Chrome ve Firefox’ta Deneysel Web Platformu Özellikleri Nasıl Etkinleştirilir

Faydalı Alternatif Metin Yazma

En yeni web teknolojilerini denemek ister misiniz? Bir yol, tarayıcının gecelik (veya geliştirici) bir sürümünü indirmektir. Hem Chrome hem de Firefox, sırasıyla Chrome Canary ve Firefox Nightly gibi deneysel veya standartlaştırılmamış özellikleri başlattıkları tarayıcılarının sürümlerine sahiptir. Bu, tam desteği kullanıma sunmadan önce denemeye ve geri bildirim almaya olanak tanır. Zaman zaman deneysel özellikleri kendiniz etkinleştirmeniz gerekebilir. Bu makale, bunu Chrome ve Firefox’ta nasıl yapacağınızı gösterecektir.

Deneysel özellikler nelerdir?

Tarayıcılar bazen yeni özellikleri bayrakların arkasına gizler – bu, kullanıcıların çoğunluğu için varsayılan olarak açık olmadıkları anlamına gelir. Bir örnek, (ilk uygulandığında) Firefox ve Chrome’da bir bayrağın arkasında olan CSS Izgara Düzeni Düzey 1 belirtimidir. bunun içinde ararsak caniuse.combu özelliğin, deneysel bir özellik olduğunu belirtmek için bu tarayıcıların önceki sürümlerinde kelimenin tam anlamıyla küçük bir bayrağı olduğunu görebiliriz.

Farklı tarayıcılarda Grid uygulama durumunu gösteren caniuse.com'dan ekran görüntüsü

Bir bayrağın arkasındayken, tarayıcının belirli bir özelliği uygulaması hatalı olabilir ve değişebilir, ancak yine de deneyebilirsiniz. Aslında, kullanmaya hevesli olduğunuz bir özellikse, onu ne kadar erken denerseniz o kadar iyi olur – ve geri bildirim verebilirseniz, o zaman daha da değerlidir.

Şu anda deneyebileceğiniz bir deneysel özellik alt ızgaradır – CSS Izgarası Düzey 2 spesifikasyonunun bir parçasıdır. Yalnızca Firefox Nightly’de mevcuttur ve etkinleştirmeniz gerekir.

Deneysel özellikler nasıl açılır?

Firefox

 1. Tarayıcınızda URL’ye gidin hakkında:yapılandırma. Bu, tarayıcınızın “gizli” ayarlar alanıdır ve birlikte çalışmak istediğimiz CSS özelliklerini etkinleştirmekten çok daha fazlasını yapmamızı sağlar – başka birçok ayar da vardır. Ancak dikkatli olun, ne yaptığınızı bilmiyorsanız tarayıcınızın işlevselliğini bozabilirsiniz!

 2. Bu URL’yi daha önce ziyaret etmediyseniz, şuna benzeyen bir uyarı alırsınız:

  Firefox ekran görüntüsü

  “Riskleri kabul et”e tıklayın.

 3. Etkinleştirmek istediğiniz özelliğin adını aramak için arama çubuğunu kullanın. Örneğin, ararsak subgrid aşağıdakileri bulacağız:

  Firefox ekran görüntüsü

  Sağdaki ‘Değer’ sütunu, özelliğin açık olup olmadığını belirler. Değeri ‘yanlış’tan ‘doğru’ya değiştirmek için öğeye çift tıklayın. Özellik şimdi etkinleştirildi.

Krom

 1. URL’ye git chrome://bayraklar. Chrome’un kullanıcı arayüzü, buradaki Firefox’tan biraz daha kullanıcı dostudur ve etkinleştirebileceğiniz veya devre dışı bırakabileceğiniz tüm farklı özellikleri okumak oldukça ilginçtir.
 2. Özelliği arayın. Burada CSS aramak (yazma sırasında) yalnızca bir sonuç verir (CSS parça tanımlayıcıları). Tüm özellikler, seçenekleri seçebileceğiniz bir açılır menüye sahiptir. etkinleştirilmiş, engelli veya varsayılan.
  Chrome ekran görüntüsü

  Bir ‘Varsayılan’ özelliğin etkin mi yoksa devre dışı mı olduğu net olmadığı için dil biraz kafa karıştırıcı!

 3. İstediğiniz ayara geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.