Daha Hızlı ve Daha Eğlenceli Kodlamak için 21 VSCode Kısayolu – JSManifest

Daha Hızlı ve Daha Eğlenceli Kodlamak için 21 VSCode Kısayolu – JSManifest

Bu nedenle, geliştirme akışınızı hızlandırmak için bazı harika araçlar veya uzantılar yüklediniz ve harika zaman geçiriyorsunuz. Bu harika, ancak VS kodunun sunduğu bazı kısayolları, yalnızca bir tane bile olsa kaçırıyor olabilirsiniz. Herkesin daha hızlı ve daha eğlenceli kod yazmalarına yardımcı olacakları bulmak için her kısayolu gözden geçirme zamanı yoktur – çünkü sadece çok fazla!

Ayrıca, bu makalede listelenen noktaların çoğu özel olarak bir klavye kısayoluna bağlanabilir, bu nedenle Sahip olmak Her komut çağırmak istediğinizde komut paletini açmak için.

Bu yazıda beni daha hızlı bir kodlayıcı yapan en sevdiğim kısayolları listeleyeceğim. Şahsen bu kısayolları uygularken kodlamayı çok daha eğlenceli hale getirdiğini düşünüyorum. Zamanının yarıya indirilmesini izlemek beni proaktif hissettiriyor 🙂

İşte Daha Hızlı ve Daha Eğlenceli Kodlamak için 21 VS Kodu Kısayolu:

1. Tüm Dosyalarda Aynı Anda Metin Arayın (Windows: Ctrl + Shift + FMac: Control + Shift + F)

VS kodunun en sevdiğim özelliklerinden biri, boyunca eşleşen herhangi bir metni arama yeteneğine sahip olmaktır. tüm proje dizinindeki dosyalarınızın En iyi kısım? çarpıcı bir şekilde hızlı!

Bu özelliği kullanmak için, tuşuna basarak görünümü açabilirsiniz. Ctrl + Shift + F. Bu kenar çubuğunu editörünüzün solunda gösterecektir:

Bir metin yazıp tuşuna basarak girmekVS kodu, aşağıdaki gibi metinle eşleşen sonuçların bir listesini sağlayacaktır:

göster-ara-2

Ayrıca hepsini değiştir Her bir sonuçtaki dosyadaki eşleşen metinler, bir saniye içinde bir kerede. Soldaki bu küçük oka tıklarsanız, aşağıdaki metni girebileceğiniz ikinci bir giriş kutusu açılır. hepsini değiştir sağda görünen küçük kutuya tıklayarak:

göster-ara-3

Bu özellik, size ve ekibinize en zamanında baskı altında olan durumlarda çok fazla zaman kazandırabilir.

2. Sekmeler İçin Vurgu Rengini Ayarlama (Malzeme Teması – özel değil)

Her gün sekmeler için aynı vurgu rengini görmekten sıkıldınız mı? kullanıyorsanız Malzeme Tema VS kodunun uzantısına sahipseniz, sekmelerinizin şöyle görünmesi için özel bir vurgu rengi seçebilirsiniz:

Kırmızı:

vurgu rengi1

Mor:

vurgu rengi2

Sarı:

vscode'da vurgu rengi

Aralarından seçim yapabileceğiniz 16 farklı renk var!

Bu nedenle, uzantınız varsa, komut paletinizi açın (Ctrl + Shift + P), Malzeme Teması: Vurgu rengini ayarla ve listeden bir renk seçin, sekmelerinizin alt çizgi rengini aşağıda gösterildiği gibi değiştirecektir:

vscode 4'te vurgu rengi

Ama bir dakika… O örnekte Material Theme kullanmıyorum.

Bunun nedeni, Materyal Teması uzantısı yüklendiğinde, özelliğin her yerde kullanılabilir olmasıdır. tüm temalarınız. yapmazsın Sahip olmak Bu özelliği kullanmak için malzeme temasını kullanmak!

3. İşlem Gezgini

VS kod düzenleyicinizi bazen biraz yavaş buluyor musunuz? Hiç hafızanızı nelerin tükettiğine bir göz atabilmeyi dilediniz mi? Bunu zaten bilmiyorsanız, VS kodunun aşağıda gösterildiği gibi bir pencere açmanıza izin verecek bir İşlem Gezgini özelliği vardır:

süreç gezgini1

Sana tanıdık geliyor mu?

Bunu pencerelerden görmüş olabilirsin Görev Yöneticisi basıldığında kullanılabilir Ctrl + Alt + Sil dışarıda VS kod düzenleyicinizin. (Mac: Control + Option + Delete)

4. Braket Seçimini Genişletin

Bu, keşfetmem biraz zaman alan özelliklerden biri çünkü bu özelliğin adını tahmin edemedim.

Bunu bir YouTube videosundan biri tarafından kullanıldığını ilk gördüğümde, bunu bulmak için ne gerekiyorsa yapmam gerektiğini biliyordum, böylece bir klavye kısayolu koyabilir ve projelerimde kullanabilirim.

