Android

Android’de Uygulama Kısayolları Oluşturun. Uygulamanıza hızlı işlemler | tarafından Nishant Aanjaney Jalan | Haz, 2022

Uygulamanıza hızlı işlemler

Uygulamamızın önizlemesi

Uygulamalarımızda WhatsApp, Facebook, Google Chrome vb. üzerinde görünen kısayollar gördük. Bunun yerine, uzun bir süreçten bir kez geçmeden uygulamada hızlı gezinmek istediğinizde kullanışlıdırlar. Uygulaması hiç de zor değil; sadece hile yapacak bazı konfigürasyonlar eklememiz gerekiyor.

Bunlar, uygulamanın verilerine göre değişmeyen kısayollardır. Google Chrome’da yeni bir sekme açmak gibi. Ana ekranda her zaman sizin için hazır olacaklar.

  1. Bir tane oluşturarak başlayalım xml-v25 altındaki klasör res/; ve adlı bir dosya oluşturun shortcuts.xml. Bu dosyaya istediğiniz herhangi bir ad verebilirsiniz, ancak klasör adları tam olmalıdır.
  2. Onun yerine <resources></resources>kullanmamız gerekiyor <shortcuts></shortcuts> yerine etiketleyin. tüm bizim statik kısayollar burada tanımlanacaktır.
  3. Ekleyerek temel bir kısayol tanımlayalım. <shortcut/> buraya etiketleyin.

Her kısayolun bir shortcutId ve bir shortcutShortLabel.

4. Bunun içinde bir tanımlama yapmamız gerekiyor. Intent. Intents, kısayol ile uygulamaya girebileceğiniz yollardır. Temel olan için, MainActivity’ye ekstra bir amaç ekleyelim.

Kullanıcı “Ana” yazan kısayola tıkladığında, o zaman anahtarla MainActivity’ye bir Niyet gönderilir. içerik_key ve Dize ekstra “Kısayoldan mesaj”

5. MainActivity’de fazladan alma. Normalde yaptığımız gibi ekstraları kolayca alabiliriz:

val shortcutExtra = intent.getStringExtra("content_key") ?: ""
textView.text = shortcutExtra

6. Bunu kendi hesabınıza kaydetmeyi unutmayın. AndroidManifest.xml. Kısayol yapılandırmasını içine eklemelisiniz. başlatıcı etkinliği beyanname.

İşte! Artık uygulamanıza statik bir kısayol eklediniz

Statik Kısayolların yanı sıra, örneğin verileri bir şebeke aramasına bağlı olan bazı Kısayollar da oluşturmak isteyebilirsiniz. WhatsApp’ta en son sohbetler için sürekli değişen 3 kısayolunuz vardır. Bu senaryoda, kısayolu kod aracılığıyla belirtmek istersiniz.

Statik kısayollarla daha önce yaptığımız mantığın aynısını uyguluyoruz. Ancak burada parametreleri geçebilir ve yapmak istediğiniz eyleme dayalı olarak özel bir etiket ve özel amaçlar ayarlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu