Javscript

Fasal Çiftçilerin Meteor İle Daha Akıllı Büyümelerine Nasıl Yardımcı Oluyor | tarafından Meteor Yazılım | Mayıs, 2022

Fasal, bir IoT platformuna bağlı çiftçiler için yapay zeka destekli bir çözümdür. Fasal’ın uygulamalarını güçlendirmek ve çiftçileri verilerle güçlendirmek için neden Meteor kullandığını şimdi öğrenin:

[image source]

2050 yılına kadar küresel nüfusun 2,2 milyar artması bekleniyor, bu da dünya çiftçilerinin büyümek zorunda kalacağı anlamına geliyor yaklaşık %70 daha fazla yiyecek şimdi ürettiklerinden daha fazla.

Kötü haber? Çiftçilik kolay olmaktan uzaktır ve birçok belirsizlik içerir. Önümüzdeki 30 yıl içinde küresel iklim değişikliklerinin bilinmeyenlerindeki faktör ve durum daha da kafa karıştırıcı hale geliyor.

Belirli bir toprak türünde belirli bir mahsulün ne kadar sulamaya ihtiyacı vardır? Mahsul ne zaman sulanmalıdır? Bir mahsulde belirli bir hastalık saldırısı olasılığı var mı? Ne kadar ve hangi gübre kullanılmalı?

Çiftçiler bu belirsizlikleri yalnızca belirli mahsul aşamalarında değil, mahsul çiftliklerinde büyürken her dakika, her saat ve her gün düşünürler. Bu önemli kararların çoğunu kendi deneyimlerine, büyüklerinden aktarılan bilgilere veya çiftçi arkadaşlarının tavsiyelerine dayanarak verirler.

Ne yazık ki, bu varsayım unsuru daha az başarılı mahsul, daha fazla su israfı ve gereksiz çevresel etkilere (aşırı ilaçlama gibi) yol açar.

Arkadaki takım Fasal çiftçilerimizin çiftlik düzeyinde kararlar alma biçiminde büyük bir bozulmaya ihtiyaç olduğuna inanıyor. Onlara göre, yalnızca veriye dayalı tarım bu varsayımı ortadan kaldıracaktır. Bu yüzden dahiyane çözümlerinin bir parçası, Meteor yapımı akıllı uygulama

Bu vaka incelemesinde, Fasal’ın neden Meteor’u seçtiğini ve bu kararın başarılarını nasıl etkilediğini öğreneceksiniz.

Fasal bir IoT-SaaS platformuna bağlı bahçecilik için tam kapsamlı, yapay zeka destekli bir çözümdür. Çiftçilere çiftlik düzeyinde, ürüne özel ve ürün aşamasına özel eyleme geçirilebilir zeka sağlar. Bu veriler daha sonra yetiştirme maliyetlerini optimize etmelerine, verimi artırmalarına ve hasatlarının kalitesini artırmalarına yardımcı olur.

[image source]

Fasal, 2018’de sadece dört ekip üyesiyle bir girişim olarak başladı. Şimdi bu araştırmacılar, pazarlamacılar, mühendisler ve istatistikçilerden oluşan ekip, bahçecilik ve tarım protokollerinin statükosuna gerçekten meydan okumak için birlikte çalışıyor.

Yazdığımız her kod parçası, yürüttüğümüz her pazarlama kampanyası, oluşturduğumuz her agronomik model, gönderdiğimiz her özellik, gıdalarımızın yetiştirilme ve tüketilme şeklini etkiler.”diyor ekip.

Çiftçilere akıllı içgörüler vermek kesinlikle onlara zaman ve para tasarrufu sağlar. Ama Fasal misyonu dünyanın geri kalanına kadar uzanıyor. ve bir sonraki nesil. Fasal’ın yenilikçi çiftçilik çözümü “aslında Toprak Ana’yı ve bizi kurtarıyor”.

İnanılmaz Fasal platformu çiftçilere şu konularda yardımcı oldu:

  • 9 milyar litreden fazla su tasarrufu yapın
  • Pestisit maliyetlerini %60 oranında azaltın
  • Mahsul verimini ortalama %40 artırın

Bu güçlü kriterler, çiftçilerin, artan dünya nüfusu için daha düşük maliyetlerle ve çevresel etkiyle sağlıklı ürünler yetiştirmek için daha donanımlı oldukları anlamına geliyor.

[image source]

Fasal, sürdürülebilir tarıma inanır ve çözümleri bunun sosyal, ekonomik ve çevresel yönlerini etkiler. Yenilikleri, çiftçilerin BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini karşılamaya yaklaşmalarına yardımcı oluyor.

Peki nasıl çalışır?

Fasal, her çiftliği izleyen ve 7/24 veri toplayan Fasal Sense adlı bir IoT sensör cihazı oluşturdu. Çiftçiler daha sonra Fasal Uygulamasını kullanır (Meteor ile inşa) bu verilere erişmek için.

[image source]

Yapay zeka destekli, veri odaklı akıllı tarım uygulaması, çiftçilerin ideal büyüme koşullarını ve kaynak gereksinimlerini tahmin etmelerine yardımcı olur. Fasal, birkaç kilit bileşeni sürekli olarak izlemelerine olanak tanır ve harekete geçmeleri gerektiğinde çiftçileri bilgilendirerek doğruluğu, kesinliği ve karlılığı artırır.

kaldıraç meteorun gücüFasal geliştirme ekibi çiftçilere şunları sunan bir uygulama geliştirdi:

Fasal, önümüzdeki 14 gün için çok yüksek doğrulukla çiftlik düzeyinde bir mikro iklim tahmini sağlar. Bu, çiftçileri gelecekteki hava risklerine karşı iyi hazırlar.

Çiftçiler, uygulamada belirli ürünler, toprak nemi ve yaprak ıslaklığı için hava koşullarını kontrol edebilir. Tipik bir Fasal tavsiyesi, “Blok 1’de 19:00 ile 21:00 saatleri arasında yüksek yağış olasılığı gibi ayrıntılı bilgiler içerir. Beklenen yağış miktarı 3 mm’dir.”

Fasal hastalık tahmin ve değerlendirme sistemleri, çiftçileri ve Tarım kurumlarını mahsul hastalığının olasılığı ve ciddiyeti hakkında önceden uyarır. Ayrıca, çiftçilerin önleyici tedbirleri tam olarak zamanlayabilmeleri için onları bir haşere salgını olasılığına karşı uyarabilir.

Fasal, çiftlikteki uygun mikro ve makro iklim koşullarını izleyerek her ürüne ve ürün aşamasına özgü çeşitli patojenlerin ve zararlıların yaşam döngüsünü takip eder. Tipik bir Fasal uyarısı şuna benzer: “Blok 1’de Yüksek Tüylü Küf Riski Sabah 8:00’de iyi kapsama alanı olan Revus Top, Mancozeb veya Acrobat önleyici sprey alın.”

Fasal sistemi, her mahsulün sulama gereksinimlerinin her zaman tam olarak karşılandığından emin olmak için topraktaki su mevcudiyetini sürekli olarak kontrol eder. Bu, su kullanımını optimize etmeye yardımcı olur ve kaynakların boşa harcanmasını önler.

Fasal sistemi, tam olarak ne zaman ve ne kadar sulanacağını önermek için toprak dokusu, mahsul, mahsul aşaması, toprak su gerilimi, su kaybı oranı, bitki ekolojisi, terleme ve daha fazlası gibi hususları dikkate alır. Çiftçiler, “Blok 1’i 4,3 litre/bitki ile yarın 16:00’ya kadar sulamanız gerekiyor” gibi tipik bir Fasal sulama uyarısı görecekler.

Fasal uygulaması, çiftçilerin tüm muhasebe faaliyetlerini çok basit ve sezgisel bir şekilde planlamasına, izlemesine ve analiz etmesine bile yardımcı olur. Mahsullerin ve faaliyetlerin günlük ilerlemesi hakkında gerçek zamanlı bilgi sağlar ve satışları, harcamaları ve nakit akışlarını yönetmeyi kolaylaştırır.

Fasal’ın toprak parametreleri, güneş koşulları, mahsul aşaması, mahsul büyüme özellikleri vb. altında mikro ve makro iklim koşullarını izlemeye yönelik bütünsel yaklaşımı, mücadele eden çiftçilerin başarılı olmasına yardımcı oluyor. Ve yol boyunca onlara bir ton tanınma ve övgü kazandı.

Fasal, hem yerel çiftçilerle hem de kurumsal müşterilerle çalışır. Hindistan, Chhattisgarh köyü, Fasal’ın başarısının en iyi örneğidir. Sebze çiftçisi Prasant Maroo, girişimin teknolojisini 2018 yılında kullanmaya başladı. Bay Maroo, bir %20 üretim artışı iki ana ürünü: biber ve brinjal.

Fasal’ın yapay zeka teknolojisini kullanarak aynı zamanda daha az su kullanabildi. Hint köylerinde su kıtlığı ve aşırı sulama yaygın sorunlardır, bu nedenle bu sonuç kaynak israfını ortadan kaldırmak için çok umut vericidir.

Bay Maroo, Fasal’dan yararlanan tek çiftçi değil. Müşterilerinin kazanması, Fasal’ın sıkı çalışmaları için sayısız ödül ve başarı kazanmasına yardımcı oldu. 2021 Tarımda Yapay Zekanın En İyi Kullanımı Ödülü ve NASSCOM’un 2021 Yeni Nesil Yılın Ürünü.

Fasal ayrıca Great Place To Work® sertifikasına sahiptir. Ve takım gibi yerlerde yer aldı Forbes, Girişimci, NASSCOM, Ekonomik Zamanlar, VC Çemberive dahası.

Öyleyse, tüm sihrin nasıl olduğunu görmek için perdenin arkasına bir göz atalım.

Fasal çözümü birkaç farklı bileşen içerir: IoT donanımı, IoT arka ucu, Fasal uygulaması ve bunların bulut tabanlı makine öğrenimi. İşte bunların hepsi birlikte nasıl çalışıyor:

IoT Donanımı. Bu, sensör verilerini kaydeder ve 4G/3G/2G kullanarak IoT arka ucuna iletir. Kod, Embedded C’de yazılmıştır. Fasal, payload dağıtımı için HTTP ve MQTT protokolünü kullanır.

IoT Arka Uç. Bu, cihaz telemetri verilerini işler ve MongoDB’de depolar. Ölçeklenebilir Node.js ile yazılmıştır ve AWS Fargate üzerinde Docker kullanılarak dağıtılmıştır.

Fasal Uygulaması. Uygulama tamamen Meteor Framework kullanılarak JavaScript Node.js’de yazılmıştır. Fasal, web uygulamaları için tek bir kod tabanını yönetir ve her ikisi de iOS ve Android uygulamalar.

Fasal kısa süre önce ön uç mimarisini Blaze + jQuery + SCSS yığınından mevcut VUE + Meteor + VueX yığınına taşıdı.

Kaynak ağırlıklı yinelenen işlemler için AWS Serverless platformunu kullanırlar. Ve bulut dağıtımı Docker kapsayıcılarıyla gerçekleşir.

Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi. Fasal, Amazon SageMaker’da dağıttıkları tüm ML/AI kodları için öncelikle Python’u kullanır.

Fasal ekibi dört yılı aşkın bir süredir Meteor JS kullanıyor. Fasal Uygulaması, müşterilerine içgörü ve tavsiyeler sunmak için birincil platformdur.

[image source]

Ekip, uygulamalarını oluşturmaya ilk başladıklarında, kullanabilecekleri potansiyel çerçeveler hakkında ellerinden gelen her şeyi araştırdı. Seçenekler denizinden Meteor’u seçtiler çünkü:

Meteor’ın doğası gereği melez olması, Fasal ekibinin bir kez kodlama yapmasına ve birden çok ortama yerleştirilmesine izin verdi. Çok sınırlı sayıda mühendisle (sadece üç, kesin olmak gerekirse) erken aşamadaki bir başlangıç ​​için, farklı hizmetleri veya uygulama ortamlarını yönetmek yerine enerji ve kaynakları müşterileri için özellikler oluşturmaya odaklamak zorunluydu.

Fasal, Meteor’un yetkilendirme, kimlik doğrulama, rol tabanlı erişim sistemleri, DDP aracılığıyla gerçek zamanlı veri güncellemeleri ve minimum uygulanabilir ürünlerini yerden almak için ihtiyaç duydukları diğer birçok özellik için hazır desteğine büyük önem verdi.

[image source]

Fasal ekibi, Meteor Framework ile ilgili bir başka “harika şey”in de kendi Yönetilen Bulutuna sahip olması olduğunu söylüyor. Böylece geliştiriciler uygulamalarını çok kolay bir şekilde dağıtabilir ve en iyi performansı sağlayabilir.

Meteor’un esnek çerçevesi, Fasal ekibinin uygulama geliştirmeye jQuery, Vanilla JavaScript, Blaze ve Sass ile başlayabilmesi anlamına geliyordu. Zaman geçtikçe, Fasal teknoloji yığınını Vue + VueX + Meteor olarak kolayca güncelleyebildi. Ekip daha fazlasını öğrendikçe ve talep arttıkça uygulamalarını geliştirme ve ölçekleme esnekliğini takdir ediyorlar.

Fasal’ın ölçeklenmesi gerektiğinden, daha fazla otomasyon ve yeniden kullanılabilir modüller sunarak uygulamalarını iyileştirmenin yollarını aradılar.

Ön uç mimarilerini Blaze + jQuery + SCSS yığınından mevcut VUE + Meteor + VueX yığınına taşıdılar. Ardından, farklı ekipler arasında yeniden kullanılabilir bileşenleri kolayca yönetmelerini sağlayan Storybook’u sistemlerine eklediler.

Fasal, veritabanı sorgularının performansını “sürekli olarak izler”, ardından gerektiği gibi ince ayarlar ve optimize eder. Ayrıca, daha hızlı sayfa yüklemeleri (artı daha düşük derleme paketleri) sağlamak için derlemelerinde dinamik içe aktarmalar ve modüler parçalar kullanıyorlar.

Fasal ekibi, statik varlıkları konusunda da “çok dikkatli” olduklarını kabul ediyor. Bu dosyalar ve boyutları üzerinde aktif bir izleme tutarlar.

Fasal ekibine göre, onlar “her gün sorunları çözmeye çalışan son derece tutkulu profesyonellerden” oluşan sıkı sıkıya bağlı bir gruptur. Birisi bir sorun bulursa, herkes onu bir an önce çözmek ister derler.

[image source]

Şirket kültürünün merkezinde inovasyon bulunan ekip, sürekli öğrenme ve deneylerle güçlenir. Meteor ile yolculuklarında çeşitli zorluklarla karşılaşan Fasal ekibi, şunları nasıl yapacaklarını keşfetti:

Push Bildirimleri ile entegre edin. Fasal mühendisleri, Raix’ten nasıl yararlanacaklarını öğrendiler: Hiçbir uyarıyı kaçırmamaları için Android için Push Notification aracılığıyla çiftçilere bildirimde bulunun. Yapabilirsiniz Fasal’ın bu görevi nasıl başardığını ve repoyu şirket içinde nasıl sürdürdüğünü dinleyin mühendislik bloglarında.

Meteor uygulamasını Deep Link. Meteor uygulamasında Derin Bağlantı ile ilgili zorluklarla karşılaşsalar da, Fasal ekibi Derin Bağlantının önemini biliyordu ve Meteor JS’de bunu başarmak için çok çalıştı. Nasıl yaptıklarını görmek için adım adım kılavuzlarına (örneklerle!) göz atın. sonraki.

Performans mücadelelerinin üstesinden gelin. Fasal, çok sayıda kullanıcıyla çalışırken ve Pub/Sub’ı kullanırken performans zorluklarıyla karşılaştı. Bunu, kullanımı azaltabilecekleri yerleri belirleyerek çözdüler.

Geçici çözüm Cordova eklenti uyumsuzlukları. Fasal, zaman zaman Cordova eklentileriyle ve bunların yeni Android sürümleriyle uyumsuzluklarıyla ilgili sorunlar yaşıyor. Uyumsuzlukları ihtiyaçları için çatallayarak düzeltirler.

Storybook ile entegre edin. Fasal o kadar büyüdü ki, yapmak zorunda kaldılar. Storybook ile entegre yeniden kullanılabilirliği korumak için.

Tüm bu öğrenme fırsatları, Fasal ekibini güçlendirdi ve onları gelecekte daha da büyük zorluklarla mücadele etmeye hazır hale getirdi.

Fasal, tarımın çehresini değiştirme ve hassas tarımı mümkün olan en düşük maliyetle her çiftçinin parmak ucuna getirme arayışında.

Yapabilirsiniz Fasal ve misyonu hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitelerini ziyaret edin (Not: işe alıyorlar!). Ayrıca en son haber makalelerini, basın bültenlerini ve uygulama güncellemelerini de bulacaksınız.

Fasal ekibiyle bağlantı kurmak ister misiniz? Onlara şu adresten bir satır bırakabilirsiniz: connect@wolkus.com.

Meteor, Javascript’te web, mobil ve masaüstü uygulamalarını sorunsuz bir şekilde oluşturmak ve dağıtmak için açık kaynaklı bir çerçevedir. Bu örnek olay incelemesinde gördüğümüz gibi, müşterilerimiz bizim yardımımızla bir sonraki seviyedeki yeniliğe kolay yoldan ulaşıyorlar.

Peki Meteor sizin için ne yapabilir?

Öğrenmeye hazırsan, topluluğa katıl Bugün Meteor’a güvenen ve güvenen dünya çapında 500 binden fazla geliştiriciden oluşan bir grup!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu