CSS

Boyutların İncelenmesi

Sizi bilmem ama benim geliştirmekte olduğum bir siteye bakan bir tasarımcım oldu, “Şu beş pikseli sola kaydırabilir misin?” gibi bir şey söyledi. Sorun şu ki, çoğu zaman piksel kullanmıyorum. rem veya em birimlerinin genellikle bir web için daha iyi bir seçim, tasarım araçları pikselleri tercih etme eğilimindedir. Bu, boyutlar söz konusu olduğunda tasarımcıların ve geliştiricilerin genellikle farklı dilleri konuştuğu anlamına gelir.

Tarayıcı geliştirici araçları buradaki boşluğu doldurmak için devreye girebilir ve bazı yönlerden zaten öyleler. Şu anda, Firefox veya Chrome’da bir renk değerini incelemek, tıklama sırasında shift tuşunu basılı tutarak RGB, HSL ve onaltılık değerler arasında geçiş yapmanızı sağlar. Boyut değerleri için de benzer bir şey görmek harika olurdu. Tarayıcıda piksel, ems ve rem (hatta yüzdeler) arasında geçiş yapabilmek çok faydalı olacaktır!

Yazı tipi boyutunu değiştirme

Bunu şu anda Firefox geliştirme araçlarındaki yazı tipleriyle yapabiliriz, Razvan’ın Twitter’da bana işaret ettiği gibi. Yazı Tipleri panelinde yazı tiplerini denetlemek için bir dizi kontrol bulunur (ve özellikle değişken yazı tipleri için kullanışlıdır) ve bunlardan biri yazı tipi boyutu için birimleri değiştirebilmektir. Açılır menüden seçim yapmak, rems, ems, piksel, yüzdeler ve vieport birimlerini içeren ilgili birimlerdeki değeri otomatik olarak yeniden hesaplar.

Firefox’ta yazı tipi paneli. Yazı tipi boyutunu ayarlamak için kaydırıcıları ve birimleri seçmek için açılır menüyü kullanın.

Kişisel olarak konuşursak, yazı tipi boyutu muhtemelen buna en sık ihtiyacım olan yer, bu yüzden zaten elimizde olması harika. Chrome’un kendi yazı tipi düzenleme aracı üzerinde çalışıyor gibi görünüyor, ancak henüz mevcut değil – Addy Osmani’den gelen bu cesaret verici bakış dışında, bu konuda daha fazla bir şey görmedim.

Yine de oldukça ilginç görünüyor ve tarayıcı geliştirme araçlarının geliştiricilerin ihtiyaçlarını çözmede giderek daha iyi hale geldiğini görmek harika.

Güncelleme!

Dev Tools Tips web sitesinde nasıl yapılacağına dair küçük bir yazı var. Chrome’da yazı tipi denetçisini etkinleştir. Bu deneysel bir özelliktir, bu nedenle geliştirme araçları ayarlarında etkinleştirmeniz gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu