En İyi 10 Programlama Metodolojisi | Developer.com

En İyi 10 Programlama Metodolojisi |  Developer.com

Bu yazılım geliştirme eğitiminde listelenen yazılım geliştirme metodolojileri, üretkenliği, kod kalitesini ve işbirliğini iyileştirmeyi amaçlar.

Bir zamanlar, neredeyse tüm yazılım geliştirme projelerinde şelale modeli kullanılıyordu. Bir fabrikadaki montaj hattına çok benzer şekilde, bu programlama metodolojisi geliştiricilerin bir sonrakine geçmeden önce geliştirmenin bir aşamasını tamamlamasını gerektirir. Yüksek düzeyde yapılandırılmıştır ve proje gereksinimleri değişken olduğunda iyi çalışmaz.

Son yıllarda geliştiriciler, proje kapsamı ve gereksinimlerindeki değişiklikleri barındırmayı kolaylaştıran daha yinelemeli süreçleri tercih etmeye başladılar. Çevik Yazılım Geliştirme ve görünüşte sonsuz sayıda varyasyonu giderek daha yaygın hale geldi ve bazı araştırmalara göre şimdi hakim.

Yazılım geliştirme metodolojilerine ilişkin bu kılavuzda, en popüler on yazılım geliştirme yaklaşımının özelliklerine bir göz atacağız. Atik, Scrum, Yağsız – Yağsız, Aşırı programlama ve evet, hatta şelale yöntemi.

Yazılım Geliştirme Metodolojileri

Bu programlama metodolojileri üretkenliği, kod kalitesini ve işbirliğini geliştirmeyi amaçlar.

Bu Proje Yönetimine göz atın dersler TechRepublic Academy’de!

1. Çevik Yazılım Geliştirme

Çevik Yazılım Geliştirme

Görsel kaynağı: Agilemanifesto.org

2001’de on yedi yazılım geliştiricisi Çevik Manifesto’yu imzalayarak tarih yazdı. O zamandan beri, çevik yazılım geliştirme başladı. Çevik felsefe, kısa yinelemeleri, sürekli teslimatı, basitliği, geçmişe bakmayı ve son kullanıcılar ile geliştiriciler arasındaki işbirliğini vurgulayan on iki temel ilkeye dayanmaktadır.

Okumak: Çevik Geliştirme ile Tasarım Düşüncesine Derin Bir Bakış

Çevik hakkında daha fazla bilgi edinmek için buna göz atın kurs!

2. Scrum Yazılım Geliştirme Metodolojisi

Çevik yazılım geliştirmenin birçok çeşidi vardır ve Scrum, Çevik Durum raporuna katılanların yüzde 70’inin Scrum veya Scrum melezi uyguladıklarını söylemesiyle en popüler olanlardan biridir. İlk olarak 1993 yılında Jeff Sutherland tarafından icat edilen bir işbirliği çerçevesidir. Karmaşık projeleri iki ila dört haftalık kısa sprintlere böler ve cesaret, odaklanma, bağlılık, saygı ve açıklık değerlerini vurgular.

Okumak: Scrum Takımı nedir?

3. Yalın Yazılım Geliştirme

Yalın Yazılım Geliştirme


Resim kaynağı: Guy Nirpaz, GigaSpaces Technologies, Yalın Yazılım Geliştirmeye Giriş

Yalın geliştirme genellikle çeviklikle ilişkilendirilse de, yalın ilkeleri aslında Toyota’nın yalın üretim süreçlerinden doğmuştur. Bu geliştirme metodolojisi yedi temel ilkeye dayanır: israfı ortadan kaldırmak, geri bildirimi artırmak, taahhüdü geciktirmek, hızlı teslim etmek, bütünlük oluşturmak, ekibi güçlendirmek ve bütünü görmek. Yalın yazılım geliştirme topluluğunun dikkatine ilk olarak 2003 yılında Mary ve Tom Poppendieck’in “Yalın Yazılım Geliştirme: Çevik Bir Araç Takımı” kitabının yayınlanmasıyla geldi.

