

Ek olarak, statik fabrika yöntemini kullanarak boş bir İsteğe bağlı nesne oluşturabiliriz. İsteğe bağlı.boş aşağıda verilen kod parçacığında gösterildiği gibi:

Optional optional = Optional.empty();

Null olabilecek bir değerimiz varsa, statik fabrika yöntemini kullanabiliriz. İsteğe bağlı.ofNullable(T) mevcut olabilecek veya olmayabilecek bir İsteğe bağlı nesne oluşturmak için:

Optional optional = Optional.ofNullable(null);

gibi yöntemleri de kullanabilirsiniz. ifPresent() ve orElse() isteğe bağlı olarak ayarlanmış olup olmadığına (belirli bir değer içeriyorsa) veya değilse, sırasıyla bazı işlemler yapmanız gerekiyorsa:

Optional optionalString = Optional.of("value");
optionalString.ifPresent(s -> System.out.println(s));

Java’da İsteğe Bağlı Nesneleri Kullanmanın Artıları ve Eksileri

İsteğe bağlı kullanmanın Java geliştiricilerinin bilmesi gereken birkaç önemli artısı ve eksisi vardır. İsteğe bağlı önlemeye yardımcı olabilir NullPointerException Bir değişkenin bir değer içermesi veya içermemesi durumunda bunu açık hale getirerek hatalar. Bu, daha temiz ve daha okunabilir koda yol açabilir. Ek olarak, İsteğe bağlı, var olan veya olmayan verilerle güvenli bir şekilde çalışmak için kullanılabilecek birkaç yöntem sağlar. İsteğe bağlı kullanmanın bir başka yararı, sıradan bir sınıf olarak kullanılabilmesidir; bu, yöntemleri çağırmak veya alanlara erişmek için özel sözdizimine gerek olmadığı anlamına gelir.

Bu avantajlara rağmen, İsteğe Bağlı’yı kullanmanın da birkaç potansiyel dezavantajı vardır. Birincisi, bir değişkene her erişildiğinde İsteğe bağlı sarmalayıcının oluşturulması ve kontrol edilmesi gerektiğinden, kod yürütme süresine önemli miktarda ek yük ekleyebilir. Ek olarak, bazı geliştiriciler İsteğe bağlı olarak kafa karıştırıcı ve çalışmayı zor buluyor; bu da normalden daha az ve daha fazla geliştirme süresi ve çabası yerine daha fazla hataya neden olabilir.

Okumak: Geliştiriciler için En İyi Proje Yönetim Araçları

Java’da İsteğe Bağlı Nesneleri Kullanmaya Alternatifler

Kullanmak gibi İsteğe bağlı kullanmanın birkaç alternatifi vardır. boş kontrol Şebeke (?.)kullanarak eğer-else ifadesi veya bir üçlü Şebeke.

Boş kontrol operatörü, bir değere erişmeden önce boş olup olmadığını kontrol etmek için kullanılabilir. Bu, kullanılarak yapılabilir ?. değişken adından önce operatör. Örneğin, aşağıdaki Java kodu, değişkenin ABC erişmeden önce null:

if (abc != null) {
//Write your code here
}

değişken ise ABC null değil, içindeki kod eğer ifadesi çalıştırılacaktır. bu eğer-else deyimi, erişmeden önce değerin boş olup olmadığını kontrol eder.

Java’da İsteğe Bağlı Nesneleri Kullanmaya İlişkin Son Düşünceler

İsteğe bağlı, Java 8’de boş değerleri daha zarif bir şekilde işlemenin bir yolunu sağlayan yeni bir özelliktir. bu java.util.Opsiyonel class, Java 8’de, boş gösterici istisnalarının ortak sorununu çözmenin bir yolu olarak tanıtıldı. İsteğe bağlı kullanarak, önleyebilirsiniz NullPointerİstisnalar ve daha temiz kod yazın.

Devamını oku Java programlama ve yazılım geliştirme eğitimleri.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu