ChromeOS, Yeni Sanal Masalarla Windows’a Çok benziyor

ChromeOS, Yeni Sanal Masalarla Windows'a Çok benziyor

Sanal masaları gösteren bir ekran görüntüsü

Evet! Bu, baktığınız Chrome OS’nin Sanal Masaları!
resim: Google

Google’ın bulut tabanlı işletim sistemi, kuruluşundan bu yana çok yol kat etti. Her yeni yazılım güncellemesi, onu Microsoft’un Windows ve Apple’ın Mac işletim sistemleriyle eşitliğe yaklaştırıyor gibi görünüyor. Bu sonbaharda yapılacak olan yeni bir ChromeOS güncellemesi, yerel PDF ve video düzenleme gibi uzun zamandır beklenen özellikleri getiriyor. Ayrıca, uzun süredir Windows ve macOS’un temelini oluşturan sanal masaüstlerini de ekler. Bazı insanları birincil bilgisayar olarak bir Chromebook seçmeye ikna etmeye yardımcı olan şey bu olabilir.

ChromeOS’un dediği gibi sanal masalar, kullandığınız uygulamaları gruplandırmayı kolaylaştıracak, böylece hatalı pencerelerle uğraşmayacaksınız. Güncelleme Eylül ayının sonunda geldiğinde, farklı grupları kaydedebilecek ve istediğiniz zaman tekrar ortaya çıkarabileceksiniz. Bu, masadaki tüm pencereleri ve uygulamaları içerir. Chrome OS’nin gruplandırmanın bir parçası olarak Android uygulamalarında ve Chrome pencerelerinde gruplamayı nasıl ele aldığını görmek ilginç olacak.

Chromebook’unuz üzerinde çalışıyorsanız, büyük bir Charlie Brown-esque bırakmış olabilirsiniz. ARGH! ChromeOS’ta yerleşik bir PDF açıklayıcı olmadığını öğrendiğinizde. Neyse ki, bir sonraki güncelleme bu özelliği doğrudan Chromebook’unuzun varsayılan medya uygulaması olan Galeri uygulamasına dahil ediyor. Formları doldurabilir, vurgulayabilir, belgeleri imzalayabilir ve metin ekleyebilirsiniz. Önceden, bunlardan herhangi birini yapmak istiyorsanız, uygun bir Chrome uzantısı bulmanız gerekiyordu (hala kullanıyorum kami) veya bir sözleşme imzalamak gibi basit bir şey yapmak için başka bir hizmet.

Çalışma programınızı bir Chromebook kullanarak da yönetiyorsanız, yazılım güncellemeden sonra daha iyi Takvim entegrasyonu ve anında iletme bildirimleri sunacaktır. Etkinlikleri, tarayıcınızdaki Takvim sayfasına gitmek yerine doğrudan görev çubuğundaki açılır pencereden gözetleyebilirsiniz.

Google Takvim'in ekran görüntüsü

Google Takvim, etkinlik davetleri gibi şeylerle uğraşırken daha akıcı bir deneyime sahip olacak.
resim: Google

Google, genel deneyimi kolaylaştırmaya yardımcı olmak için ChromeOS’a birkaç küçük özellik daha ekledi. Bir sınıftaysanız veya arkadaşlarınız ve aileniz için bir “geriye bakma” slayt gösterisi sunuyorsanız, artık ChromeOS ekranınızı yakındaki uyumlu bir ekrana kolayca aktarabilirsiniz. Sunumdan sonra deşifre edilmiş videoları kaydedebilir, görüntüleyebilir ve ardından paylaşabilirsiniz.

Ekran kalemi etkinleştirilmiş bir Chromebook kullanıyorsanız güncelleme, el yazısı notlar alabilmeniz için Cursive uygulamasını masaüstüne ekleyecektir. Masaüstünüzü stilize etmenize yardımcı olabilecek yeni açık ve koyu temalar da geliyor. Hatta Google Fotoğraflar albümlerinizden bir duvar kağıdı seçebilir ve bunun günlük olarak dinamik olarak değişmesini sağlayabilirsiniz.

Tüm bu yeni özellikler, Ağustos ayında ChromeOS’u vuracak. Sanal Masalar özelliği Eylül ayı sonlarında kullanıma sunulacak.

Chromebook’unuzla film yapma

Google Fotoğraflar'da video düzenlemenin ekran görüntüsü

Google Fotoğraflar’ın yerleşik video düzenleyicisi bu sonbaharda Chromebook’lara ilk kez geliyor.
resim: Google

Kimse Chromebook’u bir video düzenleyici olarak düşünmez, başlı başına, ancak yakında Google Fotoğraflar albümünüzde birikmiş klipleri bir araya getirebilecek olmanız güzel. Bu özellik, diğer cihazlara da geliyor; muhtemelen Android akıllı telefonlar, ilgili Fotoğraflar uygulaması aracılığıyla bu özelliğe erişebilecek.

Google Fotoğraflar’da zaten bulunan otomatik albüm oluşturma özelliği gibi, uygulama da bir dizi klipten kolayca bir “film” oluşturmanıza olanak tanır. Tek yapmanız gereken bir tema ve birkaç klip seçmek ve ardından video yapımcısının sihrini kullanmasına izin vermek. Ayrıca klipleri seçerek, bunları düzenleyerek ve düzenleyerek de filminizi oluşturabileceksiniz. Gerçek Ton Filtresi gibi farklı Google Fotoğraflar filtreleri de uygulayabileceksiniz.

Google, ciddi video düzenleme çalışmaları için iPad kullanıcıları arasında popüler olan bir video uygulaması olan LumaFusion’ın da Chromebook’lara geçtiğini duyurdu. Uygulama, bu basit video düzenleme paketinden çok daha karmaşıktır, ancak özelliklerine erişmeden önce uygulama için ödeme yapmanız gerekebilir.

Google, ChromeOS’un yeni video düzenleme yetenekleri için resmi bir lansman tarihine sahip değil. Yalnızca bu sonbaharda Chromebook’ta ilk olarak sunulacakları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.