IntelliJ IDEA ve Android Studio entegre kursları ile Kotlin nasıl öğrenilir | tarafından Alex Forrester | Tem, 2022

IntelliJ IDEA ve Android Studio entegre kursları ile Kotlin nasıl öğrenilir |  tarafından Alex Forrester |  Tem, 2022

Bu makale, IntelliJ IDEA’da EduTools Eklentisi ile mevcut olan ve teoriyi okuyabileceğiniz ve ardından doğrudan IDE’de alıştırmaları tamamlama alıştırması yapabileceğiniz bazı kursları gözden geçirmektedir. Bu yaklaşımın avantajı, öğrendiklerinizi hemen uygulamanızdır. Ayrıca Entegre Geliştirme Ortamı, IntelliJ IDEA hakkında bilgi edinirsiniz ve IDE’de çalışmanın tüm derleme zamanı kontrollerinden ve elektrikli araçlarından yararlanırsınız. Tüm dersler Android Studio kullanılarak da yapılabilir.

İçindekiler

  1. Kurmak
  2. Atomik Kotlin
  3. Jetbrains Academy Kotlin Tracks
  4. Kotlin Koan’ları
  5. Java Geliştiricileri için Kotlin
  6. Çözüm

IntelliJ IDEA Edu’yu Yükleme

IntelliJ IDEA Edu, programlamayı öğrenmek ve öğretmek için ücretsiz bir IDE’dir. Buradan indirebilirsiniz: https://www.jetbrains.com/idea-edu/

IntelliJ IDEA’nın mevcut bir sürümüne eğitim işlevselliği eklemek için, buradaki talimatlarla birlikte sunulan EduTools eklentisini indirmeniz ve yüklemeniz gerekir: https://plugins.jetbrains.com/plugin/10081-edutools

IntelliJ IDEA Edu’yu yüklerken herhangi bir sorun veya eklenti lütfen Sorun giderme kılavuzu

IntelliJ IDEA Edu’yu ilk kez açarken şu ekranı görmelisiniz:

İlk kurulduğunda IntelliJ IDEA Edu ekranı
İlk kurulduğunda IntelliJ IDEA Edu ekranı

Öğrenciyi seçin ve ardından Karşılama ekranı ile karşılaşacaksınız:

Karşılama ekranı
Karşılama ekranı

Ardından, ‘Kurslarım’a gidin ve ‘Yeni Kursa Başla’yı seçin

Kurslarım
Kurslarım

Tüm kurslar IntelliJ IDEA’nın mevcut kurulumları için ve ayrıca EDU sürümüne her zaman şu adrese giderek erişilebilir: Dosya | Öğren ve Öğret | Kurslara Göz Atın

Tüm kurslara erişim
Erişim Tüm Kurslar

Bakacağımız ilk kurs Atomik Kotlin. Bir kere Tüm Kurslar ekran görüntüleri gitmek pazar yeri ve onu seçin veya Kurs ara zaten görüntülenmiyorsa alan.

Tüm Kurslar Pazar Yeri ekranı
Tüm Kurslar Pazar Yeri ekranı

Kursu ‘Başlat’ olarak seçtiğinizde, kurs IDE’de bir proje olarak açılacaktır.

İlk Proje ekranı
İlk Proje ekranı

Kurs, kurs boyunca aşamalı olarak üzerine inşa edilen küçük öğrenme birimleri olan bireysel atomlardan oluşan bölümlerden oluşur. Atomlar teorili örnekler içermektedir. Bir atomu okuduktan sonra alıştırmaları yapmaya devam edebilirsiniz. Her egzersizin bir ‘KONTROL’ Cevabınızın doğru olduğunu doğrulamak için düğmesine basın ve herhangi bir egzersizde zorlanıyorsanız ipuçları alabilir ve ‘Bak Çözüm’ Önerilen bir uygulamayı görüntülemek için bağlantı. Bu özellik, bir haritaya giriş eklemek için iki tekniği gösteren aşağıdaki çözümde olduğu gibi, bir alıştırmayı uygulamanızı kurstaki uygulamayla karşılaştırmak için örneği doğru bir şekilde tamamladığınızda bile özellikle yararlıdır.

IDE'deki çözümleri karşılaştırma
IDE’deki çözümleri karşılaştırma

Kursun her bölümündeki atomlar açık ve özlüdür. Açıklamalar basittir ve ana noktalardan uzaklaşabilecek birden fazla senaryoyu kapsamaz. Kurs sırasında özellikle yararlı olan şey, IntelliJ IDEA içindeki çeşitli eylemler için en kullanışlı klavye kısayollarının tanıtılması ve ardından güçlendirilmesidir.

Kurs tarafından oluşturuldu bruce eckel ödüllü kitapların yazarı Java ile Düşünmek ve C++ ile Düşünmek ve diğer birçok programlama başlığı ve Svetlana Isakova, eskiden Kotlin derleyici ekibindeydi, kitabın ortak yazarı Kotlin İş Başında ve JetBrains için bir Kotlin geliştirici savunucusu.

Hem acemi geliştiricilere hem de başka bir dilden gelen deneyimli programcılara yöneliktir. Teori atomları kursun ilk iki bölümü için ücretsizdir, ancak hepsine çevrimiçi olarak erişmek için kursun tamamını satın almanız gerekir. Stepik. Alternatif olarak, kitap çeşitli formatlarda mevcuttur. LeanPub.

Genel olarak kurs, kullanıcının Kotlin’i yapılandırılmış bir biçimde hızlı bir şekilde öğrenmesini hızlandırır. Ders, çoklu örnekler kullanarak ve kullanıcıya eşlik eden teori ile rehberlik ederek atomları pratik bir şekilde öğrenmeye gerçekten önem vermektedir. Öğrenen atomları takip eden alıştırmalar öğrenmeyi pekiştirir. Tüm kursun bir maliyeti var, ama buna değer.

JetBrains, Kotlin programlama dilini yaratan şirkettir. Kotlin ve diğer birçok programlama dili için aldıkları eğitim kapsamlıdır. IntelliJ IDEA ve diğer JetBrains IDE’leri ile entegre bir ortamda çalışan uygulamalar oluşturmak için proje tabanlı bir öğrenme platformu kullanır.

Başlamak için şuraya gidin: JetBrains Akademisi ve bir hesap oluşturun. Alternatif olarak, gidebilirsiniz Dosya | Öğren ve Öğret | Kurslara Gözat | JetBrains Akademisi ve bir hesap oluşturun. Kurulumu ve yapılandırması hakkında ayrıntılı talimatlar vardır. JetBrains Akademisi burada eğer sorun yaşıyorsanız. Daha sonra bir öğrenme parkuru seçmeniz istenecektir. Seçme Kotlin mevcut parçaları görmek için:

JetBrains Academy'de bulunan parçalar
JetBrains Academy’de bulunan parçalar

Vurgulananı seçin Kotlin Temelleri takip edin ve bir sonraki adımda üzerinde çalışacağınız bir proje seçmeniz gerekiyor:

Kotlin Temelleri Parça Projeleri
Kotlin Temelleri Parça Projeleri

Her proje vardır Aktiviteler teori bölümlerinden ve ardından uygulamadan oluşur:

Proje aktiviteleri
Proje aktiviteleri

Aşamalı olarak teori bölümlerinde çalışırsınız ve ardından çoktan seçmeli sorular, testler, yanıtlarla doldurmanız gereken yer tutucu metinler ve IntelliJ IDEA içinde yapabileceğiniz küçük pratik görevler aracılığıyla pratik yaparsınız.

Tipik bir teori ekranı aşağıdaki gibi görünecektir:

Tipik bir teori ekranı
Tipik bir teori ekranı

Yeterince bitirdikten sonra Aktiviteler Öğrendiğiniz becerileri uygulamak için bir proje aşamasını tamamlamanız gerekir. Sonraki konular, projeyi tamamlayana kadar daha fazla aşama denemek için beceri seviyenizi geliştirir.

İşte bir proje aşaması ekranı örneği:

Bir proje aşaması ekranı
Bir proje aşaması ekranı

Seçtikten sonra ‘IDE’de çözün’ IntelliJ IDEA, tamamlamak için alıştırma veya proje aşamasını açar. (Alıştırmayı dilerseniz çevrimiçi Kod Düzenleyici’de de tamamlayabilirsiniz).

IDE’deki alıştırmaları tamamlamak, projeyi IntelliJ IDEA ile senkronize etmek anlamına gelir. Bu, proje alıştırmalarının otomatik olarak açılacağı, yalnızca bir kerelik bir görev olmalıdır.

Alıştırma/proje aşamasının açıklaması, çözümünüzü kontrol etme yeteneğinin yanı sıra IDE içinde görüntülenebilir. Bazı alıştırmalar için, yardıma ihtiyacınız olup olmadığına bakmanız için ipuçları ve olası çözümler mevcuttur.

IntelliJ IDEA proje aşaması ekranı
IntelliJ IDEA proje aşaması ekranı

Proje IntelliJ IDEA’da kurulduktan sonra, herhangi bir yeni projede olduğu gibi açabilir ve üzerinde çalıştığınız dersleri görüntüleyerek projede kaydettiğiniz ilerlemeyi görebilirsiniz. Dosya | Öğren ve Öğret | Kurslara Gözat | Kurslarım

Proje ilerleme durumunu gösteren Kurslarım ekranı
Proje ilerleme durumunu gösteren Kurslarım ekranı

Parçalarla ilgili ilginç olan şey, yalnızca programlama dilinin kendisine dayalı olmamasıdır. Ayrıca bilgisayar biliminin temel temellerini, algoritmaları ve veri yapılarını, geliştirme araçlarını ve temel matematiği kapsayan konular da vardır.

Bu bütüncül bir yaklaşımdır, yani, anlamak ve tamamlamak için temel bilgi gerektiren tüm konuların ihtiyaçları karşılanır. Konuyu hızlı bir şekilde bildiğinizi doğrulayabileceğiniz ve ardından atlayabileceğiniz için deneyimli bir geliştirici için bir engel değildir.

JetBrains Academy, öğrenme için işbirliğine dayalı bir ortamdır. Pratik alıştırmaları yaparken, diğer kullanıcılar tarafından paylaşılan ipuçlarını görüntüleyebilir ve konuyla ilgili tartışmalara katılmanın yanı sıra ipuçlarınızı ve çözümlerinizi göndermeye davetlisiniz.

bu Kotlin Temelleri parça ücretsizdir ve size öğrenme formatı hakkında bir fikir verecektir ve ardından ücretli parçalarla devam etmek isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.

bu Kotlin Geliştirici track, abonelik temelinde ödeme yaptığınız ve tüm parkurlara ve projelere (Python, Go, Java, SQL ve Javascript parkurları dahil) erişim sağlayan daha gelişmiş konuları tanıtır. Şu anda 19 proje var. Kotlin Temelleri parça ve 26 proje Kotlin Geliştirici Kolaydan Zorlu zorluk seviyelerine kadar daha fazlasının eklenmesiyle takip edin. gibi daha gelişmiş projeler ‘Telefon rehberi’ örneğin proje, filtreleme ve sıralama teknikleri üzerine derinlemesine teori ve pratiği kapsar. Bir parkuru tamamladığınızda tamamlama sertifikaları verilir.

Genel olarak, gücünün yattığı temel Kotlin’i öğrenmek için tavsiye ederim. Kitaplıkları ve Flows veya Coroutines gibi daha özel konuları öğrenmek için başka bir yere gitmeniz gerekecek. Ancak bu bir zayıflık olarak görülmemelidir. bu Kotlin Temelleri track, acemi programcıyı dilde yetkin hale getirmeyi amaçlamaktadır. bu Kotlin Geliştirici track, farklı bir dilden gelen deneyimli programcılar için daha uygundur.

Koanlar (uygulamalar veya tests) kullanıcıyı resmi görevliye yönlendiren bir dizi alıştırmadır. Kotlin belgeleri Tamamlanacak bir egzersizi tanımlamadan önce.

Bir kere Tüm Kurslar ekran görüntüleniyor git pazar yeri ve onu seçin veya Kurs ara zaten görüntülenmiyorsa alan.

Tüm Kurslar Pazar Yeri ekranı

onlar yapılabilir internet üzerinden, ancak derleme zamanı kontrolleri, otomatik tamamlama vb. için bunları IDE içinde yapmak daha kolaydır. Bazı alıştırmalar, kullanıcının acemi programcı için onları zorlaştırabilecek bir Java geçmişine sahip olduğunu varsaymaktadır.

Koan’ların kendileri, Kotlin SDK’nın çeşitli alanlarını kapsayan biraz noktalı, ancak mutlaka yapılandırılmış bir şekilde veya aşamalı zorluk seviyelerinde değil. Bu, tamamen farklı konulara maruz kaldığınız için bir avantaj olarak da görülebilir. Evet, size bireysel bir Koan’ın kapsadığı derinlemesine bir konu alanı öğretmeyecek, ancak asıl konu bu değil. Sadece 43 Koan var, bu yüzden onları biraz uygulama ile tamamlamak uzun sürmüyor, bu da tatmin edici. Ayrıca, bunları yapmak gerçekten eğlencelidir, bu yüzden Kotlin’i öğrenmeye başladığınızda, daha ileri düzey konular üzerinde çalışmanızı sağlamak için gerçekten iyi bir ilerlemedir.

Bu kurs (tarafından sunulan Kursra), deneyimli Java geliştiricileri için Kotlin proje lideri tarafından video eğitimleri ile öğretilir Andrey Breslav, ve JetBrains geliştirici savunucusu Svetlana Isakova. Programlama ödevleri, IntelliJ IDEA’da tamamladığınız projelerdir. şuraya git Kursra seçenek Tüm Kurslar katılmak.

'Kotlin for Java Developers' kursu vurgulanmış olarak Coursera kursları seçenekleri belirlendi
Tüm Dersler Cousera ekranı

Video eğitimlerini izledikten ve oyun alanı görevlerini yaptıktan sonra, her haftadan sonra bir programlama ödevi tamamlamanız gerekir. Kurs için ödeme yaparsanız, çözümünüzü şu adrese gönderebilirsiniz: Kursra ve çevrimiçi başarılı/başarısız durumunu görüntüler. (Kursu bitirdiğinizde ayrıca bir bitirme sertifikası alırsınız).

Gönderme eylemi ile programlama atama ekranı
Gönderme eylemi ile programlama atama ekranı

Programlama ödevleri oldukça zordur, ancak not vermek için göndermeden önce çözümünüzü doğrulamak için testler uygulayabileceğiniz bir test donanımı vardır. Kurs, Java geçmişine sahip geliştiriciler için Kotlin’in gücünden yararlanmaya yönelik harika bir giriş niteliğindedir.

Deneyimli geliştiriciler en çok fayda sağlayacak Atomik Kotlin (Stepik) çünkü dili tamamen kapsıyor ve Kotlin’i öğrenmek için en pratik, uygulamalı kurs. Acemi geliştirici için Jetbrain Akademisi Kotlin Temelleri Kurs, Kotlin’i öğrenirken programlama temellerini kapsadığı için başlamak için en iyi yerdir. bu Kotlin Geliştirici tabii ki oradan da Jetbrain Akademisi o zaman doğal ilerlemedir, çünkü çekirdek Kotlin’i ileri bir düzeye kadar kapsar. Java Geliştiricileri için Kotlin (Kurs) Java geliştiricileri için video yönlendirmeli eğitimlerin programlama değerlendirmelerini entegre eder. Kotlin Koan’ları itibaren pazar yeri lokma büyüklüğündeki öğrenme parçalarıyla diğer tüm kursları tamamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.