Programlama

Düşük Kod Geliştirme Nedir?

Günümüz işletmelerinin bu dijital çağda bir adım önde olmak için çevik, uyarlanabilir ve rekabetçi olması gerekiyor. İş değeri sağlamak için bir kuruluş yeni teknolojilere uyum sağlamalı, pazarda bir adım önde olmalı ve basit, sezgisel ve daha iyi müşteri çözümleri sunmalıdır. Hala geleneksel olan kuruluşlar için yazılım geliştirme metodolojileribu zorlayıcı olabilir.

Düşük kodlu geliştirme platformları, işletmelerin çok az kodlamayla veya hiç kodlama olmadan uygulamaları geliştirmeleri ve dağıtmaları için bir yol sağlar. Bu yazılım geliştirme öğreticisi, düşük kod geliştirme ve bunun işinize nasıl fayda sağlayabileceği hakkında bir genel bakış sunar.

Okumak: Düşük Kodlu ve Kodsuz: Gerçekten O Kadar Kolay mı ve Geliştiricileri Nasıl Etkileyecek?

Düşük Kod nedir?

COVID-19 salgını, işletmelerin süreçleri otomatikleştirme ihtiyacını teşvik etti ve daha iyi, daha basit, daha sezgisel çözümler sağlamak için dijital dönüşümün gerekliliğini vurguladı. Düşük kodlu platformlar bir kuruluştaki iş akışlarının düzenlenmesini ve otomasyon girişimlerinin hızlandırılmasını sağlayarak bu talebi karşılayabilir.

Düşük kodlu geliştirme platformları, minimum kodlamayla uygulamaları hızlı bir şekilde oluşturmanıza ve dağıtmanıza, uygulama geliştirme ve dağıtmanın genel maliyetini ve hızlı geliştirmeyi azaltmanıza yardımcı olabilir. Ek olarak, düşük kodlu geliştirme platformları, teknik bilgisi olmayan kullanıcılar için daha kullanıcı dostu bir arayüz sağlayarak, uygulama oluşturmalarını ve değiştirmelerini kolaylaştırabilir.

Düşük kod, gelişmiş yaratıcılık, daha iyi üretkenlik ve daha düşük geliştirme maliyetleri ile uygulamalar oluşturmaya yönelik bir yaklaşımdır. Minimum kodlama ile yazılım geliştirmeye yönelik görsel bir yaklaşım benimseyerek uygulamaların daha hızlı teslim edilmesini kolaylaştırır.

Tipik bir düşük kod geliştirme platformu aşağıdaki bileşenleri içerir:

 • Görsel bir IDE – Bu, uygulamanızın veri modellerini ve iş akışlarını tanımlamak için görsel bir araçtır.
 • Arka uç bileşenlerine veya hizmetlerine yönelik bağlayıcılar – Bu, verilerin depolanmasını ve alınmasını yönetmek için kullanılır
 • Uygulama Yaşam Döngüsü Yöneticisi – Bu, hazırlama ve üretim ortamlarında uygulamaları oluşturmaya, dağıtmaya ve yönetmeye yönelik araçları içerir.

Düşük kodlu bir platformun grafik kullanıcı arayüzü ve sürükle ve bırak yetenekleri, geliştirme sürecinin öğelerini otomatikleştirerek geleneksel programlama metodolojilerine olan bağımlılığı ortadan kaldırabilir.

İşte süreklilik ile iş değeri sağlarken çevikliğinizi, esnekliğinizi ve maliyet verimliliğinizi geliştirmenize yardımcı olacak Düşük Kodlu kurumsal uygulama geliştirme ilkelerinin bir listesi.

 • Değer elde etme süresini hızlandırın
 • Etki için tasarım
 • Birlikte yaratmayı benimseyin
 • Küçük, Çevik ekipler etrafında organize olun
 • Kullanıcı merkezli tasarımı benimseyin

Düşük Kodlu Mikro Hizmetler nedir?

Mikro hizmetler, geliştiricileri teknoloji yığınları, monolitik mimari vb. gibi kısıtlamalardan kurtarır. Düşük Kodlu Mikro Hizmetler, zeka ekleyerek bunu daha da geliştirir. Düşük kod, uygulamanız basit, daha az entegrasyon noktasıyla temiz olduğu sürece, mikro hizmet tabanlı uygulamalar için geliştirme süresinden önemli ölçüde tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Mikro hizmet tabanlı uygulamanızın diğer veritabanlarıyla entegrasyona ihtiyacı yoksa veya uygulamanız veri tabanını kullanıyorsa, gitmeye hazırsınız.

Genel bakışımızda Mikro Hizmetler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz: Mikro Hizmetlere Giriş.

Düşük Kodlu Mikro Hizmetleri ne zaman KULLANMAMALISINIZ?

