Bir İzleme Aracıyla Gerçek Bir Web Uygulamasının Performansı Nasıl Optimize Edilir

Loaded Article

Bu yazıda şunları öğreneceksiniz:

1. Daha İyi Bir Geliştirici Olmak İçin Neden Kodlama Alışkanlıklarınızı Geliştirmeniz Gerekiyor?

2. Uygulamada Kodlama Alışkanlıklarınızı Geliştirmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

3. Kodunuzu Manuel Bir Şekilde Daha Hızlı Çalıştırmak için Kodlama Alışkanlıklarınızı Geliştirmek İçin Nasıl Daha Fazla Bilgi Edebilirsiniz?

4. Kodunuzu Daha Otomatik Bir Şekilde Daha Hızlı Çalıştırmak İçin Kodlama Alışkanlıklarınızı Geliştirmek İçin Nasıl Daha Fazla Bilgi Edebilirsiniz?

1. Daha İyi Bir Geliştirici Olmak İçin Neden Kodlama Alışkanlıklarınızı Geliştirmeniz Gerekiyor?

Alışkanlık, belirli bir görevi tamamlamak için adımları uygulamak için tekrar tekrar uyguladığınız bir prosedürdür.

Makul geliştirme prosedürlerini takip ederseniz, prosedür adımlarını tekrarlayarak daha iyi bir geliştirici olabilirsiniz.

Bu gerçek, yazılım geliştirme alışkanlıkları için de geçerlidir. Örneğin, iyi hata ayıklama alışkanlıklarınız varsa, bu hata ayıklama alışkanlıklarına sahip olmadan önce kodunuzda geçmişte olduğundan daha hızlı hata ayıklayabilirsiniz.

Aynı şeyi, kodunuzu daha hızlı çalışması için optimize etmek için de söyleyebiliriz.

2. Uygulamada Kodlama Alışkanlıklarınızı Geliştirmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Bir geliştirici olarak daha iyi olmak, geliştirici alışkanlıklarınızı geliştirmekle ilgilidir.

Herhangi bir alışkanlığı kazanmak için uygulamanız gereken birkaç adım vardır.

2.1 Alışkanlığı Başlatın

Herhangi bir alışkanlığa başlamak için, bu alışkanlığın sizin için neden iyi olduğunu öğrenmeli ve anlamalısınız.

Örneğin, yazılımınızı optimize etmenin, yazılımı daha hızlı hale getirmenin iyi olduğunu öğrenirseniz, kullanıcılarınız ve müşterileriniz daha mutlu olacaktır.

Kullanıcılarınız ve müşterileriniz daha mutluysa, yazılımınızı daha sık kullanacaklardır. Yazılımı daha sık kullandıklarında, yazılımınız daha başarılı olacak ve sonunda daha fazla para kazanacaksınız.

2.2 Alışkanlık Adımlarını Yapın

Alışkanlık adımları, daha verimli olmak için belirli bir sırayla yürütmeniz gereken bir dizi görevdir.

Örneğin, yazılımınızı daha hızlı çalışması için optimize etmek istiyorsanız şu adımları izlemeyi deneyin:

1. Yazılımın hangi bölümlerinin daha yavaş çalıştığını ve yazılımın genel performansını etkilediğini keşfetmeniz gerekir.

2. Ardından, optimizasyon çalışmaları üzerinde daha önemli bir etki yaratmak için önce optimize edilmesi gereken yazılım bölümlerinin önceliklerini sıralamanız gerekir.

3. Daha yavaş yazılım bölümlerinin ilk bölümüyle başlayın ve önce optimize etmenin daha kritik olduğunu göreceksiniz. Kodu oluşturan kodun özelliklerini keşfetmeniz gerekir. Daha hızlı çalışmasını sağlamak için yavaş kodu değiştirin.

2.3 Sonuçları Ölçün

Kodunuzda değişiklik yaptığınızda, kodun öncekinden daha hızlı çalışmasını sağlamak için değiştirilen kodun performansını ölçmeniz gerekir.

Bu nedenle, değişikliklerden önce ve sonra kodun performansını karşılaştırmanız gerekir. Kod daha hızlı çalışmıyorsa, geri dönmeli ve diğer değişiklikleri denemelisiniz.

Kod daha hızlı çalışıyorsa, değişikliklerin kodu daha hızlı çalıştırdığına dair kanıtınız olduğundan, değişiklikleri koruyabilirsiniz.

2.4 Sonuçları Nasıl İyileştireceğinizi Öğrenin

İyileştirilemeyecek iyi bir şey yoktur. Bu nedenle, kod performansını iyileştirmek için kod değişiklikleri yaptıktan sonra, kodu daha da hızlı hale getirebilecek diğer değişiklikleri düşünün.

3. Kodunuzu Manuel Bir Şekilde Daha Hızlı Çalıştırmak için Kodlama Alışkanlıklarınızı Geliştirmek İçin Nasıl Daha Fazla Bilgi Edebilirsiniz?

Yukarıda anlattığım kod performans iyileştirme adımları basit görünüyor. Ancak pratikte bunun uygulanması günler, haftalar veya aylar gerektirebilir.

Son zamanlarda, PHP Sınıfları sitesinde, arka planda çalışan PHP yazılımını, haber bültenleri gibi birçok görevi ve düzenli işi yürütmek için optimize etmeye çalışıyoruz.

Performans iyileştirmeleri üzerinde çalışmak için birkaç ay harcadık. Bülten teslimi ve diğer arka plan görevlerini yürütmek için kullanılan özel bir sunucu makinesini kestiğimiz için bu çabaya değdi.

Bu çaba, PHP Classes site işini mali açıdan daha uygun tutmak için masrafları azaltmamızı sağladı.

4. Kodunuzu Daha Otomatik Bir Şekilde Daha Hızlı Çalıştırmak İçin Kodlama Alışkanlıklarınızı Geliştirmek İçin Nasıl Daha Fazla Bilgi Edebilirsiniz?

Gerekli optimizasyonları yapmanın bu kadar uzun sürmesinin ana nedeni, performans darboğazlarını teşhis etmek için yazılım araçlarımızı yazmak zorunda olmamızdır.

Yazılım bileşenlerimizi ve araçlarımızı kullanıyoruz. Bu nedenle, yazılımımızı geliştirmek ve optimize etmek için gerekli görevleri yerine getirmek için daha fazla zaman alabiliriz.

Şansınıza, uygulamalarınızı geliştirmek için Laravel veya Symfony kullanıyorsanız, piyasada performans darboğaz teşhisini otomatikleştirmek ve iyileştirilmesi gereken kodu bulmak için yazılımımızı optimize etmek için kullandığımızdan çok daha hızlı bulmak için kullanabileceğiniz araçlar vardır. Laravel veya Symphony kullanmaz.

Scout, PHP dahil birçok Web programlama dilini destekleyen bir performans izleme uygulamasıdır. Laravel veya Symfony kullandıysanız, uygulamanızı oluşturun.

hakkında daha fazla konuşacağım İzci Başvuru İzleme sonraki haftalarda. Şimdilik, sizi şu adrese giderek denemeye davet ediyorum. PHP’de Scout Demosuböylece PHP Laravel veya Symfony uygulamanızın optimizasyon çabalarına yardımcı olacak özel bir demo sayfasına ve videoya erişebilirsiniz.

Bir İzleme Aracıyla Gerçek Bir Uygulamanın Performansı Nasıl Optimize Edilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.