Java’da Hashing’e Giriş

Java Developer Tutorials

Karma işlevleri, bilgi işlemin temel bir parçasıdır ve Java, bunlarla çalışmak için mükemmel destek sağlar. Java’da, karma gibi koleksiyonlarda veri depolamanın yaygın bir yoludur. HashMap ve HashSet. Bu programlama öğreticisi, hash, yararları ve olumsuz tarafları ve bununla Java’da nasıl çalışabileceğiniz hakkında konuşuyor.

Okumak: Geliştiriciler için En İyi Üretkenlik Araçları

Hash nedir?

Hashing belirli bir anahtara dayalı olarak bir değeri diğerine dönüştürme işlemi olarak tanımlanır. A doğramak bir girdi değerini genellikle daha kısa olan bir çıktı değerine dönüştüren ve her girdi değeri için benzersiz olacak şekilde tasarlanmış bir işlevdir. Çarpışmalar kaçınılmaz olsa da, karma işleviniz çarpışmaları azaltmaya çalışmalıdır; bu, farklı girdi değerlerinin aynı karma kodunu oluşturmaması gerektiği anlamına gelir.

Hash’ler, parolaları depolamak, benzersiz tanımlayıcılar oluşturmak ve verileri doğrulamak gibi birçok farklı uygulamada kullanılır. Bir karma işlevi, olarak bilinen şeyi üretir. karma değera hash kodu, veya bir karma. A karma tablo saklayan bir veri yapısıdır. anahtar/değer çifti tablodaki değerin konumuna karşılık gelen bir dizini hesaplamak için her anahtarın kullanıldığı çiftler.

Karma işlevleri, bilgisayar programlamasında, verileri bir veritabanında depolamak veya veri bütünlüğünü doğrulamak gibi çeşitli amaçlar için kullanılır. Hashing, kimlik bilgilerinin güvenliğini sağlamak için kullanılır; örneğin, veri deposunda depolanmadan önceki parolalar. Bir kullanıcı şifresini girdiğinde, bir hash fonksiyonu şifreden bir hash kodu oluşturur. Kullanıcı tarafından girilen şifreyi doğrulamak için oluşturulan bu hash kodu, saklanan hash kodu ile karşılaştırılır.

Birkaç tür karma işlevi olmasına rağmen, hepsi sabit boyutlu bir girdiyi kabul eder ve sabit boyutlu bir çıktı üretir. Çıktı boyutu genellikle girdi boyutundan daha küçüktür, bu da hash’i veri depolamak için alan açısından verimli bir yol haline getirir.

Hash fonksiyonları tek yönlü fonksiyonlar olarak tasarlanmıştır, yani çıktıdan orijinal girdiyi (karma kodu) hesaplamak çok zor olmalıdır. Bununla birlikte, iki farklı girdi aynı çıktıyla sonuçlanırsa çarpışmalar meydana gelebilir.

Okumak: Geliştiriciler için En İyi Hata İzleme ve Hata İşleme Araçları

Java’da Hashing Algoritma Türleri

Birkaç karma algoritma vardır – en yaygın olanları: MD5, SHA-1ve SHA-256. Bu algoritmalar, daha sonra bu verilerin bütünlüğünü doğrulamak için kullanılabilecek belirli bir veri parçasının bir karmasını oluşturmak için kullanılır.

Örneğin, dosyanın bir karmasını oluşturmak için bir karma algoritmasından yararlanabilirsiniz. Dosya değiştirilirse ve yeniden bir karma oluşturulursa, yeni karma değeri önceki sahip değerinden farklı olacaktır. Bu, bir dosyanın tahrif edilip edilmediğini doğrulamanıza yardımcı olabilir.

Hashing’in Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Karma işleminin ana avantajı, herhangi bir boyuttaki veriyi nispeten küçük bir alanda depolamak için kullanılabilmesidir. Veriler bir “karma tablo”, her birine benzersiz bir anahtar atanan veri değerleri koleksiyonudur. Verileri almak istediğinizde, anahtarı sağlamanız yeterlidir ve hash tablosu ilgili değeri arar.