Mikro hizmetler geliştirmeye yönelik düşük kodlu bir yaklaşım, mikro hizmetler üzerine kurulu büyük ölçekli bir uygulama geliştirirken ideal değildir. Bunun nedeni, uygulamanızın gerçek zamanlı veri ve bilgi alışverişi, veritabanı entegrasyonu, mesajlaşma veya kurumsal düzeyde bir uygulamada tipik olarak ihtiyaç duyacağınız herhangi bir özelleştirme özelliği gerektirebilmesidir. Düşük kodlu mikro hizmet tabanlı uygulamaları test etmek başka bir zorluktur.

Neden Düşük Kodlu Bir Geliştirme Platformuna İhtiyacımız Var?

Düşük kodlu geliştirme platformu, aşağıdakiler gibi çeşitli avantajlar sağlar:

 • Çok Düzeyli Yeniden Kullanılabilirlik: Düşük kodlu mikro hizmetler, mikro hizmetler mimarisi tarafından sağlanan kodun yeniden kullanılabilirliğine ek olarak daha fazla katman sağlar. Geliştiriciler, akıllı kitaplıkları arayabilir ve kullanabilir ve basit bir sürükle ve bırak yöntemiyle eklenebilen uygulama özellikleri listesinden seçim yapabilir.
 • Pazara Hızlı Giriş: Low-Code, çok düzeyli yeniden kullanılabilirliği sayesinde uygulamalarınız için en düşük pazarlama süresini sağlayabilir. Platformun otomasyon yetenekleri, uygulamaların hızlı bir şekilde oluşturulmasını sağlar. Oluşturması çok zamanınızı almış olabilecek bir mikro hizmet artık bir çırpıda oluşturulabilir.
 • İyileştirilmiş Müşteri Deneyimi – Düşük kod geliştirme, daha iyi müşteri deneyimi sağlar. Geleneksel geliştirme metodolojilerine dayanan kuruluşlar bunu zor bulabilir.
 • Özel Mikro Hizmetler: Normal Mikro Hizmetler, birlikte çalışabilecekleri veriler ve sağlayabilecekleri sonuçlar açısından nispeten kısıtlıdır. Öte yandan, Düşük Kodlu platform, gereksinimlerinize göre uyarlanabilecek daha özel mikro hizmetler sağlar.

Düşük Kod Geliştirmeye Başlamak için Neye İhtiyacınız Var?

Düşük kod geliştirmeye başlamakla ilgileniyorsanız, birkaç şeye ihtiyacınız olacak. İlk olarak, düşük kodlu bir geliştirme platformuna ihtiyacınız olacak. Sizin için doğru platformu seçmeniz için birçok seçenek var. Birini seçmeden önce gereksinimlerinizi analiz etmeli ve bu tür tüm seçenekleri araştırmalısınız.

Birkaç farklı seçenek mevcuttur, bu nedenle gereksinimlerinizi karşılayan birini bulmak için bunları incelemelisiniz. Bir platform seçtikten sonra, onu nasıl kullanacağınızı öğrenmeniz gerekecek. Bu, bazı eğitim veya okuma belgeleri gerektirebilir. Son olarak, inşa etmek istediğiniz şey için bazı fikirlere ihtiyacınız olacak. Artık düşük kod geliştirmeye başlamaya hazırsınız.

İyi bir düşük kodlu platform veya sistem bulma konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? Genel bakışımıza göz atın En İyi Düşük Kodlu Geliştirme Platformları.

Kurumsal Uygulamalar için Düşük Kodun Faydaları ve Dezavantajları Nelerdir?

Yazılım geliştirme için Düşük Kodlu bir platform kullanmanın faydaları şunları içerir:

 • Pazara daha hızlı zaman – Düşük kodlu geliştirme platformları, geliştiricilerin hızlı bir şekilde başlamasına ve sıfırdan kod olmadan işleyen prototipler oluşturmasına olanak tanır. Önceden oluşturulmuş şablonları kullanarak hızla yeni uygulamalar oluşturmak mümkündür.
 • Azaltılmış Teknik Borç – Düşük kod geliştirme, işletmelerin israfı azaltmasına, geliştirmeyi basitleştirmesine ve kısaltmasına ve dağıtımı hızlandırmasına, dolayısıyla teknik borçtan kaçınmasına olanak tanır.
 • Kolay Güncellemeler – Düşük kod geliştirme, uygulamaları değiştirmeyi ve yeni gereksinimleri karşılayacak şekilde ayarlamayı kolaylaştırır. Düşük kod geliştirme, gerektiğinde hızlı güncellemelere izin veren karmaşık kodlama ihtiyacını ortadan kaldırır.
 • Daha Yüksek Verimlilik – Düşük kod geliştirme, daha az zamanda daha fazla uygulamanın üretilmesini sağladığından, hızlı geliştirme ve yayın döngülerini destekler. Düşük kodlu uygulamalar geliştirdiğinizde artık zamanla sınırlı değilsiniz, yani artık bir engel değil.
 • Azaltılmış Maliyetler – Düşük kodlu yazılım geliştirme, kuruluşlara kendi özel gereksinimlerine göre uyarlanmış iş süreçleri ve iş akışları tasarlamak için daha ucuz ve daha basit bir yaklaşım sağlar. İşletmelerin ek geliştiricilere olan ihtiyaçlarını azaltarak giderleri düşürmesini sağlar.
 • Artan Çeviklik – Düşük kod geliştirmeyi uygulamanın en belirgin faydası, zamandan tasarruf sağlamasıdır. Düşük kod geliştirme, hızlı ve kolay güncellemeler içindir. Çoğu uygulamada, mevcut mantığa dayalı olarak iş akışları ve iş modelleri oluşturmanıza olanak tanıyan önceden oluşturulmuş kullanıcı arabirimleri bulunur.

