Android

Exo-Player — DRM Yolu(Bölüm III) | Prateek Batra tarafından

fotoğrafı çeken charlesdeluvio üzerinde Sıçramayı kaldır

Geçenlerde, DRM’yi ExoPlayer’ımızla birleştirmemiz gereken bir kullanım durumuyla karşılaştım, bu yüzden uygularken onu ExoPlayer Serisinin devamı olarak yazmayı düşündüm.
Bölüm 1: https://medium.com/@prateekbatra54/lets-dive-into-exo-player-2-12-working-5b6aa7042421

Bölüm 2: https://medium.com/@prateekbatra54/lets-dive-into-exo-player-part-ii-adding-quality-control-a0c0b50cc628

DRM nedir

Dijital Hak Yönetimi, herhangi bir dijital ortamın telif haklarını koruyabileceğimiz bir mekanizmadır. Bu, büyük ölçüde, verileri tescilli veri dosyalarının telif haklarından korumak ve bunları güvence altına almak için kullanılır.

DRM’de veri dosyaları (medya, veri, e-kitaplar, içerik, yazılım veya diğer telif hakkıyla korunan materyaller) bir kod parçası kullanılarak şifrelenir.
Bu dosyaların şifresi bir lisans anahtarı kullanılarak çözülebilir.

Bununla birlikte, bir kullanıcının kaç kez oynayabileceği (Tekli veya Çoklu oynatma), Lisans Süresi, Oynatma Süresi gibi farklı yapılandırmalar da ayarlayabiliriz, yani coğrafi konum, oynatma sayısı, oynatma süresine özel herhangi bir içeriği kilitleyebiliriz.

Bunlar, her biri DRM İçeriğini yönetmek ve bir lisans kullanarak Kodlarını Çözmek için farklı yollar sağlayan başlıca DRM Sağlayıcılarından bazılarıdır.

Geniş DRM Teknolojisi: Google tarafından tanıtıldı. Bu, Android Cihazlarda kullanılan en çok kullanılan DRM Sağlayıcılarından biridir.
PlayReady DRM teknolojisi: Microsoft tarafından tanıtıldı. Bu, Chrome Tarayıcı Cihazlarında kullanılan en çok kullanılan DRM Sağlayıcılarından biridir.
FairPlay DRM Teknolojisi: Apple tarafından tanıtıldı. Bu, Safari ve Apple Cihazlarında kullanılan en çok kullanılan DRM Sağlayıcılarından biridir.

Temel kurulum
Temel kurulum için Bölüm 1’i takip edebilirsiniz:

Demo Repo

Şimdi burada Player için temel kurulum koduyuz:

Burada Widevine DRM kullanıyoruz.
LICENSE_URL ,VIDEO_URL’yi kendi değerinizle değiştirebilirsiniz.
(Demo deposunda zaten test URL’leri var)

Bununla birlikte, bazen DRM Lisans İsteğimize belirli bir başlık eklememiz gereken durumlar vardır. Ardından setLicenseRequestHeaders’ı DRM ile kullanabilirsiniz. yapılandırma ve gerekli tüm başlıklarınızı bir Harita şeklinde ayarlayın. Bununla birlikte, yapılandırma isteğine göre kullanabileceğiniz birçok farklı yapılandırma vardır.

Şimdi, bu, çevrimiçi destekli herhangi bir DRM videosunu oynatmak için ihtiyacınız olan hemen hemen her şeyi özetliyor. Ayrıca, bu tür herhangi bir içeriği çevrimdışı olarak da indirebildiğimiz için, oluşturulan lisans da bunu destekliyorsa, çevrimdışı videolar için de DRM desteğine sahibiz.

Sıradaki ne?

ExoPlayer, Önbelleğe Alma ve Çevrimdışı İndirme gibi birçok kapsamlı özelliği destekler. Özellikle Video Önbelleğe Alma, Çevrimdışı İndirmeler için başka bir makaleye ihtiyacınız varsa yorumlarda bana bildirin.

Okuduğunuz için teşekkürler, harika makaleler için bizi izlemeye devam edin!

Beni yakalayın: https://twitter.com/its_pra_tick

Alkışları unutmayın, mutlu kodlamalar 🙂

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu