Firebase | ile uygulama performansını izleyin | tarafından Pankaj Rai | Haz, 2022

Firebase | ile uygulama performansını izleyin | tarafından Pankaj Rai | Haz, 2022

Yüksek kaliteli bir uygulama, geniş bir kullanıcı tabanına ulaşmak isteyen herhangi bir kuruluş için her zaman bir gereksinimdir; örneğin, bir uygulama çökmeye devam ederse, ekranda takılırsa veya hatta içeriği ekrana yüklemek için daha uzun zaman alıyorsa, bu çok iyi bir göstergedir. uygulama kalitesinin gerçekten istenilen seviyede olmadığını ve uygulama performansını iyileştirmek ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için pek çok şey yapılabilir.

Ancak asıl soru, uygulama geliştiricisi olarak veya kuruluş tarafından bu tür şeyleri nasıl izleyeceğinizdir?

Firebase Performans İzleme Yardım etmek için burada, Android, iOS ve Web için kullanılabilen güçlü bir hizmet, hatta en iyi yanı da ücretsiz olmasıdır.

Otomatik Olarak Ölçülen Metrikler
Yalnızca performans izleme SDK’sı eklenerek otomatik olarak kaydedilen metrikler aşağıdadır.
1. Uygulama başlatma zamanı — Android, iOS
2. Sayfa yükleme — Web
3. Ekran oluşturma — Android, iOS
4. Ağ isteği — Android, iOS ve Web

O nasıl çalışır?
Firebase’deki metrikleri raporlamak için performans izleme şunları kullanır: izler süreçler hakkında veri toplamak. İzleme, uygulamanızda zaman içinde iki nokta arasında yakalanan verileri içeren rapordan başka bir şey değildir. Metrikler her iz için performans verileri toplanır. Bunu bir örnekle anlayalım, diyelim ki bir ağ çağrısı yapıyorsanız, izleme yanıt süresi, yük boyutu, ağ çağrısı başarılı veya başarısız vb. gibi ağ isteği izleme için önemli olan ölçümleri toplar.

Android uygulamasına Firebase Performance Monitoring’i ekleyin
Uygulama uygulama kimliğinizi sağlayarak ve ardından JSON dosyasını android uygulama dizininize ekleyerek ve Gradle dosyasına aşağıdaki bağımlılıkları ekleyerek Firebase’de bir proje oluşturun

https://firebase.google.com/docs/perf-mon/
https://firebase.google.com/docs/perf-mon/
https://firebase.google.com/docs/perf-mon/

İşte bu, şimdi performans otomatik olarak izlenecek.

Süre Metrikleri
Şimdi SDK’yı eklediğimize göre, işte otomatik olarak hesaplanacak süre metrikleri.

 1. Uygulama başlangıç ​​izi: Bu izleme, kullanıcının uygulamayı açması ile uygulamanın yanıt vermesi arasındaki süreyi ölçer. Süre ne kadar az olursa o kadar iyidir.
 2. Ön plan izindeki uygulama: Bu, bir uygulamanın ön planda çalıştığı ve kullanıcılara açık olduğu süreyi ölçer. Bunun için daha uzun süre, kullanıcıların genellikle uygulamanızla etkileşime girdiği anlamına gelir.
 3. Arka planda izlenen uygulama: Bu, uygulamanın arka planda çalıştığı süreyi ölçer.

Ekran Oluşturma Metrikleri
Yavaş bir işleme veya hatta donmuş bir çerçeve, zayıf uygulama performansına yol açabilir, bu nedenle her ikisi de otomatik olarak ölçülür.

 1. Yavaş işleme çerçevesi: Oluşturulması 16 ms’den uzun süren ekran örneklerinin yüzdesini ölçer.
 2. Donmuş çerçeve: Oluşturulması 700 ms’den uzun süren ekran örneğinin yüzdesini ölçer.

Ağ İsteği Metrikleri
Uygulamanız tarafından verilen her ağ isteği için otomatik olarak bir iz toplar. Bu izler, uygulamanızın bir istek göndermesi ile yanıtı alması arasındaki süre için metrikleri toplar.

 1. Tepki Süresi: Talebin yapıldığı zaman ile yanıtın tam olarak alındığı zaman arasındaki süre.
 2. Yanıt yükü boyutu: Uygulama tarafından indirilen ağ isteğinin bayt boyutu.
 3. Yük boyutu iste: Uygulama tarafından yüklenen ağ yükünün bayt boyutu.
 4. Başarı oranı: Toplam yanıtlara kıyasla başarılı yanıtların yüzdesi (100–399 aralığında yanıt kodları).

Yukarıdaki tüm metrikler kesinlikle faydalıdır ancak belirli bir işlevin kendi kendini yürütmesinin ne kadar sürdüğü veya yerel bir veritabanını okuma veya yazma süresi vb. gibi bazı özel izlemelere veya ölçümlere de ihtiyacınız olabilir. Böylece, Firebase Performance Monitoring ile şunları yapabilirsiniz: ayrıca özel izleri ve ölçümleri de kaydedin.

Özel İzler

Android uygulamanıza özel izleme ekliyorsanız, bunu yapmanın iki yolu vardır, ilk yol aşağıdaki gibi izleme nesnesini kullanmaktır.

https://firebase.google.com/docs/perf-mon/

Bu yaklaşımda, adını belirterek ve start() ve stop() yöntemini açıkça çağırarak bir izleme nesnesi oluşturmanız gerekir.
İkinci yaklaşım, aşağıdaki gibi ek açıklama kullanmaktır.

https://firebase.google.com/docs/perf-mon/

Burada izlemenin adı açıklamanın kendisiyle birlikte sağlanır, bu izleme onCreate() yönteminin başlangıç ​​ve bitiş süresini otomatik olarak kaydeder, dolayısıyla önceki yaklaşım gibi start() veya stop() yöntemini açıkça çağırmaya gerek yoktur.

Bu, Firebase tarafından sunulan ücretsiz hizmetlerden biri olan Firebase Performance Monitoring’i kullanarak uygulama performansını eklemek ve izlemekle ilgiliydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.