Yazılım geliştirme için Düşük Kodlu platformları kullanmanın olumsuz yanlarından bazıları şunlardır:

 • Özelleştirme Eksikliği – Düşük kodlu platformların önceden oluşturulmuş modülleriyle çalışmak inanılmaz derecede kullanışlı olsa da, uygulamanızı bunlarla özelleştiremezsiniz. Düşük kodlu platformları ancak sınırlı bir ölçüde özelleştirebilirsiniz. Çoğu durumda, düşük kodlu bileşenler geneldir ve uygulamanızı özelleştirmek istiyorsanız, özel uygulama geliştirmeye zaman ve emek harcamanız gerekir.
 • Sınırlı Entegrasyon – Düşük kodlu platformların doğal kısıtlamaları nedeniyle, bazen bunları belirli sistemlerle entegre etmek uygun olmayabilir.
 • Satıcı Kilidi – Düşük kodlu sistemler, satıcı kilitlenmesine eğilimlidir. Temiz, standartlaştırılmış kod üreten ve platformdaki uygulamaları kullanmayı kolaylaştıran bazı satıcılar vardır. Ancak çoğu, kod geçişini engelleyen veya okunamayan, yeniden kullanılamaz kod oluşturan tescilli sistemlerdir. Bu, uygulamanın başka bir platforma taşınmasını zorlaştırarak satıcının kilitlenmesine neden olur.
 • Güvenlik ve Güvenilirlik – Düşük kodlu bir platform kullanıyorsanız, büyük ölçüde üçüncü taraf uygulamalara ve hizmetlere bağımlı olmanız gerekir. Geliştiricilerin tam kontrolü olmadığı için güvenlik riski oluşturabilir. Düşük kodlu platformların yerleşik güvenlik özellikleri yetersizdir.

Okumak: Düşük Kodlu Platformlar: Bir Hile Sayfası

Düşük Kod Geliştirme Kullanım Örnekleri

Aşağıda, bir yazılım geliştirme ekibinin veya bir kuruluşun düşük kodlu bir geliştirme platformu kullanabileceği bazı kullanım durumları verilmiştir:

 • Kavram Kanıtı (POC): Düşük kodlu platformlar, uygulamaları daha hızlı geliştirmenize izin verdiği için prototip oluşturma için idealdir. Örneğin, bir iş sorununu çözen bir uygulama oluşturmak için düşük koddan yararlanabilir ve ardından geleneksel bir geliştirme yaklaşımı kullanarak uygulamanın son sürümünü geliştirebilirsiniz.
 • Hızlı Uygulama Geliştirme: Projeniz o kadar karmaşık veya kapsamlı değilse, uygulamaları hızlı bir şekilde sunmak için düşük kodlu platformlardan yararlanabilirsiniz. Bu yaklaşım kullanılarak oluşturulan uygulamaların kısıtlamaları, riskleri ve sınırlamaları olabilir, ancak bunları daha sonra ele alabilirsiniz.
 • Modüler web uygulamaları: Modüler web uygulamaları oluşturmak için düşük kodlu mikro hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Kuruluşlar, bir dizi mikro uygulama oluşturmak için düşük kodlu mikro hizmetlerden yararlanabilir.
 • API Üretimi: Mevcut kaynak kodunuzdan otomatik olarak API oluşturmak için düşük kodlu API oluşturuculardan yararlanabilirsiniz.
 • Konteynerleştirme: Düşük kodlu mikro hizmetler, kapsayıcıların içinde de çalışabilir. Düşük kodlu platformunuz onunla entegreyse, Kubernetes’in kapsayıcı düzenleme özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Düşük Kodlu Yazılım Geliştirme Üzerine Son Düşünceler

Kuruluşlar, BT bütçelerini azaltırken dijitalleştirme taleplerine ayak uydurmaya çalıştıkça, önümüzdeki yıllarda düşük kod kullanımı artacaktır. Kurumsal yenilik ve iş çevikliği, düşük kod geliştirmeyi yönlendirecek, ancak geleneksel uygulama geliştirme yakın zamanda ortadan kalkmayacak.

Devamını oku yazılım geliştirme metodolojisi ve proje yönetimi eğitimleri ve araç incelemeleri.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu