Android

Google, Konum Hatırlatıcıları Asistan Özelliğini Kesmeyi Planlıyor

San Francisco'daki Golden Gate Köprüsü'nün önündeki Google logosu.

Fotoğraf: Justin Sullivan (Getty Resimleri)

“Ok Google… Konum hatırlatıcı özelliğinizi durdurmanızı hatırlatmamı hatırlatacak bir hatırlatıcı ayarlayın.”

“…Tamamlandı.”

Teşekkürler, Google. Peki, eğer gidersen Google Asistan Yardım sayfası, artık uygulamada hatırlatıcı oluşturma yeteneğinin “yakında kullanımdan kalkacağını” söylüyor. Ek olarak, başka birine hatırlatıcı atama özelliği de dodo yolunda ilerliyor.

9to5Google İlk olarak, teknoloji devinin, kullanıcı telefonları veya Google Home gibi Google Asistan özellikli cihazlarda konum tabanlı hatırlatıcıları baltalamayı planladığını bildirdi. Yakında karıştırılacak olan özellik, ilk olarak kullanıcılar tarafından Reddit. Bazı yorumcular, özelliğin sözünü hiçbir zaman tam olarak yerine getirmediğinden şikayet etti. Diğerleri, özelliği iOS cihazlarda kullanırken bile yararlı bulduklarını söyledi.

Google, Gizmodo’nun Perşembe sabahı, özelliğin neden kaldırıldığını veya kullanıcıların değişikliğin ne zaman gerçekleşmesini bekleyebileceğini soran yorum talebine yanıt vermedi.

Bu özellik, kullanıcılara belirli konumlara geldiklerinde görevleri yapmalarını hatırlatır. Örneğin, markete gittiğinizde sizden belirli bir ürünü almanız istenebilir. Google ilk olarak konum tabanlı hatırlatıcıları tekrar sundu 2018 ve başkalarına bir hatırlatıcı atama yeteneği 2019.

Açıklanan bu değişikliğin zamanlaması da çok şey anlatıyor. Bazı teknoloji blogcuları, Google’ın yeni “HafızaKullanıcılara bağlantılardan makalelere, kitaplara, resimlere, kişilere, uçuşlara, müziğe, yemek tariflerine ve daha fazlasına kadar her şeyi listeleyebileceklerini ve depolayabileceklerini vaat eden asistana yükseltme.

Ancak, onlar ve diğer uygulama geliştiricileri, uygulamayı kullanmadığında bile kullanıcının hareketlerini takip etme konusunda büyük eleştirilere maruz kaldıklarından, değişiklik aynı zamanda hızla aşağı iniyor. Bir soruşturma Kanada’nın gizlilik komisyoncusu tarafından, popüler bir kahve zinciri olan Tim Hortons için uygulamayı indiren kişilerin hareketlerinin olduğunu gösterdi. izlenen uygulama kullanımda değilken bile birkaç dakikada bir. Müfettişler, uygulamanın kullanıcıların nerede yaşadığını, çalıştığını ve seyahat ettiğini anlamak için bilgi topladığını söyledi.

Şirket, yalnızca kullanıcı eğilimlerini analiz etmek için konum verilerini topladığını ve yerel bir makalenin ardından kullanıcı konumlarını izlemeyi bıraktığını iddia etti. 2020’de hikayeyi kırdı. Ancak Tim Horton’un iddialarına rağmen, hem büyük hem de küçük şirketler sürekli ticaret yapan kullanıcı hedeflenen reklamlar amacıyla veriler.

Daha fazla ülke ve belediye, gizlilik korumalarına karşı çıkıyor. Birden fazla eyalet başsavcısı dava açmak teknoloji devi, kullanıcı konum verilerinin toplanması konusunda. AG’ler, Google’ın uygulamalarının telefonlarda ve cihazlarda her yerde bulunmasının, herhangi bir konum izlemeden çıkmayı neredeyse imkansız hale getirdiğini iddia ediyor.

Google Asistan, şirketin verilerine göre cihazlardaki kullanıcı verilerini izliyor. bilgi formu. Özellikle Google Home uygulaması, kullanıcılardan adreslerini vermelerini ister ve bunu yapmazsanız, hava durumu veya trafik gibi kullanıcı alanı bilgilerini vermek için cihazın IP adresini kullanır. Teknoloji devi işaret ediyor Gizlilik Politikası yalnızca kullanıcıların ayarlarına dayalı olarak veri topladığını ve uygulamanın yalnızca uygulama etkinken veri topladığını iddia etmek.

Şirket, Gizmodo’nun konuyla ilgili sorgusuna yanıt vermedi. şirketin hedeflenen reklamlar için yardımcı konum hatırlatıcıları kullanıp kullanmadığı.

Bununla birlikte, üçüncü taraf uygulamalar, kullanıcı ayarlarına bağlı olarak Google Asistan’dan geçerken Google ile özel bilgileri de paylaşabilir. Tim Hortons skandalının da gösterdiği gibi, çok çeşitli şirketler müşterilere şu yollarla ulaşmak istiyor: her türlü anlam gerekliözellikle büyük teknoloji olarak uygulamaların kullanıcıları izleme yeteneğini sınırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu