En İyi 8 Ücretsiz Canlı Sohbet PHP Komut Dosyası

En İyi 8 Ücretsiz Canlı Sohbet PHP Komut Dosyası

Web sitenize ücretsiz bir canlı sohbet özelliği eklemeyi mi düşünüyorsunuz? Ziyaretçilerinizin web sitesi deneyimini iyileştirecek kişiselleştirilmiş canlı sohbet desteği vermek ister misiniz? Forum üyelerinizin gerçek zamanlı olarak birbirleriyle sohbet etmesini ister misiniz?

Neyse ki, yardımcı olacak ücretsiz PHP betikleri var. Ücretsiz PHP canlı sohbet komut dosyaları her boyutta ve şekilde gelir. Neredeyse tüm ücretsiz PHP canlı sohbet komut dosyaları, web sitenizde temel bir sohbet tesisi kurmak için temel özelliklerle birlikte gelir.

Bazı ücretsiz PHP canlı sohbet komut dosyaları, premium canlı sohbet komut dosyalarında bulunan kurumsal düzeyde özellikler sundukları için diğerlerinden ayrılır. Hatta bazıları PHP uzmanına ücretsiz çevrimiçi yardım sunar. Bu komut dosyaları, açık kaynak meraklılarından oluşan gönüllü topluluklar tarafından sürekli olarak güncellenir, korunur ve geliştirilir.

Diğer bir kategori, ücretli abonelik planları sunan şirketler tarafından yürütülen bulut tabanlı canlı sohbet komut dosyalarıdır. Bazıları, bol miktarda özellik içeren ücretsiz planlar sunar, böylece aylık ücretli planlara yükseltmeniz gerekmeyebilir.

Bu ücretsiz PHP canlı sohbet komut dosyalarıyla birlikte, bazı premiumlara bir göz atmanızı tavsiye ederim. CodeCanyon’da canlı sohbet PHP betikleri mevcuttur. Tek seferlik düşük maliyetli bir ödeme için, daha fazla özellik ve geliştiricilerden daha iyi destek ile gelen bu yüksek kaliteli premium PHP canlı sohbet komut dosyalarını satın alabilirsiniz. Ya da nasıl yapılacağını bile öğrenebilirsin PHP’de kendi canlı sohbet komut dosyanızı yapın!

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, web sitenizde canlı sohbet tesisi kurmanıza yardımcı olacak yedi ücretsiz canlı sohbet eklentisine göz atalım.

En İyi Ücretsiz PHP Canlı Sohbet Komut Dosyaları

1. Yardım Merkezi Canlı

Canlı Yardım Merkezi

Help Center Live, gerçek zamanlı, canlı destek veya satış görevlisi deneyimi sağlamanıza olanak tanıyan açık kaynaklı, topluluk odaklı bir canlı sohbet ve destek sistemidir.

MySQL arka ucu ile PHP’de yerleşik olan bu sohbet uygulaması sınırsız operatör, sınırsız departman, sınırsız kullanıcı, sınırsız sohbet oturumu ve sohbet aktarımı ile birlikte gelir.

Uygulamanın Windows sistem tepsinize küçültülmesini sağlayan bir Windows uygulama eklentisine sahiptir. Diğer vazgeçilmez özellikler arasında bir SSS, sorun biletleri, push web sayfaları ve daha fazlası bulunur.

Çevrimiçi belgeler olarak sürekli güncellenir öğeler her zaman değiştirilir.

2. Canlı Sohbet Yardımcısı

Canlı Sohbet Yardımcısı

Canlı Sohbet Yardımcısı 10.000’den fazla indirmeye sahiptir ve veri korumanın birinci öncelik olduğu bankalar, sağlık kuruluşları, üniversiteler ve oyun şirketleri tarafından kullanılır. Bu açık kaynaklı, canlı destek sohbet betiği, kapsamlı üçüncü taraf entegrasyonları da dahil olmak üzere kurumsal düzeyde ücretsiz özelliklerin uzun bir listesiyle birlikte gelir.

Aynı anda birden fazla müşteri ile sohbet edebilen ve müşterilerinizin ne gördüğünü görmek için ekranları paylaşabilen sınırsız operatör ile sınırsız departmana sahip olabilirsiniz. Hem LTR hem de RTL için dil desteğine sahiptir. Dosyaları sadece sürükleyip bırakarak yükleyebilir ve değiş tokuş edebilirsiniz. Ayrıca farklı alt alanlar arasında ziyaretçi takibine sahiptir.

Canlı Sohbet Yardımcısı, çekirdeğini değiştirmek zorunda kalmadan herhangi bir iş gereksinimlerini karşılayacak şekilde özelleştirilebilir. Kodlama gerektirmeden en popüler mobil uygulamalardan bazılarıyla üçüncü taraf entegrasyonuna izin veren uzatma kancaları ile birlikte gelir. Şunlarla entegre edebilirsiniz:

  • Telegram, WhatsApp, Facebook Messenger ve Mattermost gibi SMS uygulamaları
  • DeepPavlov AI ve Rasa AI gibi AI çerçeveleri
  • ses ve video ve ekran paylaşımı

Bu çok yönlü canlı sohbet destek komut dosyası sürekli olarak güncellenir. Hatalar haftalar veya aylar içinde değil, günler içinde düzeltilir. Nasıl kullanılacağını gösteren kapsamlı belgelerle birlikte gelir.

3. BotMan: Chatbot Geliştirme için PHP Çerçevesi

Chatbot Geliştirme için PHP ÇerçevesiChatbot Geliştirme için PHP ÇerçevesiChatbot Geliştirme için PHP Çerçevesi

Facebook Messenger sohbetiniz, Slack, WeChat ve daha fazlasındaki müşteri mesajlarına cevap verebilecek bir sohbet kutusu geliştirmeniz harika olmaz mıydı? Peki, bunu BotMan kullanarak yapabilirsiniz: tplatformlar arası sohbet ve ses uygulamaları için açık kaynaklı sohbet robotu geliştirme çerçevesi. BotMan Birden çok mesajlaşma platformu için yenilikçi botlar geliştirmenize olanak tanıyan ücretsiz bir PHP çerçevesi. ile birlikte gelir kapsamlı dokümantasyon. İşte GitHub sayfası.

4. PhpFreeChat: Açık Kaynak Sürümü

PHP Ücretsiz Sohbet Açık Kaynak Sürümü

PhpFreeChat tamamen ücretsiz bir sohbet betiğidir. Özelleştirilebilir jQuery modülü sayesinde HTML kodunuza kolayca yerleştirilebilir. Birlikte gelen dört ücretsiz temadan herhangi birini kullanarak sohbeti özelleştirebilirsiniz. Ve eğer CSS ve/veya daha az beceriye sahipseniz, bunu web sitenizin kimliğiyle özelleştirebilirsiniz.

PhpFreeChat’in istemci kısmı JavaScript ve jQuery kitaplığında kodlanmıştır. Doğrudan web sitenizin HTML koduna yükleyebileceğiniz bir jQuery eklentisidir. Bu eklenti daha sonra AJAX istekleri sayesinde sunucu kısmı ile iletişim kurar.

PhpFreeChat’in sunucu kısmı PHP ile kodlanmıştır. Kullanılan RESTful mimarisi harika bir modülerleştirme sunar: sohbet kodu sitenizinkiyle karışmaz. Sunucu kısmı, müşteri verilerini daha sonra kullanmak üzere, örneğin pazarlama veya istatistiksel amaçlarla saklamanıza olanak tanır.

Ve eğer PhpFreeChat’in gelişimine katkıda bulunmak istiyorsanız, bunu onun üzerinden yapabilirsiniz. GitHub deposu.

5. BlaB Baltası!

BlaB!  balta

Ücretsiz bir PHP grup sohbet betiği arıyorsanız, gidin BlaB Baltası! AJAX ve PHP ile oluşturulmuş bu grup sohbet sistemi hem ön uçta hem de yöneticide duyarlıdır ve ayrıca düşük kaliteli akıllı telefonlar ve tabletler de dahil olmak üzere tüm ekranlarda tamamen yeniden boyutlandırılabilir. Mobil tarayıcılar dahil tüm modern tarayıcıları destekler. Flash, Java veya sunucu modülleri gibi ek eklentilere ihtiyacınız olmayacak.

Uzun bir özellik listesi ile donatılmıştır:

  • yüksek çözünürlüklü retina ekranlar
  • kullanıcıları ve IP adreslerini yasaklama yeteneği
  • yeni mesajlarda sesli uyarılar
  • birden fazla oda ve bire bir özel odalar
  • malzeme simgeleri, ifadeler, emojiler, avatarlar, çıkartmalar
  • ok tuşlarını, fareyi ve sürüklemeyi kullanarak ilerleyin

En son sürüm 16 dile çevrilmiştir ve MySQL/MariaDB veritabanlarını destekler.

6. LiveAdmin Lite

LiveAdmin Lite

LiveAdmin Lite, kullanıma hazır eklentiler kullanılarak içerik yönetim sistemlerine entegre edilebilen ücretsiz bir canlı müşteri desteği sohbet betiğidir. Bu sürümü kullanırken, kodu değiştiremez veya değiştiremezsiniz. Ayrıca panelin istemci tarafında LiveAdmin web sitesine bir bağlantı bulunmalıdır.

7. ShoutBox: Bir PHP Sohbet Kutusu

ShoutBox, entegre spam korumasına, çoklu dil desteğine ve çoklu tarayıcı desteğine sahip bir PHP sohbet kutusudur. MySQL veritabanı ile veya onsuz kullanabilirsiniz. Ücretsiz indirme yalnızca ticari olmayan kullanım içindir.

8. Su Soğutucu Sohbet

WaterCooler Chat basit, kullanımı kolay bir düz dosya veritabanı, PHP ve AJAX sohbet sistemi bu, istediğiniz yere bir sohbet kapsayıcı yerleştirmenize olanak tanır. %100 HTML ve CSS olan son derece özelleştirilebilir temalarla birlikte gelir, böylece açık sohbet arayüzüne kişisel dokunuşunuzu verebilirsiniz. Kullanıcılar sohbet odalarına dosya ve resim yükleyebilir. Ayrıca moderatör araçları, parola korumalı profiller ve istenmeyen posta önleme araçları gibi vazgeçilmez özellikleri de bulacaksınız.

Hepsinden iyisi, bir MySQL veritabanı veya JavaScript çerçeveleri gerektirmez.

Web Sitenizde Neden Canlı Sohbete İhtiyacınız Var?

Canlı sohbet, müşterilerin size ulaşması için sorunsuz ve kolay bir yoldur. Sadece zamandan tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda aradıkları cevapları anında verir.

Canlı sohbet, müşteri hizmetlerinden memnun oldukları ve memnun oldukları için müşteri sadakatine dönüşen deneyimlerini geliştirir.

Hepsi bu kadar değil; canlı sohbetler, iletişimi geliştirmenin bir sonucu olarak satışlarınızı artırır. Canlı sohbetlerin kurulumu çok az maliyetlidir ve bakımı kolaydır.

Yaygın Canlı Sohbet Hataları ve Bunlardan Nasıl Kaçının

Kesintisiz canlı sohbet deneyimleri, web sitenizin ziyaretçilerini memnun eder ve büyük olasılıkla geri dönen müşteriler haline gelir. Ancak verimli bir canlı destek operasyonu yürütmek kolay değildir. Yol boyunca, işinize ciddi şekilde zarar verebilecek birçok kaçırılmış fırsatla sonuçlanan hatalar yapılır.

Potansiyel tuzakları anlamak ve bunlardan kaçınmak için adımlar atmak başarınızı sağlayacaktır. O halde gelin en sık yapılan hatalara ve bunları nasıl düzeltip müşterilerinizi mutlu edebileceğinize bir göz atalım.

1. Yoğun Saatlerin Farkında Olmamak

Yoğun saatlerde sohbet trafiği yüksektir. En yüksek döngüler, indirimleriniz, promosyonlarınız veya tatilleriniz olduğunda değişecektir. Sohbet trafiğinin yoğun olduğu saatlerde ve trafiğin az olduğu zamanlarda tam kadronun yetersiz olduğu bir durumdan kaçınmak istersiniz.

Neyse ki, canlı sohbet komut dosyaları, müşteri destek ekibinizi bu saatlere yeniden atayabilmeniz için yoğun trafik dönemlerini tahmin etmenize yardımcı olacak büyük miktarda veri sağlayan analizlerle birlikte gelir. Başka bir çözüm, ekibinizin canlı destek komut dosyasının mobil uygulamalarını indirmesini sağlamaktır, böylece sorgulara her yerde, her zaman katılabilirler.