Bu özelliği kullanmak, otomatik olarak seçim yapmanızı sağlar. bütün baştan sona küme parantezleri:

vs kodu için parantez seçimini genişlet

Bunları bir if/else bloğunu değiştirmek istediğiniz durumlarda çok faydalı buluyorum.

5. Kapatılan Düzenleyiciyi Yeniden Açın

Her yerde dosyalar bulunan büyük bir proje üzerinde çalışırken, yanlışlıkla bir sekmeyi kapattığınızda ve yan menüde tekrar aramanız gerektiğinde biraz sinir bozucu olabilir, çünkü VS kodunun otomatik olarak genişleyen dizinler alışkanlığı vardır.

Aslında kapalı bir düzenleyiciyi tuşuna basarak yeniden açabilirsiniz. Ctrl + Shift + T. (Mac: Control + Shift + T) Sekmeyi ondan önce açabilirsiniz, sekmeyi ondan önce bile açabilirsiniz. Bu, yalnızca sekmeler için bir geri alma özelliğidir.

6. Metni Eşleştirerek Dosya Açın

Dosya aramaktan bahsetmişken, dosyaları anında arayabilir ve açabilirsiniz. Bu benim en sevdiğim özelliklerden biri çünkü artık açık olmayan bir dosyayı yeniden açmak için dizinleri manuel olarak tıklamanız gerekmiyor. Bunun bana her gün ne kadar zaman kazandırdığına inanamayacaksınız.

Klavye kısayolum bağlı Ctrl + T (Mac: Control + T) bu özelliği kullanmak için. sahip olabilirsin Dosyadaki Sembole Git buna bastığınızda pencere açılır. Bu özelliği hiç kullanmadım, bu yüzden devre dışı bıraktım.

Bunu bir kısayol tuşuna bağlamak istiyorsanız, klavye kısayollarını açın (Dosya > Tercihler > Klavye Kısayolları) ve workbence.action.quickOpen. Çift tıklayın ve atayın Ctrl + T ona.

7. Entegre Terminal

VS kodunun entegre terminalini açabilir ve `Ctrl + “ (Backtick) tuşlarına basarak normal bir CLI gibi anında kullanabilirsiniz. VS kod düzenleyicinizden hiç ayrılmak zorunda kalmamak harika değil mi?

8. Uzantıları Çalıştırma

Komut paletini açıp “Çalışan Uzantıları Göster” yazarak çalışan tüm uzantılarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu size çalışan uzantılarınızın bir listesini gösterecektir.

…ama hepsi bu kadar değil. Ayrıca, etkinleştirme sırasında hangi uzantıların diğerlerinden daha uzun sürdüğünü görmeniz için bilgi verilir. Editörünüzün neden normalden daha yavaş yüklendiğini merak ettiyseniz, cevabınız bu pencerede olabilir:

çalışan uzantıları vs kodunda göster

9. Yeniden Yükle

Şahsen bunun VS kodunun en havalı özelliklerinden biri olduğunu düşünüyorum, çünkü editörünüzü yeniden yüklerken pencerenizi önünüzde tutmanıza izin verirken, aynı etkiye sahipken sanki kapatıp yeniden açmışsınız gibi.

Basmak Ctrl + Alt + R. (Mac: Control + Option + R)

10. Grupları Ayırmak İçin Takas Sekmeleri

Geliştirme yaparken yanlış sekme grubunda bir sekmeye sahip olma alışkanlığım var. Ayrıca, elimi klavyemden kaldırmamı gerektirdiğinden, işlerimi yoluna koymak için faremi mümkün olduğunca kullanmaktan kaçınmayı seviyorum. Elim ağır, bu yüzden her zaman klavyemde tutmak isterim. Neyse ki VS kodunun, bir sekmeyi tuşuna basarak ayrı bir sekme grubuna aktarmanın bir yolu vardır. Ctrl + Alt + Right Arrow (Mac: Control + Option + Right Arrow) bir sekmeyi sağdaki gruba taşımak için veya Ctrl + Alt + Left Arrow (Mac: Control + Option + Left Arrow) bir sekmeyi soldaki bir gruba taşımak için:

sekmeyi ayrı gruba aktar

11. Soldaki/Sağdaki Her Şeyi Seçin

Bazen imlecinizin sağındaki veya solundaki her şeyi silmek istersiniz. İmlecinizin sağındaki veya solundaki her şeyi seçebileceğinizin henüz farkında değilseniz, bu, yalnızca bir şeyler yaptığı için kodda işlerin yapılmasındaki verimliliği artıracaktır. daha hızlı.

Örneğin, sağdaki veya soldaki her şeyi silmek için:

vscode1'de hepsini sola veya sağa seçin

Seçmek hemen hemen her şey sağa veya sola (zamanı yarıya indirir):

vscode2'de hepsini sola veya sağa seçin

12. Önceki Kelimeyi Sil

Bir öncekini silmek için kelimebasabilirsin Ctrl + Backspace (Mac: Control + Delete). Bu, yazım hatası yaptığınız ve silmek istediğiniz kısma gitmek için geri al düğmesini basılı tutmaktan nefret ettiğiniz durumlarda çok kullanışlıdır:

vscode1'de önceki bir kelimeyi silme

Bunu aslında vs kodunun dışında kullanabilirsiniz. neredeyse heryerde:

vscode2'de önceki bir kelimeyi silme

13. Başlangıç ​​Performansı

Bazen bir performans sorununun neden ilk etapta olduğunu bulmaya çalışırken performans sorunları hakkında daha fazla ayrıntıdan yoksun olduğunuzda arkanızda bir acı olabilir.

