CSS

Daha Yeşil Bir Web Oluşturmak

Web geliştiricileri olarak, ürettiğimiz ürünlerin çevresel etkileri hakkında çok fazla konuşma eğiliminde değiliz. Ancak rahatsız edici gerçek şu ki, artan oranda karbon emisyonundan web sorumludur. Artan sıcaklıklar, giderek artan aşırı hava olayları ve bu yılki COP26 konferansının güçlü bir liderlik sağlamadaki başarısızlığı, feci iklim değişikliğinden kaçınmak istiyorsak emisyonlarımızı azaltmanın aciliyetini vurguladı. Dünya liderlerinin taahhütleri yetersiz kalmış olabilir, ancak hepimizin oynayacak bir rolü var ve sorumluluğumuzdan kaçamayız.

Etkimiz hakkında dürüstçe konuşmak

yayınladığımda CSS Püf Noktaları için bir makale belki de web sitelerimiz için bir karbon bütçesi belirlememiz gerektiğini önererek, pay yanıtlar. Bazıları geniş çapta destekleyiciydi, diğerleri ise sevdiğim web sitelerimizin etkisini daha fazla analiz etmek için ilham aldı. Ama aynı zamanda, aşağı yukarı şu şekilde özetlenebilecek oldukça kritik yanıtlar da vardı: [insert tangentially related thing here]”. Gerçekten de, bazıları 2 MB’lık bir web sitesinin etkisini büyük bir video akışıyla karşılaştırıyor ve çabalarımızın başka yerlere harcanmasının daha iyi olacağını savunuyordu. Bu argümanlardan bazılarını ele almak istiyorum, çünkü hükümetlerin ve küresel şirketlerin eylemleri tarafından görünüşte cüce gibi görünse bile, bireysel eylemlerin bir etkisi olabileceğini ve olduğunu tutkuyla hissediyorum.

Bireysel eylem sesimizi yükseltir

Her şeyden önce, bireysel eylem ve daha büyük organizasyonlar üzerinde baskı oluşturma birbirini dışlayan şeyler değildir! Pek çok insan her ikisini de yapıyor ve çevresel etkilerini web’in ötesinde azaltmak için çaba gösteriyor. Bireysel çaba için de bir iştah gösterebilirsek, argümanlarımıza daha fazla ağırlık vereceğine inanıyorum. Onsuz, politikacılar ve şirketler için eylem çağrılarımızı niş bir çıkar olarak görmezlikten gelmek çok daha kolay.

Bu konuda konuşmak yardımcı olur

Bundan bahsediyor olmamız iyi bir şey. Bu, baskı uygulamanın ve bu sorunu görünür kılmanın bir yoludur. Tüm cevaplara sahip olmayabiliriz ama konuşmayı kesmeyelim. Bir web sitesinin karbon ayak izini iyileştirmek için görünüşte küçük değişiklikler yapmak, bu konuşmaları yapmak ve daha geniş bir ölçekte yapıldığında daha da büyük etki yaratabilecek şeyleri göstermek için harika bir başlangıç ​​noktasıdır.

Toplu çalışmak daha iyi

Birçok insan kaynaklarını ortak bir amaç doğrultusunda bir araya getirdiğinde, bu bir hareket haline gelir. gibi topluluklar İklimAction.tech üyeleri bilgi paylaşımında bulunarak ve birbirlerini teşvik ederek büyüyor ve güçleniyorlar. İklime yakın bir benzetme kullanacak olursak, tenekelerimi ve plastiklerimi tek tek ayırmamın büyük bir fark yarattığına inandığım için değil, geri dönüşüm yapabileceğim için geri dönüşüm yapıyorum. sadece topluca yaparsak çalışırız.

Bu makale düşünce kuruluşundan Sıcak veya Soğuk bireysel eylemin ne kadar iyi olduğuna dair birçok iyi noktayı ortaya çıkarır. ve sistematik değişimin her ikisi de önemlidir:

Herhangi bir toplumda, bireyler kolektif kültürü oluşturan sosyal normları yönlendirir. Örneğin kültürel devrimler sistem değişikliği nedeniyle olmaz; bir grup insan, toplumda yayılan ve sosyal bir norm haline gelen zorlayıcı bir hikayeyi dile getirdiğinde olur.

Makaleden başka bir harika alıntı geliyor İnternetin karbon ayak izi: görünmezi görünür kılmak düşük karbonlu web ajansı tarafından hey düşük:

Bir web sitesinin genel etkisi, tek bir plastik poşetin etkisi gibi küçüktür. Bir veya iki tane daha olması fark etmez. O sadece bir plastik torba değil mi? Artık hepimiz biliyoruz ki mesele sadece bir plastik poşet (veya bir web sitesi) değil, milyonlarca plastik poşetin, milyonlarca web sitesinin etkisi. Bununla birlikte, internetin büyük bir kısmının gizli kaldığı (kısıtlama olmaksızın) somut ve görünür bir malzeme olan plastik için kısıtlamalar ortaya çıkmaya başlıyor.

Her zaman yapılabilecek daha çok şey vardır

Değilim sadece birkaç yüz ziyaretçiyi çeken bir blogu optimize etmekten bahsediyoruz (yine de bunu yapmaya değer). Örnek olarak Netflix’i ele alalım – birkaç kişinin bir Netflix videosunu izlemenin 2 MB’lık bir web sitesinden daha kötü bir etkiye sahip olabilecek bir etkinlik olarak bahsettiği gibi: Netflix aslında bir web sitesidir. Netflix’in kendi haberine göre sürdürülebilirlik Raporu, şirket internet hizmetleri için %100 yenilenebilir enerji kullanmaktadır. Bu harika, ama onların da yapabilecekleri çok şey olduğuna bahse girerim. Kullanıcıların cihazları tarafından kullanılan enerji ne olacak? İçeriklerini optimize ederek burada da bir etkiye sahip olabilirler. Tabii ki, her zaman kurumsal yeşil yıkamaya dikkat etmeli ve her iddiayı bir tutam tuzla almalıyız.

“Her şeyi yapamayız, o halde hiçbir şey yapmasak da iyi olur” düşüncesinin tuzağına düşmek kolaydır. Netflix’in sürdürülebilirlik raporu, yayın akışının karbon ayak izlerinin yalnızca %5’ini oluşturduğunu ve içerik üretimi ve kurumsal operasyonlardan gelen çok daha yüksek bir oran olduğunu belirtiyor. Bu, yayın emisyonlarının etkisini azaltmaya çalışmakla uğraşmamaları gerektiği anlamına mı geliyor? olmadığını tartışırım. Her zaman vurulacak daha büyük bir hedef olacaktır, ancak bunun daha küçük olanları vurmaya çalışmakla uğraşmamamız gerektiği anlamına geldiğini iddia etmek mantıksızdır.

Yalnızca kontrolümüz dahilinde olanı yapabiliriz – ancak etkisi sizi şaşırtabilir

Sürdürülebilirlik hayatımızın her alanını etkileyen çok büyük bir konudur. Ancak çoğumuz sadece bir veya iki şeyde uzmanız. Bireysel olarak tüm sorunları çözemeyiz, ancak bildiğimiz alanlarda bazı şeyleri düzeltmeye yardımcı olabiliriz.

Bu vaka çalışması Danny van Kooten, WordPress eklentilerini optimize ederek tasarruf ettiği CO2 miktarını ayrıntılarıyla anlatıyor. 2 milyondan fazla web sitesi tarafından kullanılan tasarruflar kısa sürede toplanır, şöyle açıklıyor:

2 milyon web sitesine yüklenen bir dosyadaki tek bir kilobaytı kırpmak, CO2 emisyonlarını ayda tahmini 2950 kg azaltır.

Sitelerinizin karbon ayak izini azaltmak, şu anda somut faydalar bile sağlayabilir.

Giderek daha fazla hükümet ve kuruluş, çevresel etki raporları talep ediyor ve/veya sürdürülebilirliği sözleşmeleri kazanmak için bir kriter olarak belirliyor. Örneğin, Birleşik Krallık’ta belirli bir eşiğin üzerinde hükümet tarafından görevlendirilen herhangi bir yeni dijital hizmetin Yeşillendirme Yönetmeliğinde tanımlanan sonuçları karşılaması gerekir. Devlet BİT ve Dijital Hizmetler Stratejisi. Web projelerinizin karbon ayak izini azaltmakla ilgilenmiyor olsanız bile, yine de bunu yapmak finansal çıkarınıza olabilir.

Eylemsizlik hiçbir şey sağlamaz

Emin olabileceğimiz bir şey, hiçbir şey yapmamaktansa, kolektif iyiliğe küçük bir miktar katkıda bulunmanın daha iyi olduğudur. Büyük değişimler asla umutsuzluk içinde elimizi havaya kaldırarak olmaz, sadece işe koyularak. Okyanustaki bir damla yerine, eylemlerimizi bir tepeden aşağı yuvarlanan, büyüyen ve ivme kazanan bir kartopu olarak düşünmek daha verimlidir.

Argümanlarıma ikna olmayacak ve fikrini asla değiştirmeyeceğim birçok insan var, ancak bunun hakkında yazarak umarım sadece birkaç kişiyi daha yeşil bir ağ oluşturmak için çaba sarf etmenin buna değeceğine ikna edebilirim.

Kaynaklar

Oluşturduğumuz ve/veya harekete geçtiğimiz web sitelerinin çevresel etkilerini nasıl azaltabileceğimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, işte bazı kaynaklar:

Tartışma: Herkes İçin Sürdürülebilir Bir Web

Tarayıcının Durumu konferansından bu konuşma Tom Greenwood sürdürülebilir web siteleri oluşturma konusunda beni çok düşündürdü. kitabını tavsiye ederim, Sürdürülebilir Web Tasarımı fazla.

Konuşmayı izle ⟶

İklimAction.tech

İklim değişikliğine karşı harekete geçmek için becerilerini kullanan bir teknoloji çalışanları topluluğu. Bir Slack grubu, eylem kılavuzları, dahil olunacak etkinlikler ve projeler var ve bunları yayınlıyorlar. Dal dergi.

Topluluğa katılın ⟶

Yeşil Web Vakfı

Green Web Foundation, tamamen yenilenebilir enerjiyle çalışan bir internete geçişe yardımcı olmak amacıyla araçlar üretir ve veriler toplar.

⟶ web sitesini ziyaret edin

Yeşil Yazılım Vakfı

Yazılım endüstrisindeki emisyonları azaltmaya adanmış, kar amacı gütmeyen bir kuruluş. Dört çalışma grubundan oluşan misyonları:

yeşil yazılım oluşturmak için güvenilir bir insan, standart, araç ve en iyi uygulamalar ekosistemi oluşturun.

Yeşil Yazılım Vakfı hakkında bilgi edinin ⟶

Sürdürülebilir.dev

Daha sürdürülebilir web siteleri oluşturmak için geliştirici kaynakları ve yeşil kimlik bilgilerine sahip geliştiriciler için bir işe alma rehberi.

the-sustainable.dev’i ziyaret edin ⟶

Podcast: Bir Gezegeni Nasıl Kurtarılır

tavsiye edildim bu özel bölüm sistematik değişime karşı kişisel sorumluluk argümanını yıkmak. (Feragatname: Henüz dinleme fırsatım olmadı).

Podcast’e göz atın ⟶

Web sitenizin çevresel etkisini ölçmek için araçlar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu