Android

iOS ve Android’de Ebeveyn Denetimleri Nasıl Etkinleştirilir

Akıllı telefonu olan çocuk

Sonunda oldu: Çocuğunuz kendi akıllı telefonuna sahip olacak yaşta. 11 yaşına kadar, tüm gençlerin yarısı ABD’de bir hücreniz var ve satın aldıktan sonra ilk düşünceniz ebeveyn denetimlerini nasıl kuracağınız olacak. şey üzerinde çok fazla zaman kaybetmelerini ve görmemeleri gereken şeyleri görmelerini (bilirsiniz, yaptığınız her şeyi) durdurun.

İyi haber şu ki, Android ve iOS, yerleşik ebeveyn denetimleri sunmada giderek daha iyi hale geldi, bu nedenle, ergenlik öncesi yaşınızın ne olduğu konusunda çok fazla panik yapmanıza gerek yok. kalkıyor. Bu ebeveyn kontrollerinin çıkma zamanının geldiği yaşa geldiklerinde nasıl idare edeceğiniz başka bir konudur – ancak henüz bunun için endişelenmenize gerek yok.

Android’i nasıl kurarım ebeveyn Denetimleri?

Çocuğunuz için bir Android cep telefonu kurmanın ilk adımı, sizinkiyle bağlantılı bir Google hesabına sahip olduğundan emin olmaktır. Bu en iyi aracılığıyla yapılır Google Aile Bağlantısı telefonunuzdaki uygulama: Her ikisinde de mevcuttur Android ve iOSve ilk çalıştırdığınızda bir alt hesap oluşturmanız istenir. simgesine dokunarak başka çocuklar eklenebilir. + (artı) düğmesi ana ekranın sağ üst köşesinde.

Çocuğunuz için şimdi oluşturulan yeni Google hesabıyla, bu hesabı, onun için aldığınız Android cihazında oturum açmak için kullanabilirsiniz. İlk kurulum işlemi sırasında, az önce oluşturduğunuz ayrıntıları kullanarak oturum açın ve kendi kimlik bilgilerinizi girerek ebeveyn olduğunuzu doğrulayın (sadece çocuğunuzun şifrenizi tahmin etme şansı olmadığından emin olun). Ardından, kendi cihazınızdaki Family Link uygulaması aracılığıyla her şeyi yönetebilirsiniz.

Google Family Link'in ekran görüntüsü

Google Family Link ücretsiz ve kullanımı kolaydır.
Ekran görüntüsü: Google

Uygulamaları engelleyebilir, ekran başında kalma süresi sınırları belirleyebilir ve çocuğunuzun (veya daha doğrusu çocuğunuzun telefonunun) o anki konumunu görebilirsiniz. Diğer kontroller, Google Arama filtrelerini, Google Chrome web sitelerini ve Google Play Store’daki belirli sınırlamaları yönetmenize izin verir; bu nedenle, örneğin açık izniniz olmadan hiçbir uygulama yüklenemez. Çocuğunuzu YouTube Kids yerine YouTube’da serbest bırakmak istiyorsanız, birkaç sınırlama var Bunun için Family Link uygulamasını da ayarlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun erişebileceği web sitelerini Android’de Chrome aracılığıyla yönetmek istediğinizi varsayalım. Family Link uygulamasından çocuğunuzu seçin ve ardından Ayarları yönet ve Google Chrome: Aralarından seçim yapabilirsiniz Tüm sitelere izin ver (özellikle engelledikleriniz hariç), Müstehcen siteleri engellemeye çalışın (otomatik bir filtre, çocuğunuzu sağlıksız şeylerden uzak tutar) ve Yalnızca onaylı sitelere izin ver (bu nedenle, çocuğunuzun ziyaret etmesine izin verilmeden önce belirli bir siteye özellikle izin vermeniz gerekir).

iOS’u nasıl kurarım parental kontroller?

Android’de olduğu gibi, çocuğunuzun sahip olduğu bir iPhone ise, onlar için bir Apple Kimliği oluşturmanız ve Aile Paylaşımı adlı bir hizmet aracılığıyla bunu kendinize bağlamanız gerekir. Bu, App Store’daki satın almalardan web’deki filtrelere ve Siri’yi kullanarak arayabileceklerinize kadar her şeyi kontrol etmenizi sağlar. Aile Paylaşımı ayrıca sevdiklerinizin konumlarını görme yeteneği ve Apple Music ve iCloud saklama gibi hizmetler için abonelikleri paylaşma seçeneği gibi avantajlarla birlikte gelir.