Ve bazen yeterince şanslıysanız, size tüm cevapları veren bir araç bulacaksınız. VS kodunda, başlangıç ​​performansı en yüksek önceliktir. Bu nedenle, ihtiyacınız olan tüm bilgilerin mucizevi bir şekilde bulunduğu kullanışlı bir pencere açabilirsiniz:

başlangıç ​​performansı 1

Öyleyse devam edin ve komut paletinizi açın ve arayın Başlangıç ​​Performansı!

14. Kelimelerde Seç

Kısayollarla metinleri kelime kelime seçebilirsiniz Ctrl + Shift + Right Arrow (Mac: Control + Shift + Right Arrow) ve Ctrl + Shift + Left Arrow (Mac: Control + Shift + Left Arrow).

Kelimeleri daha hızlı seçmek için çok kullanışlı:

kelimelerle seç

15. Yinelenen Satır

Çok güçlü ve bilinen bir özellik, çizgileri çoğaltma yeteneğidir. Basitçe basın Ctrl + Shift + D (Mac: Control + Shift + D):

vscode'da fakirlere para bağışlamak

16. Dosyanın Başına/Sonuna Taşı

İmlecinizi dosyanın ilk veya son satırına getirmenin en hızlı yolu Ctrl + Home (Mac: Control + Home) başlangıca gitmek ve Ctrl + End (Mac: Control + End) sonuna gitmek için.

vs kodunda dosyanın başına veya sonuna git

17. Geçerli Dosyadaki Tüm Eşleşen Metin Tekrarlarını Değiştirin

Kodlamaya başladığımda, eşleşen oluşumları faremle manuel olarak seçmem gerekiyordu. VS kodu sağladığı için o günlerin bittiğine sevindim. Tüm Olayları Değiştir özellik.

Herhangi bir metin grubunu seçiminiz olarak seçebilirsiniz ve bu seçimin birden fazla tekrarı varsa, tuşuna basarak tüm oluşumları bir kerede seçip değiştirebilirsiniz. Ctrl + F2 (Mac: Control + F2). ben kendim böyle düşünüyorum Alt + F3 (Mac: Option + F3) bilekte biraz daha rahat hissettiriyor.

18. Satırı Yukarı/Aşağı Taşı

Bir satırı yukarı veya aşağı hareket ettirmek, kelimenin tam anlamıyla her 10 dakikada bir yararlıdır.

Basmak Alt + Up Arrow (Mac: Option + Up Arrow) yukarı hareket etmek ve Alt + Down Arrow (Mac: Option + Down Arrow) aşağı taşımak için.

19. Satır Silme

Bir satırı iki yolla anında silebilirsiniz:

ile panonun üzerine yazma Ctrl + X (Mac: Control + X):

bir satırı silme ve panonun üzerine yazma

Pano ile koruma Ctrl + Shift + K (Mac: Control + Shift + K). şahsen tercih ederim Ctrl + Alt + D (Mac: Control + Option + D):

bir satırı silme ve panonun üzerine yazma

20. Düzenleyiciyi Sola veya Sağa Taşı

Eğer benim gibiyseniz, muhtemelen sekmelerin birbiriyle ilişkili olduğu ve soldaki sekmelerin diğerlerinin olduğu bir gruptaki sekmeleri yeniden sıralamak için kontrol edilemez bir arzunuz vardır. yüksek seviye dosyalar sağa giderken dosyalar daha düşük seviyeler.

Komutları kullanarak bunu çok daha kolay kontrol edebilirsiniz. Move Editor Left ve Move Editor Right. onları görevlendirdim Ctrl + Num Pad 4 (Mac: Control + Num Pad 4) ve Ctrl + Num Pad 6 (Mac: Control + Num Pad 6) benim için daha sezgisel olmaları için:

vscode'da bir düzenleyiciyi sola veya sağa hareket ettirmek

21. İmleci Yukarı/Altına Ekle

İmleçlerinizi çoğaltmak, muhtemelen size en çok zaman kazandıran VS kodundaki tek özelliktir. TypeScript gibi durumlarda bu harika olur:

vs kodunda yukarıda veya aşağıda imleç

Basmak Ctrl + Alt + Up Arrow (Mac: Control + Option + Up Arrow) üstüne imleç eklemek için veya Ctrl + Alt + Down Arrow (Mac: Control + Option + Down Arrow) aşağıya imleç eklemek için.

Çözüm

Ve bu yazının sonu burada bitiyor! Umarım kullanmak için yeni bir kısayol bulmuşsundur! Gelecekte benden gönderilere dikkat edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.