Bloglama Hakkında Bir Blog Yazısı

Faydalı Alternatif Metin Yazma

Üyesi olduğum bir Slack grubundaki biri, yakın zamanda bir gönderiye bağlantı paylaştı. Cory Doktorow başlıklı Memex Yöntemi. Yazısında, düşüncelerinizi ve fikirlerinizi sıralamanın bir yolu olarak, notlarla dolu bir eskiz defteri ile tam olarak oluşturulmuş bir deneme arasında bir yerde blog yazma konusundaki görüşlerini paylaşıyor. O yazıyor:

Eylemlerinizi ve izlenimlerinizi kaydetme eyleminin kendisi güçlü bir anımsatıcıdır, anı hafızanızda daha kalıcı bir şekilde sabitler, böylece notlarınıza hiç bakmasanız bile gelecekte hatırlamanız daha kolay olur.

Benim için kesinlikle bu şekilde çalışıyor. Teknik bir kavram hakkında bilgi edinmenin en iyi yolunun onun hakkında yazmak olduğunu düşünüyorum. Hafızamı tazelemek için sıklıkla geçmişte yazdığım bir blog yazısına atıfta bulunacağım. Bazen yazma eyleminin kendisi onu zihnimde muhafaza etmeye yeter.

Okuduğum ilginç makaleler veya karşılaştığım yaratıcı kodlama demoları hakkında blog yazma alışkanlığı kazanmak istiyorum. Genellikle Twitter’da bir şeye rastlarım ve onu retweet ederim, ancak uzun yıllar geriye gitmek zorunda kalmadan kolayca geri dönüp bağlantıyı bulabileceğim bir yer olması fikrini seviyorum. Cory ayrıca şunları da yazar:

Her gün dev sekme klasörümü yüklüyorum; dev RSS beslemeleri koleksiyonumu zipleyin; ve sosyal telefonlarıma – özellikle e-postalara ve Twitter’dan bahsedenlere – cevap veriyor ve gelecek vaat eden her parçayı okumak ve düşünmek için kendi sekmesinde açıyorum. Parça önemli görünüyorsa, blog’a yazacağım: Bunun neden önemli olduğunu düşündüğümün bağlamını belirleyeceğim ve ardından resme ne eklediğini açıklayacağım.

Bunu yapan birkaç kişi daha fark ettim: CSS Püf Noktaları genellikle bir başkasının çalışmasının bağlantısını, ilginç bulduklarını açıklamak için birkaç paragrafla paylaşır. Bramus sık sık yapar onun blogu. Ve her zaman içinde bir sürü gizli mücevher bulurum. Ana Rodrigues‘in keyifli paylaşımlarında bulunduğu yer imleri Blog.

Bu blogda yazmak, beni ilgilendiren şeyler hakkında özgürce yazabileceğimi hissettiğim yer. Bana ilham veren şeylerden biraz daha paylaşmaya çalışacağım. Ve eğer bir blogunuz yoksa, bir tane başlatmanızı şiddetle tavsiye edebilirim.

Memex Yöntemi makalesini okuyun →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.