CSS Düzeni İçin Ufukta Heyecan Verici Şeyler

Faydalı Alternatif Metin Yazma

Geçen hafta, tarayıcı satıcılarından, çok yakın gelecekte CSS düzeni üzerinde büyük etkisi olabilecek bazı heyecan verici şeyler hakkında birkaç duyuru getirdi.

Chrome, yeni bir Izgara denetçisini önizliyor

Uzun zamandır Firefox’un Grid denetçisinin hayranıyım. Konu CSS mizanpajında ​​hata ayıklamaya gelince, şimdiye kadar diğer tarayıcılar pek yaklaşmadı.

Bu hafta Chrome, Firefox’a bile rakip olabilecek yepyeni bir Grid denetçisinin gizli bir ön izlemesiyle bizimle dalga geçti. Artık gözlerini kısmak ve satır numaralarını saymak yok – Chrome’un denetçisi bunları size gösteriyor! Özünde bir Firefox kızı olmama rağmen, yine de deneyeceğim – ve bu kesinlikle Chrome’da hata ayıklamayı kolaylaştıracak.

Twitter’dan:

Chrome Canary’de desteklenen flexbox için ‘boşluk’

Yine, Chrome bu konuda Firefox’a yetişmeye çalışıyor. bu gap özellik bir süredir Grid düzeninde destekleniyor (önceden grid-gap), ancak artık flexbox’ta da kullanılabilir. Bu bina yapar algoritmik düzenler çok daha kolay – artık kenar boşluklarıyla uğraşmak yok.

Bu, şu anda Chrome Canary’de bir bayrağın arkasındadır – etkinleştirmeniz gerekir.

İtibaren Adam Argyle Twitter’dan:

Firefox Nightly’de Duvarcılık

Bu büyük bir şey ve beni biraz kör etti. Duvar düzenleri bir geliştirici olarak uygulamam istenen bir şey tüm ancak (şu anda) yalnızca Javascript kullanılarak mümkün olan zaman. yapabileceğin bazı yollar var biraz saf CSS ile benzer bir şey yapın (Işte bir tane)ancak hepsinin, ana kapta sabit bir yükseklik gerektirmesi veya ızgara öğelerinizin yüksekliğini önceden bilme gibi sınırlamaları vardır.

Bunu CSS’de yapabilmek her zaman uzak bir hayal gibi geldi. Fakat Miriam Suzanne duvar ızgaralarının Firefox Nightly’de test edildiğini duyurdu!

Hala yaygın tarayıcı desteğine giden uzun bir yol olması muhtemeldir – hala diğer tarayıcıların Firefox’un liderliğini takip etmesini ve üzerinde çalışmasını bekliyoruz. alt ızgara destek, altı ay sonra. Ancak bunun gerçekten oyunun kurallarını değiştiren bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum – neredeyse alt şebeke kadar. Aslında, genellikle iç içe ızgaralarla alt ızgara desteği eksikliği ve biraz matematik (ideal olmaktan uzak olsa da) üzerinde çalışabileceğim göz önüne alındığında, alt ızgara gerektiren düzenler oluşturduğumdan daha sık duvar düzenleri oluşturmam gerektiğini söyleyebilirim. ).

CSS düzeninde kaydedilen ilerlemeyi görmek harika. Umarız bu özellikler yakında ana akım haline gelir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.