2. Müşteriyi Sohbete Davet Etmemek

Sohbet davetiyenizin olmaması size çok sayıda müşteriye mal olabilir. Web sitenizde sohbet için tıkla düğmesinin olması, ziyaretçilerin düğmeyi tıklayacağı anlamına gelmez. Aslında, bu düğmeler kısa bir mesajla birlikte olmadığında kişisellikten uzak görünebilir. Herhangi bir soruları varsa sohbet davetini uzatan samimi bir not, ziyaretçilerinizi etkileşime geçmeye yönlendirecektir.

3. Uzun Sohbet Öncesi Formlar

Canlı sohbetler, web sitesi ziyaretçilerine müşteri hizmetlerine ve kişiselleştirilmiş hizmetlere anında erişim sözü verir. Ziyaretçilerin sohbet öncesi formda çok fazla alan doldurması hayal kırıklığı yaratıyor. Kullanıcının adını ve e-posta adresini toplayarak bu hatayı önleyebilirsiniz. Ayrıca, canlı sohbet sisteminizde ziyaretçi izleme özelliğini etkinleştirmek, konumlarını bilmenize ve ne aradıklarını görmenize olanak tanır. Bu da kişiselleştirilmiş bir hizmet sunmanıza yardımcı olabilir.

4. Botlara Aşırı Güvenmek

Hazır mesajlara çok fazla güvendiğinizde, kulağa çok robotik, kişiliksiz ve ilgisiz gelebilir. Sürekli olarak otomatik yanıtlar aldıklarında müşteriler için rahatsız edicidir. Sonunda ayrılırlar ve bir daha geri gelmezler. Hazır yanıtlara daha az güvenmek, doğrudan, kişiselleştirilmiş hizmet sunmanıza olanak tanır. Ancak, hazır mesajları kullanmanız gerekiyorsa, bunları doğrudan ziyaretçiye hitap edecek şekilde kişiselleştirin. Dolayısıyla, ziyaretçi bir sayfadaysa ve belirli öğeleri arıyorsa, mesaj ziyaretçinin ne aradığından bahsedebilir ve hatta benzer ürünler için önerilerde bulunabilir.

5. Eğitim Eksikliği

En gelişmiş canlı sohbet destek teknolojisi bile, kötü eğitimli bir müşteri destek ekibini kurtarmaz. Ekibinizi canlı sohbet sistemini nasıl kullanacakları ve müşterilerle nasıl etkileşim kuracakları konusunda eğitmek, ekibinizi verimli kılmak ve işinizi başarılı kılmak için uzun bir yol kat eder.

6. Bilgi Tabanından Yararlanmamak

Bir bilgi tabanı, müşterilerin sorularına kendi kendilerine yanıt aramasına ve bulmasına olanak tanır. Ayrıca kişiselleştirilmiş botların müşteri sorularına doğru yanıtları bulmasını ve vermesini sağlar. Kaynaklar garip saatlerde mevcut olduğu için bir bilgi tabanı da mükemmeldir. Botlarınızın garip saatlerde uyanık kalmaya yetecek kadar kahvesi olduğundan emin olun.

7. Müşterilerinizi Takip Etmemek

Bir sorun çözüldüğünde, müşteriyi veya web sitenize gelen ziyaretçiyi unutma eğilimi vardır. Bu, üründen nasıl keyif aldıklarını görmek ve onlara haber bültenleri aracılığıyla özel teklifleri tanıtmak için bir fırsattır.

CodeCanyon’daki En İyi PHP Komut Dosyaları

Ücretsiz PHP betikleri her boyutta ve şekilde gelir. Bazıları kurumsal düzeyde özelliklere sahipken, diğerleri başlamanıza izin veren sınırlı özelliklere sahiptir, ancak web sitenizin trafiği arttıkça gelişmiş özelliklere sahip premium canlı sohbet komut dosyalarına geçmek zorunda kalacaksınız.

O zaman geldiğinde binlercesini keşfedebilirsiniz. CodeCanyon’da şimdiye kadar oluşturulmuş en iyi ve en kullanışlı PHP betikleri. Düşük maliyetli bir kerelik ödeme için, bu yüksek kaliteli PHP canlı sohbet komut dosyalarından birini satın alabilir veya PHP görüntülü sohbet komut dosyaları ve ziyaretçilerinizin web sitesi deneyimini iyileştirecek kişiselleştirilmiş desteği verin.

CodeCanyon'da PHP betikleri

Öğrenme sürekli bir süreçtir. Envato Tuts+ üzerinde PHP ve daha fazlasını öğrenmenize yardımcı olacak gönderiler bulacaksınız:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.