Başlangıç ​​ve Orta Seviye JavaScript Geliştiricileri İçin Geleceğinizi Sabote Edecek 8 Alışkanlık – JSManifest

Başlangıç ​​ve Orta Seviye JavaScript Geliştiricileri İçin Geleceğinizi Sabote Edecek 8 Alışkanlık – JSManifest

İş piyasasında talep giderek arttığı için JavaScript geliştiricisi olmak için gerçekten harika bir zaman. Çerçevelerdeki, kitaplıklardaki vb. hızlı ve tutarlı sürümler, bu çağda hayatta olmayı bir lütuf yapan şeydir – özellikle de her şeyin açık kaynaklı olduğu tüm bunlardan ayrı olabileceğimiz zaman. O kadar ki, zamanımızın ve enerjimizin çoğunu günlük hayatımızda JavaScript ile ilgili görevlere ayırmaya başlıyoruz.

Ancak, günlük JavaScript görevlerinize o kadar çok zaman ve enerji harcıyorsunuz ki, farkında bile olmadan kendiniz ve geleceğiniz için bir felakete neden olabilirsiniz. Geçmişte bu makalede listelenen bazı noktalardan acı çektim, bu yüzden amacım yardımcı olmak sen Bu hataları yapmaktan, böylece mutsuzluğa düşmeyesiniz.

İşte geleceğinizi sabote edecek JavaScript geliştiricileri için 8 alışkanlık:

1. jQuery’yi kullanma

jQuery, JavaScript ekosisteminin büyümesinde büyük rol oynadı.

Birincisi, JavaScript çoğunlukla slayt gösterileri ve sayfalarda görünen tarih seçiciler ve resim galerileri gibi sevimli küçük widget’ları çalıştırmak için kullanıldı. Farklı davranışlar sağlayan tarayıcılarla ilgili sorunlar vardı ve jQuery, soyutlama katmanlarının uygulanmasıyla işleri standartlaştırmaya ve DOM manipülasyonu gibi şeylerde yaygın sorunlarla ilgili tüm geçici çözümlerle ilgilenmeye yardımcı oldu. AJAX’ı ve tarayıcılar arası farklılıklarla ilgili sorunları basitleştirmeye yardımcı oldu.

Ancak mesele şu ki, bugün bu konular artık eskisi kadar alakalı değil. jQuery’nin en iyi özelliklerinden bazıları, aşağıdaki gibi tarayıcı için standartlaştırılmıştır: gidip getirmek ve seçiciler api.

React gibi modern kütüphaneler, jQuery’nin şu anda sahip olduğu durum yönetimi gibi sorunları çözmenin yanı sıra jQuery’nin çözmeyi hedeflediği sorunları çözer.

JQuery’de, DOM öğelerini kullanmak gibi garip şeyler yaparsınız. mevcut durumlar veya veri ve DOM’nin önceki, şimdiki ve sonraki durumunun ne olacağını bulmak için gülünç derecede karmaşık kodlar yazmanın yanı sıra, yaklaşan durumlara uygun şekilde geçiş yapmanın yollarını sağlama!

Günümüzde insanların kullandığı bazı modern alternatifler ve bunların web uygulamalarınıza getirdikleri avantajlar hakkında daha fazla bilgi edinin: Tepki, Vue, Açısal.

2. Egzersiz Yapmamak

Daha önceki yazılarımda pek bahsetmediğim bir şey de formda kalmaktı. Şimdi profesyonel bir antrenör ya da başka bir şey değilim, ancak yıllar boyunca vücudumun dönüşümünü izledim ve sağlığınızı görmezden gelirseniz meydana gelebileceğiniz bazı korkunç sonuçların ilk elden deneyimlenmesine tanık oldum.

Peki bu deneyimlerden bazıları nelerdi? Pekala, ilk web geliştirici işimi nasıl güvenceye aldığım hakkında çok uzun bir gönderi yapmayı planlıyorum – kısa bir süre sonra ön uç ekip liderliğine doğru yol alıyorum (Ve size şunu söyleyeyim – yolculuğum çok büyüktü. özellikle JavaScript’i kendi kendine öğretenler için pek çok sulu, duygusal ve ilham verici ayrıntı içerecek, ancak sadece bir satırını söyleyeceğim: O zamanlar tek bir yılda 32 kilo aldım. sadece JavaScript öğrenmenin bir sonucu olarak. Bu nasıl birine olur?

Egzersiz yapmazsanız, egzersiz yaptığınızda vücudunuza olabilecek birçok rahatsız edici şeyi geliştirme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. kilo almak.

Bunlardan bazıları şunlardır:

  1. DNA’nızdaki değişiklikler gen ifadesini değiştirmek.
  2. Zamanla kazandığınız ekstra kaloriler yağa dönüşmeye başlar.
  3. Migren geliştirme riskinizi artırır (kronik olanlar dahil).
  4. Kilo alımı, kalbe fazladan yük bindirmeye başladığından kan basıncınız yükselmeye başlar ve bu da muhtemelen yüksek tansiyonda aşırı miktarlara yol açabilir.

Liste sonsuz.

3. Kendinizi Sosyal Olarak İzole Etme

javascript nedeniyle kendinizi ailenizden ve sevdiklerinizden sosyal olarak izole etmek

Aileniz ve sevdikleriniz önemlidir.

JavaScript öğrenirken kendinizi sosyal hayatınızdan soyutladığınızda, zihinsel ve fiziksel sağlığınızı şu şekilde baltalıyorsunuz. artan depresyon ve anksiyete riski, uyku güçlüğü, kilo kaybı ve daha yorgun hissetme veya motivasyon eksikliği.

4. Test Yazmamak

İnsanların web uygulamaları için birim testlerini atladığını sık sık görüyorum ve bu gayet iyi – ta ki beklenmedik bir hata uygulamanın bir noktada çökmesine neden olana kadar. İşte o zaman büyük bir sorun haline gelir çünkü zaman ve para kaybı olabilir.

Bununla birlikte, kodunuz hatasız derlemeye devam edebildiği için veya uygulama konsoldan şikayet etmeden çalıştığı için, bu, uygulamanın resmi kullanıma hazır olması gerektiği anlamına gelmez.

Küçük uygulamalar için herhangi bir testin olmaması iyi olabilir, ancak uygulama büyüdüğünde ve bakımı zorlaştığında, sizin veya diğer kişilerin mevcut kodda yaptığınız herhangi bir değişiklik nedeniyle testler uygulamaya entegre etmek için giderek daha önemli hale gelmeye başlar. uygulamanın başka bir bölümünü bozabilir.

Büyük projeler için gelecekte zaman kazanmak ister misiniz? entegre testler son derece yardımcı olacaktır.

5. JavaScript’ten Önce Öğrenme Çerçeveleri

React, Vue veya Angular gibi en popüler kitaplıkları ve çerçeveleri kullanarak hemen web uygulamaları geliştirmeye başlamanın cazibesini biliyorum ve anlıyorum.

“Çerçeveleri öğrenmeden önce JavaScript’i öğrenin!” derdim ama fikrim biraz değişti. Yeni başlayan biri olarak doğrudan bu araçları öğrenmeye başlamak yerine, en iyi yaklaşım, JavaScript öğrenirken onları da öğrenin. JavaScript ekosistemi gülünç derecede hızlı hareket ediyor ve kendinizi pazarda satmak istiyorsanız en azından sahip olmanız gerekir. bazı React, Angular ve Vue gibi araçlarda deneyim.

Örneğin, gerçekten için bir arama yaptım “javascript” ve işte ortaya çıkan ilk sonuç:

jquery ve javascript iş gereksinimleri

İş tanımı diyor ki jQuery ve JavaScript’e sahip olmanızı gerektirir deneyim. Bu şirket için jQuery, JavaScript kadar önemlidir.

Ayrı bir iş tanımı aşağıdakileri gerektirir “temel” Gereksinimler:

gerçekten de ön uç web geliştiricisi için temel nitelikler

Dört iş ilanından ikisine tıkladım ve %50 bunlardan sadece JavaScript bilgisini değil, aynı zamanda onun üzerine inşa edilmiş araçlarda da bilgi sahibi olmayı gerektirir. Bununla birlikte, zamanınızın yarısını JavaScript’e ve diğer yarısını seçtiğiniz bir kitaplığa ayırmanızı pek tavsiye etmem. Bu oran, birlikte gittiğiniz bir ön uç kitaplığı veya çerçevesi üzerinde %65 JavaScript ve %35 oranında daha fazla olmalıdır.

Zamanınızı bu şekilde bölmek, öğrenmekten hala yararlanacağınız bir şekilde çok uygundur “doğru” JavaScript, ön uç web uygulamaları oluşturma bilginizi geliştirmek için hala popüler bir ön uç çerçevesi öğrenirken. Ayrıca, React veya Vue gibi sıcak konular hakkındaki tartışmalara katılmak için kendinizi biraz rahat bulacaksınız.

Ancak, odaklanmanızın %65’ini gerçek JavaScript öğrenmeye ve geri kalanını hemen başlamak istediğiniz popüler araçlara ayırmanın anlamı nedir? Bu nasıl işliyor?

Ne çalıştı JavaScript dilini bilmek benim için son derece iyi ücretsiz çevrimiçi e-kitabı okuyordu JS’yi bilmiyorsun Kyle Simpson (okuma) ve adresindeki çevrimiçi kodlama kursları boyunca esinti için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın. ÜcretsizKodKamp (uygulamalı). İki öğrenme perspektifinden yararlanırsınız. You Don’t Know JS kitabı, JavaScript’in içini ve dışını, kitabın rastgele bölümlerinin ortaya çıktığı noktaya kadar zihninize kazımak konusunda çok iyi bir iş çıkarıyor. bugün hala kafamda beliriyor. Ve bu oldu Kocaman röportajlarda bana!

6. Temiz Kod Uygulamalarını Daha Önce Öğrenmemek

Temiz kod yazmak, kendilerini profesyonel bir geliştirici olarak adlandırmak için her geliştiricinin bilmesi ve yapması gereken şeydir. Ancak, kariyerinizin başlarında temiz kod uygulamalarını öğrenmeye başlamak da çok uygundur. Kendinizi bu uygulamalara ne kadar erken maruz bırakırsanız, daha temiz ve daha sürdürülebilir kod yazma becerilerini o kadar erken geliştirebilirsiniz.

Daha temiz kod yazmayı öğrenmek, bu becerilerden biridir. gerçekten fayda sağlamaz kariyerinize daha sonra başlamak “bir çerçeveden önce JavaScript öğrenmek” yapar. sen yapmazsın Sahip olmak Kendinizi temiz kod yazmak için eğitebilirseniz, başlangıçta çirkin kod yazmayı deneyimlemek için bir JavaScript geliştiricisinin “yollarını öğrenin”. Deneyiminiz daha sonra başkalarının çirkin kodunu okurken ve hüsrana uğrarken gelecek. İşte deneyiminiz.

7. Büyük Projelere Çok Yakında Başlamak

javascript'te büyük projelere çok erken başlamanın stresi

Kariyerimde yaptığım en büyük hatalardan biri, yapılması planlanan projelere başlamaktı. büyük.

“Bunun nesi var” diye mi soruyorsun?

Birincisi, orta ila üst düzey bir geliştirici değilseniz, devam etmekte olduğunuz bu “büyük” projeyi yakın zamanda bitirememeniz için oldukça iyi bir şans var. Daha temiz kod yazma, testler yazma, ölçeklenebilir mimari vb. en iyi uygulamalara maruz kalmadıysanız, özellikle uygulamaların kararlı olması için dikkate alınması gereken çok şey var. özellikle eğer hala başlangıç ​​aşamasındaysanız.

Peki, orta seviye geliştirici aşamanıza geçiş yaptığınızda ve uygulamanın doğru yazılmadığını fark ettiğiniz için yazdığınız birçok kodun yeniden düzenlenmesi gerektiğini fark ettiğinizde ne olur? İş piyasası orta seviye geliştiriciler için rahat olmaya başlıyor, ancak bir süre önce planladığınız bu büyük projeyle kendinizi çok meşgul ettiğiniz için henüz portföyünüze iyi bir proje koyma şansınız olmadı. Ardından, diğer geliştiriciler bu iş görüşmelerinde zaferinizi alırken onunla devam etmenin buna değip değmeyeceğini kendi kendinize düşünmeye başlarsınız. Önerdiğim yaklaşımım, bir grup küçük projeyle başlamaktır. onları kağıda koy!. Portföyünüzde gösterecek bir şeyiniz olsun en kısa süredebir fırsatın ne zaman geldiğini asla bilemezsiniz.

Büyük projelerle çok erken başlamanın bir başka sorunu da, özelliklerinizi oluşturmak için en iyi uygulamalara ve doğru tasarım modellerine maruz kalmazsanız, yeniden düzenlemeniz veya terk etmeniz gereken çok sayıda kod yazmanızdır. zaman gelir. Bu noktada, geri dönüp yarattığınız karmaşayı yeniden kablolamak yerine her şeyi yeniden yazmak muhtemelen en iyisidir. Onu terk etmeyi ve mevcut kodu yine de özgeçmişinize veya portföyünüze koymayı seçebilirsiniz. Ama koda bakacaklar ve bazı tatsız kararlar verecekler.

8. Veri Yapılarını ve Algoritmaları Öğrenmemek

Bu uzun zamandır devam eden bir tartışma ne zaman kariyerinize veri yapıları ve algoritmalar hakkında bilgi edinmeye başlamalısınız. Bazıları onları öğrenmeyi önerir önceki JavaScript öğrenmeye başlarsınız ve bazıları daha sonra bunları öğrenmenizi önerir.

Kişisel olarak, kariyerinize adım atmak için bunları öğrenmenin gerçekten gerekli olmadığını düşünüyorum, ancak kendinizi bazı algoritmalar, böylece bilgisayar programları ve hesaplama konusunda biraz bilgi sahibi olabilirsiniz. Algoritmalar, her türlü hesaplama veya bilgisayar programının ayrılmaz bir parçasıdır. Aslında, bu bilgisayar programları, bazı süslü yapılandırılmış verilerle birleştirilen bir grup algoritmadan ibarettir. tüm 😉

Çözüm

Ve bu yazının sonu burada bitiyor! Umarım bundan bir şeyler çıkarmışsınızdır ve gelecekte benden daha fazla gönderiye dikkat edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.