4. Kanban

kanban

Çevik yazılım geliştirmenin Toyota’dan ilham alan bir başka varyasyonu olan Kanban, geliştiricilere hangi işin yapılması gerektiğini görmeleri için görsel bir yol sunar ve belirli görevleri tamamlamaları için onları “zorlamak” yerine kapasiteleri olduğundan işi “çekmelerine” olanak tanır. Üç temel ilkeye dayanır: bugün ne yaptığınızı görselleştirin, devam eden iş miktarını sınırlayın ve akışı iyileştirin.

Eğitimimizde Kanban hakkında daha fazla bilgi edinin: Proje Yöneticileri ve Geliştiriciler için Kanban’a Genel Bakış.

5. Hızlı Uygulama Geliştirme (RAD)

Hızlı Uygulama Geliştirme (RAD)

Yıllar boyunca, yazılım geliştirmeye yönelik birkaç farklı yaklaşım, RAD isim. En iyi bilineni, muhtemelen, 1980’lerde IBM’de oluşturulan James Martin’in metodolojisidir. Değişen gereksinimlere uyum sağlama yeteneğini vurguladığı ve önceden planlamanın önemini azalttığı için bir çeviklik biçimi olarak kabul edilebilir.

6. Test Odaklı Geliştirme (TDD)

Test Odaklı Geliştirme (TDD)

Test Odaklı Geliştirme hem çevik yazılım geliştirme hem de aşırı programlama ile ilgilidir. Kent Beck ve diğerleri tarafından geliştirilen bu süreç, geliştiricilerin kodlama sürecine başlamadan önce herhangi bir yeni özellik için bir test yazmasını gerektirir. Geliştiricileri minimum miktarda kod yazmaya teşvik eder.

7. Aşırı Programlama

Aşırı Programlama

Bu çevik yazılım geliştirme biçimi – Extreme Programming veya XP olarak bilinir – büyük ölçüde ikili programlamaya dayanır. Diğer çevik metodolojiler gibi, hızlı yinelemeleri ve sık gereksinim değişikliklerini vurgular. Agile Manifesto’nun imzacılarından Kent Beck tarafından oluşturulmuş ve 1999 yılında “Extreme Programming Açıklaması: Değişimi Kucakla” adlı bir kitap yayınlamıştır.

Okumak: Aşırı Programlama nedir?

8. Rasyonel Birleşik Süreç

Birleşik Rasyonal İşlem

bu Birleşik Rasyonal İşlem yazılım geliştirme metodolojisinin adı, onu icat eden şirketin adıdır—IBM’nin 2003 yılında satın aldığı Rational Software. Bazı programlama metodolojileri çok katı olsa da, Rational Unified Process benzersiz durumlara kolayca uyarlanmayı amaçlar. Büyük ölçüde görsel modellere dayanan yinelemeli bir çerçevedir.

9. Spiral Model

Spiral Model

İlk olarak 1980’lerin ortalarında Barry Boehm tarafından tanımlanan spiral model, şelale, artımlı, prototip oluşturma ve diğer yazılım geliştirme yaklaşımlarını içeren risk odaklı bir modeldir. Geliştiricilerin risk düzeyine göre karar vermeleri gerektiğini ve yalnızca riski en aza indirmek için yeterli çalışmaları yapmaları gerektiğini söylüyor.

Okumak: En İyi Çevik Yazılım Stratejileri

10. Şelale Modeli

Şelale Modeli

Bu slayt gösterilerindeki diğer yazılım geliştirme metodolojilerinden farklı olarak, şelale Modeli yinelemeli değil sıralıdır. Bilgisayarın ilk günlerinden çok yakın zamana kadar en yaygın yazılım geliştirme yöntemiydi. Tüm tasarım gereksinimlerinin önceden bilinebildiği küçük ölçekli projeler için en uygunudur.

Okumak: Geliştiriciler için En İyi Proje Yönetim Araçları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.