Google, Uygulama Geliştiricileriyle 90 Milyon Dolarlık Anlaşmaya Vardı

Google, Uygulama Geliştiricileriyle 90 Milyon Dolarlık Anlaşmaya Vardı

Google'ın 90 Milyon Dolarlık Anlaşma, Uygulama Geliştiricileri için mi yoksa Google için mi Kazandırıyor başlıklı makalenin resmi.

Fotoğraf: Kirill Kudryavtsev (Getty Resimleri)

Küçük uygulama geliştiricileri, Cuma günü açıklanan yasal bir anlaşmada Google’dan 90 milyon dolar aldı. benzer Apple ile anlaşma.

İçinde Blog Cuma gününden sonra Google, Android üreticisinin Play Store üzerinden yapılan uygulama içi satın almalar için haksız bir şekilde %30 ücret talep etmek için pazar hakimiyetini kötüye kullandığını iddia eden uygulama geliştiricilerine dava açmak için 90 milyon dolar ödemeyi kabul ettiğini söyledi. Büyük anlaşma, geliştiriciler için kısa vadeli bir kazanç olsa da, eleştirmenler Gizmodo’ya, Google’ın tavizlerinin, önerilenleri engellemeye yönelik başka bir girişim gibi göründüğünü söyledi. antitröst mevzuatı Bu, Google’ın mobil uygulama işini temel düzeyde tehdit ediyor.

“Burada açıkça bir kalıp var. [Google] temel sorunlarını değiştirmeden eleştirmenlerin endişelerini ele alıyormuş gibi göstermeye çalışıyorlar.” Amerikan Ekonomik Özgürlükler Projesi (AELP) politika direktörü Pat Garofalo bir telefon görüşmesinde Gizmodo’ya söyledi.

Google’ın önerdiği 90 milyon dolarlık fon, 2016-2021 yılları arasında Play Store’dan yıllık 2 milyon dolar veya daha az gelir elde eden geliştiricilere ödeme yapacak. Google’a göre, bu grup Play Store’dan para kazanan “ABD’li geliştiricilerin büyük çoğunluğunu” temsil ediyor. Ek olarak ve belki de daha kalıcı olarak Google, geliştiricilere, ödemeleri görüşmek üzere bu kullanıcılarla e-posta veya diğer yöntemlerle iletişim kurmak için kullanıcıların iletişim bilgilerini kullanabileceklerini geliştiricilere açık hale getirmek için Geliştirici Dağıtım Sözleşmesini revize edeceğini söyledi. Anlaşma aynı zamanda geliştiricilerin yıllık ücretlerinde 1 milyon dolardan az para kazanmalarına da izin verecek. devam et en az 25 Mayıs 2025’e kadar %15’lik indirimli hizmet ücreti ödemek. Uzlaşma teklifi hâlâ mahkeme onayını bekliyor.

Google, muhtemelen dişlerini sıkarak, “yıllarca süren belirsiz ve dikkat dağıtıcı davalardan” kaçınacağını söylediği anlaşmadan “memnun olduğunu” söyledi. Çevrimiçi reklam şirketi, bu yılın Mart ayında Spotify ile benzer bir anlaşmaya vardı ve Spotify abonelerinin Play Store veya Spotify’ın kendi ödeme sistemi üzerinden ödeme yapmasına izin verdi.

Dava, Google’ı tekel durumuyla suçladı

sınıf eylemi dava, başlangıçta 2020’de dosyalandı, Google’ın ödemeler için Play Store gereksinimlerinin antitröst yasalarını ihlal ettiğini iddia ediyor. Dava, kuralların, Google’ın ABD pazarında Android telefonlarda dijital dağıtım için tekel olmasına izin vererek geliştiricilere zarar verdiğini söylüyor. Uygulama içi satın alma işlemleri. Hagens Berman’ın avukatları, Davacıları temsilen, bu kısıtlamaların müşterilerini “fahiş ücretler” ödemeye zorladığını söyledi.Hagens Berman tahmini yaklaşık 48.000 uygulama geliştiricisi 250 $ minimum ödeme için uygundur. Hatta bazı geliştiriciler 200.000 dolardan fazla parayla çekip gitmek.

Hagens Berman Yönetici Ortağı ve Kurucu Ortağı Steve Berman, “Bugün, yaklaşık 48.000 çalışkan uygulama geliştiricisi, çalışmaları için hak ettikleri ödemeyi alıyorlar; bu, Google’ın kâr elde etmeye çalıştığı bir şeydi,” dedi.

Davaya dahil olan geliştiricilerden biri olan Pure Sweat Basketball’un COO’su ve başkanı Richard Czeslawski, Google komisyon oranındaki değişiklikleri memnuniyetle karşıladı. Czeslawski, “Google’ın 25 Mayıs 2025’e kadar bir İndirimli Komisyon sürdürme taahhüdü, Saf Ter ve Uzlaşma Grubu üyelerine, Google’ın hizmet ücreti oranında %30’dan %15’e sürekli olarak %50’lik önemli bir azalmanın önemli doğrudan faydasını sağlıyor” dedi. Beyan. “Bu davadaki çalışmalarımızın, tüketicilerin Google Play aracılığıyla yeni uygulamalar dağıtan küçük geliştiricilerin uygulamalarını bulmasını kolaylaştıracak bu programın güvenliğini sağlamaya yardımcı olduğunu bilmekten gurur duyuyoruz.”

Google, Gizmodo’nun yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Uzmanlar, Google’ın yaklaşan antitröst yasasını “ciddi tehdit altında” hissettiğini söylüyor

Google’ın uzlaşma teklifi, yasa koyucuların, Google’ın geliştiricilerin tescilli haklarını kullanmasını zorunlu kılmasını yasaklayacak yeni antitröst yasasını dikkate almasıyla geldi. ödeme sistemi. Tarafından tanıtıldı You are. Connecticut Demokratı Richard Blumenthal, oAçık Uygulama Pazarları Yasası Uygulama mağazalarını geliştiricilerin ayrı ödeme sistemlerini kullanmalarına izin vermeye zorlayan hükümler koyacaktır. Tasarı, şu anda yazıldığı gibi, Google gibi uygulama mağazası sahiplerinin geliştiricileri cezalandırmasını veya “başka bir uygulama içi ödeme sistemi veya başka bir uygulama mağazasında farklı fiyatlandırma şartları veya satış koşulları” kullanmayı tercih etmeleri halinde daha az elverişli şartlar dayatmasını da önleyecektir.

Anlaşma, etkilenen geliştiriciler için anında olumlu sonuçlara yol açabilse de – daha fazla nakit –AELP gibi kurumsal sorumluluk grupları Google için savunma hareketi olarak da hizmet edebileceği konusunda uyarmak yaklaşmakta olan eyalet ve federal rekabet yasasını savuşturmak, kabul edilirse, muhtemelen 90 milyon dolarlık anlaşmayı gölgede bırakacak gelir kayıplarına yol açacaktır.

AELP’den Garofalo, “Bu, Google’ın Open Markets Uygulaması gibi yasaları engellemeye yönelik bir dizi hamledeki başka bir hamlesi” dedi. “Google buna yanıt veriyor [proposed legislation] eleştirmenleri yatıştırmaya çalışarak.” Garofalo, Google’ın hem eyalet meclislerinde hem de federal düzeydeki son değişiklikleri ve lobicilik çabalarının, “antitröst eylemi tarafından ciddi şekilde tehdit edildiğini” kanıtladığını söyledi.

Geliştiriciler, yıllarca Google’a faul yaptı Lafta uygulama vergisi. Sorun Apple’a da uzanıyor. Bu durumda, Apple taşındı daha düşük Platformunda yıllık 1 milyon dolardan az net satış yapan uygulama geliştiricileri için komisyon oranı 2020’de %30’dan %15’e. Google Takip aylar sonra benzer bir ücret indirimi ile. Geliştiriciler yine de tatmin olmadılar ve büyümenin ortasında aramalar için düzenlemeElma kabul 4 Haziran 2015 ile 26 Nisan 2021 arasında her yıl tüm uygulamaları için 1 milyon dolar veya daha az kazanan geliştiriciler için 100 milyon dolarlık bir fon oluşturmak.

Hagens Berman, hem Apple hem de Google’ın uzlaşma davalarında yer aldı ve ödemelerin bir bütün olarak sektöre bir mesaj göndermesi gerektiğini söyledi.

Avukatlar, “Benzer davranış nedeniyle Apple’a karşı kazandığımız galibiyetin ardından, bu anlaşma çiftinin Big Tech’e güçlü bir mesaj gönderdiğini düşünüyoruz: yasa izliyor ve dünyadaki en güçlü şirketler bile rekabeti bastırdıklarında sorumlu” dedi. Bir deyim.

Garofalo, Cuma günkü anlaşmanın onaylanması halinde geliştiricilere fayda sağlayacağını kabul etti, ancak bunun uygulama pazarlarında rekabete aykırı, iddia edilen tekelci davranış konusuna tamamen odaklandığını söyledi.

Garofalo, “Bu, bu alanda uygulama dağıtımı konusunda bu iki oyuncunun olduğu ve yan yana tekellerin olduğu temel gerçeğini değiştirmiyor.” Dedi. “Bu, uygulama dağıtımı üzerindeki tekellerini kırmak için güçlü hükümet eyleminin yerini almıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.