Android’de uygulama içi güncellemeyi kontrol edin. Uygulama içi güncellemeyi kolayca kontrol edin… | tarafından Saksham Pruthi | Haz, 2022

Android'de uygulama içi güncellemeyi kontrol edin.  Uygulama içi güncellemeyi kolayca kontrol edin… |  tarafından Saksham Pruthi |  Haz, 2022
fotoğrafı çeken Daniel Romero üzerinde Sıçramayı kaldır

Son zamanlarda, uygulamamızın güncellenmesi ve insanların cihazlarına yavaş yavaş ulaşmasıyla ilgili bir sorunla karşılaştık, bu büyük bir sorun haline geliyordu çünkü bazen bazı büyük özellik güncellemelerini veya büyük bir hata düzeltmesini zorlamak istediğinizde ve hedef kitleye ulaşmadığında, bu oldukça büyük bir sorun haline geldi. sinir bozucu. Bu sorunu çözmek için Android’den bir kitaplık olarak sağlanan bir uygulama içi güncellemeyi uygulamak istedik. Android geliştiricisinde oldukça basit ve güzel bir şekilde açıklandığı için tüm uygulamayı ele almayacağım. İnternet sitesi. Bu yazıda, güncelleme türünün nasıl kontrol edileceğini ele alacağım.

Bu konudaki belgelere ve yaklaşık 100 farklı makaleye ve youtube eğitimine göre, bunu kontrol etmenin tek yolu, Google Play Developer API’nin bir parçası olan google’dan Yayınlama API’sidir. Bu özel kitaplığın, genellikle uygulamanın firebase projesiyle bağlantılı olan google bulut projesinde uygulanması gerekir. Ekip üyelerimizin hiçbiri google cloud’a aşina olmadığı için bu bizim için bir engel oluşturdu (AWS kullanıyoruz 😋). Bu ciddi bir soruna neden oldu. Uygulama içi geri bildirimi uyguladık ve uygulamamızı Play Store’da yayınladık, ancak yanlışlıkla her bildirim verildiğinde uygulamayı çökertecek bir hatayı gönderdiğimizi keşfettik. Bu, kazalarımızda büyük bir sıçramaya neden oldu ve bir panik yarattı. Hatayı hemen çözdük ve yalnızca esnek bir güncelleme olduğunu anlamak için düzeltmeyi yayınladık. Neredeyse tüm kullanıcıların en son uygulamaya geçmesi ve çökme kabusunu sona erdirmesi birkaç hafta sürdü.

Bu kabus bizi bir tür geçici çözüm bulmaya zorladı. Play Store’a yönlendirmek için bir düğmesi olan reddedilemez bir iletişim kutusunun açılmasını içeren çok uygun bir çözüm vardı, ancak dürüst olmak gerekirse, google play’in istemi sorunsuz görünüyordu.

Şimdi sorun ifadesi, uygulama içi güncellemeyi yerinde tutan ancak Yayınlama API’sı kullanmadan anında güncellemeleri tetiklememize izin veren bir çözüm bulmaktı.

İlk önce, Yayınlama API’sini kullanmadan bile yayınlayabileceğimizi anladık. HEMEN güncellemeler. Sadece AppUpdateManager’a gönderilen AppUpdateType’ı değiştirmemiz gerekiyordu.

Bu, kod tarafında bir değişiklikti, bu, onu esnek olarak ayarlarsak, tüm güncellemelerin şu şekilde ele alınacağı anlamına geliyordu. ESNEK ve anında olarak ayarlanırsa, tüm güncellemeler olarak kabul edilir HEMEN. Böylece, gerekli çözümün sadece yarısı olduğu kanıtlandı,

Artık uzaktan değiştirilebilen bir değere ihtiyacımız vardı ve bu da bizi tahmin edebileceğiniz gibi firebase’in uzak yapılandırmasına yönlendirdi. Bir boole değeri oluşturduk ve adını verdik güncellemeyi zorla. Etkinliğimizdeki değeri firebase’den aldık ve bir kontrol yaptık.

Bu kod, önce değeri firebase’in uzak yapılandırmasından alıp ardından kontrol güncelleme işlev. Bu şekilde, sürümümüzün anında bir güncelleme mi yoksa sabit bir güncelleme mi olmasını istediğimizi kontrol edebildik. Tek dezavantajı, bu yöntemin her sürümde kullanım durumumuzu etkilemeyen bir öncelik belirlememize izin vermemesiydi.

Bunu okumak için zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz! Görüşlerinizi ifade etmek istiyorsanız, yorum bırakmaktan çekinmeyin 💬

Bu makale faydalı olduysa, sevginizi 50 vererek gösterdiğinizden emin olun 👏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.