Karma işleminin ana dezavantajı, verileri depolamak için kullanılan anahtarı tam olarak bilmiyorsanız verileri almanın zor olabilmesidir. Kayıp verileri kurtarmaya çalışıyorsanız veya belirli bir kritere uyan tüm verileri bulmak istiyorsanız bu bir sorun olabilir. Ayrıca, iki veri parçası aynı anahtara sahipse, hash tablosunda yalnızca bir tanesi depolanacak ve bu da veri kaybına neden olacaktır.

Çarpışmalar meydana gelirse, hashing verimli olmayacaktır, yani iki veya daha fazla öğeye aynı anahtar atanır. Ek olarak, hash fonksiyonları karmaşık olabilir ve bir hash tablosundaki veriler, anahtarların hızlı bir şekilde bulunabilmesi için dikkatli bir şekilde düzenlenmelidir.

Java Hashing Algoritması Nasıl Seçilir

Uygulamanız için bir karma algoritma seçmeden önce birkaç noktayı göz önünde bulundurmalısınız. İlk nokta güvenlik, kırılması zor bir algoritma seçmelisiniz. İkincisi, algoritmanın hızıdır – yüksek performanslı bir algoritma seçmelisiniz. Üçüncüsü, girdinin boyutudur: Hashlemeniz gereken verilerin boyutunu işleyebilecek bir algoritma seçmelisiniz.

En popüler hash algoritmaları SHA-1, SHA-256ve SHA-512. Bu algoritmaların tümü güvenli ve hızlıdır ve büyük miktarda veriyi işleyebilir.

Okumak: Yazılım Geliştiricileri için En İyi İşbirliği Araçları

Java’da HashMap ve HashSet

Java, karma uygulamak için birden çok yol sağlar. En popüler yollardan bazıları, HashMap ve HashSet sınıflar. İkisi de HashMap ve HashSet sınıflar, verileri depolamak ve almak için karma algoritmalar kullanır.

HashMap

bu HashMap sınıfın bir parçasıdır Java Koleksiyonları Çerçevesi. Anahtarların boş ve benzersiz olmadığı, anahtar/değer çiftleri olarak temsil edilen verileri depolar; örneğin, yinelenen anahtarlara izin verilmez.

HashSet

bu HashSet class ayrıca Java Collections Framework’ün bir parçasıdır. Verileri bir kümede saklar, yani şuna benzer HashMap, yinelenen değerlere izin vermez. Ancak, farklı olarak HashMap sınıf, HashSet sınıf, verileri anahtar/değer çiftlerinde saklamaz.

Java’da Hashing Nasıl Programlanır

Java’da hash yapmanın birçok yolu vardır. En yaygın yöntemlerden bazıları yerleşik hash kodu yöntem. hash etmek için Sicim yerleşik kullanarak hash kodu yöntemi, aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz:

String str = "Hello, world!"; 
int hash = str.hashCode();

hash etmek için Sicim kullanmak SHA-256 karma algoritma, aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz:

String str = "Hello, world!"; 
String algorithm = "SHA-256"; 
byte[] bytes = Hashing.digest(algorithm, str.getBytes()).asBytes();

Aşağıdaki kod listesi, Java’da değişkenler için nasıl karma kod oluşturabileceğinizi gösterir. için karma kodu unutmayın str1 ve str2 farklı olacaktır, ancak bunun için karma kod str3 ve str4 özdeş olacaktır:

import java.io.*;
public class Test {
  public static void main(String args[]) {
   String str1 = "Hello";
   String str2 = "World!";
   System.out.println("The hash code of str1 is: " + str1.hashCode());
   System.out.println("nThe hash code of str2 is: " + str2.hashCode());
   String str3 = "Same value";
   String str4 = "Same value";
    System.out.println("The hash code of str3 is: " + str3.hashCode());
   System.out.println("nThe hash code of str4 is: " + str4.hashCode());
  }
}

Java’da Hashing Üzerine Son Düşünceler

Bu programlama eğitiminde, hash’i, türlerini, faydalarını ve Java’da hash ile nasıl çalışılacağını inceledik. Ayrıca, karmalarınızın güvenliğini artırmak için tuzun nasıl kullanılacağına baktık. Karma işleminin nasıl çalıştığını anlayarak, ihtiyaçlarınız için hangi algoritmanın en iyi olduğu konusunda daha bilinçli seçimler yapabilirsiniz.

Devamını oku Java programlama eğitimleri ve yazılım geliştirme kılavuzları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.