iPhone’unuzdan yeni bir çocuk hesabı oluşturmak için Ayarlar’a gidin, ardından ekranın üst kısmındaki adınıza dokunun. Seçmek Aile Paylaşımı, Üye ekleve Bir Çocuk için Hesap Oluşturunüzerine dokunun, ardından Devam et ve ekrandaki talimatları izleyin. Çocuğunuzun bunun için kendi e-posta adresine ihtiyacı olacak, bu yüzden henüz yapmadıysanız onlar için bir tane ayarlamanız gerekecek. Oluşturduğunuz yeni Apple Kimliği daha sonra yeni iPhone’da çocuğunuzun kimliğini belirlemek için kullanılabilir.

iOS ebeveyn denetimlerinin ekran görüntüsü

iOS’ta yerleşik olarak bulunan ebeveyn denetimleri, web içeriği filtrelerini içerir.
Ekran görüntüsü: Elma

Daha sonra, Kendiniz yerine çocuğun ahizesinde yaptığınız bazı kısıtlamaları devreye sokmanın zamanı geldi. Ekran ZAMANI (Ayarlar’dan) başlamak için iyi bir yer: İlk ekranda Anlıyorsun, seçmek Devam etöğesini seçin, ardından Bu Çocuğumun iPhone’u (bu seçeneklerden herhangi birinin düzenlenmesini durdurmak için bir şifre girebileceksiniz). Ekran Süresi’nde, uygulamalar için süre sınırlamalarını, cihazdaki toplam süreyi, belirli kişilere erişimi ve müzik, film ve podcast’ler açısından müstehcen içeriğin kullanılabilirliğini kontrol edebilirsiniz.

Tüm seçenekler oldukça açıklayıcıdır ve çocuğunuzun cihazı üzerinde size bolca kontrol sağlar. Örneğin, Safari’deki belirli web sitelerini engellemek için Ekran ZAMANI seçmek İçerik ve Gizlilik Kısıtlamalarıardından seçin İçerik Kısıtlamaları ve Web içeriği: Daha sonra, bilinen yetişkinlere yönelik web sitelerini engelleyebilir veya başka bir açıdan yaklaşabilir ve yalnızca sizin tarafınızdan özel olarak onaylanan ve eklenen web sitelerine erişime izin verebilirsiniz.

Diğer akıllı telefon ebeveyn kontrolü uygulamaları

Daha fazla kontrol için başvurabileceğiniz ek uygulamalar ve hizmetler vardır, ancak bunlar Apple’ın üçüncü taraf uygulamaların işletim sistemine girebileceği kancalar açısından daha kısıtlayıcı olması nedeniyle Android’de daha etkili olma eğilimindedir. Ayrıca, çocuklarınızın en çok kullanması muhtemel bireysel uygulamalardaki ayarlara göz atmaya değer.

Qustodio dizüstü bilgisayarları, tabletleri ve e-kitapları ve akıllı telefonları kapsayan en kapsamlı seçeneklerden biridir. Açık ve sezgisel bir arayüz aracılığıyla içerik, belirli uygulamalar ve ekran başında kalma süresi sınırları açısından kısıtlamalar belirleyebilir ve çocuğunuzun neler yapmakta olduğu hakkında raporlar alabilirsiniz. Fiyatlandırma, beş cihaza kadar kapsama alanı için yıllık 35 dolardan başlar, ancak ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

Qustodio'in ekran görüntüsü

Qustodio, etrafındaki en kapsamlı üçüncü taraf seçeneklerinden biridir.
Ekran görüntüsü: Qustodio

Microsoft’un şu şekilde kendi ebeveyn denetimi teklifi vardır: Microsoft Aile Güvenliği, ve eğer çocuğunuz Windows, Android ve bir Xbox üzerinde çok fazla zaman geçirecekse bu özellikle iyi bir seçimdir (iOS da kapsanmıştır, ancak biraz daha sınırlıdır). Temel özelliklerin çoğu ücretsiz olarak sunuluyor; bunlar, uygulamalar ve oyunlar için ekran süresi sınırları ile web ve arama için içerik filtreleri içeriyor, ancak ayda 10 ABD doları karşılığında erişebileceğiniz birkaç premium özellik var.

Bu uygulama içi kontrollere gelince, TikTok dahil uygulamalar bunlara sahiptirve onlar görünüşe göre yakında Snapchat’e geliyor. Instagram bu yılın başlarında kendi seçeneklerini başlattı: Çocuğunuzun hesabını kullanarak çocuğunuzun telefonunda Instagram’ı açarak bunları bulabilirsiniz. Profil sayfasından menü düğmesine (sağ üst) ve ardından Ayarlar ve Nezaret—Ardından kendi Instagram hesabınıza bir gözetim isteği gönderebilir ve Instagram zamanına ve takipçilerine sınırlar koyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu