Havadan Görünüm ve Diğer Özellikler Google Haritalar’a Geliyor

Havadan Görünüm ve Diğer Özellikler Google Haritalar'a Geliyor

Havadan Görünüm ve Diğer Özellikler Google Haritalar'a Geliyor başlıklı makalenin resmi

Fotoğraf: BigTunaÇevrimiçi (Shutterstock)

Google Haritalar alıyor üç yeni özellik Evinizden çıkmadan bir yer işaretini kontrol etmek veya bir festivalde arkadaşlarınızın konumlarını takip etmek gibi planlarınızı koordine etmenize yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Önceki özellikler dahil bir alan meşguliyeti özelliği veya marketten almaancak bu üç yeni özellik: fotogerçekçi havadan görünüm, bisiklet rotaları ve konum paylaşımı bildirimleri, düzenli, güvende ve bağlı kalmanızı amaçlar.

Havadan görünüm

“Fotogerçekçi havadan görünüm”, yaklaşık 100 popüler simgesel mekanda mevcut olacak. Bu görünüm Londra, New York, Barselona, ​​San Francisco ve Tokyo gibi şehirler için mevcuttur ve size bu şehirlerdeki önemli noktaların genel bir görünümünü verecektir. Google Haritalar Ürün Direktörü Amanda Leicht Moore, şunları yazdı: Beyan bunun “sürükleyici görüş”e doğru bir adım olduğunu söyledi.

Daha önce Google’ın 2022 I/O Konferansında duyurulan sürükleyici görünüm, yapay zekayı “milyarlarca yüksek çözünürlüklü Sokak Görünümü, uydu ve hava görüntüsü” ile birleştiriyor. Görünüm, ziyaret etmek istediğiniz şehrin bir simülasyonu gibi çalışır, böylece örneğin bir restoranın içini evinizden çıkmadan kontrol edebilirsiniz.

Sürükleyici görünüm henüz mevcut değil, ancak önemli noktalar için havadan görünüm artık iOS ve Android’de Google Haritalar’da dünya çapında kullanıma sunuldu. Google Haritalar’da bir yer işaretinin havadan görünümünü bulmak için Google, yer işaretini aramayı ve fotoğraflar bölümüne gitmeyi söylüyor.

Bu yeni özelliği test etmek için telefonumdan Google Haritalar uygulamasına gittim, bu örneği Pisa Kulesi’ne yazdım, resimlere gittim ve ilk çıkan şey 30 saniyelik bir video oldu, evet havadan görünümü, dönüm noktası. Dolayısıyla bu yeni özellik, sizin, yani kullanıcının bölgede dolaşabildiğiniz Sokak Görünümü gibi çalışmaz.

Bisiklet Rotaları

Havadan Görünüm ve Diğer Özellikler Google Haritalar'a Geliyor başlıklı makalenin resmi

Ekran görüntüsü: Google

Google Haritalar için bisikletle yol tarifleri yaklaşık 12 yıldır mevcuttur. Bu yeni özellik, bisikletçilerin bisiklet rotalarını karşılaştırmalarına ve yolculukları için “daha ayrıntılı ayrıntıları (bu veriler mevcut olduğunda) görmelerine” olanak tanıyacak. (Google, bu ayrıntılı ayrıntıların ne olduğunu henüz açıklamadı).

Ayrıca rota üzerindeki yüksekliği ve rotanız boyunca dik yokuşlar, merdivenler veya yoğun araç trafiği olup olmadığını da görebileceksiniz. Yeni özellik ayrıca size rotanın son derece ayrıntılı bir dökümünü verecek, böylece bisikletçiler ana yol veya yerel cadde gibi bir yerde bisiklete binip binmediklerini bilecekler. Böylece artık bilinmeyen sokaklarda bisiklet sürmek zorunda değilsiniz.

Bu özellik birkaç hafta içinde yüzlerce şehirde kullanıma sunulacak.

Konum Paylaşımı Bildirimleri

Sizinle bir konum paylaşan kişi bir yerden ayrıldığında veya bir yere vardığında kullanıcıların bilgilendirilmelerini sağlayan Google Haritalar için bildirimler artık kullanılabilir olacak. Birisi sizinle konumunu paylaşıyorsa, belirli bir adres için ne zaman geldiklerini görmek için bildirimler ayarlayabilirsiniz.

“Bu özelliği, gizliliği ön planda tutarak oluşturduk. Bildirimler yalnızca konumlarını sizinle paylaşmayı seçmiş biri için ayarlanabilir.” Moore yazdı. “ Sizinle konumunu paylaşan kişi, hem Haritalar uygulamasındaki bir anında iletme bildirimi hem de bir e-postanın yanı sıra yinelenen aylık e-postalar da dahil olmak üzere, bunu kendisine bildirmek için birden fazla hatırlatıcı alacak. Her zaman olduğu gibi, kontrol sizde: konumunuzu paylaşmayı durdurmayı veya birinin bildirim ayarlamasını tamamen engellemeyi seçiyorsunuz.”

Google Haritalar’daki konum paylaşımı bildirimleri de iOS ve Android için küresel olarak dağıtılmaya başlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.