Android

Android: Uygulama Kısayollarıyla Gezinme | tarafından Vinod Baste | Haz, 2022

fotoğrafı çeken Pathum Danthanarayana üzerinde Sıçramayı kaldır

SUygulamadaki kısayollar, uygulamadaki genel görevleri başlatıcı ekranından yapmak için tasarlanmıştır. Uygulama simgesine uzun basarak ve uygun kısayolu seçerek belirli ekranlara erişilebilir.

  1. Statik Kısayollar
  2. Dinamik Kısayollar
  3. Sabitlenmiş Kısayollar

Bu kısayollar önceden programlanmıştır. Apk dosyanıza dahil edilirler. Siz programınızın yeni bir sürümünü başlatana kadar bunların sayısı ve etkinlikleri aynı kalır.

Bu kısayollar anında oluşturulur ve kısayollar listesine eklenir. Kullanım istatistikleri kullanılarak oluşturulabilir ve zamanla gelişebilir. Dinamik kısayollarınızı güncellemek için uygulamanızın yeni bir sürümünü yayınlamanız gerekmez.

Bunlar, kullanıcı tarafından başlatılan belirli eylemler için kullanılır. Örneğin, bir kullanıcı belirli bir web sitesini başlatıcıya sabitlemek isteyebilir. Bu avantajlıdır, çünkü kullanıcının bir web sitesinde gezinme gibi belirli bir işlemi normal bir tarayıcı örneği kullandıklarından daha hızlı tamamlamasına olanak tanır.

Bunu nasıl uygulamaya koyabiliriz?

1. adım: Başlatıcı Etkinliğine bazı meta veriler eklememiz gerekiyor, bu nedenle aşağıdaki kod parçacığını AndroidManifest.xml dosyanıza ekleyin. Bunu yapmazsanız, kısayollarınız görünmez. Amaç filtresine sahip herhangi bir aktivite, pratikte eyleme geçirilir. Android kaynağı, kaynak klasörünüzdeki kısayol dosyalarının konumunu belirtir.

yazara göre resim

2. Adım: Kısayol tanımlarını içeren kısayollar.xml’ye gidin. set tools:targetApi=”25″ çünkü bu özellik yalnızca 25 ve üzeri API düzeylerinde mevcut olduğundan bunu yapmak iyi bir fikirdir. Kısayolları görmek için, bittiğinde programınızı öykünücünüzde veya cihazınızda çalıştırın.

İkinci kısayol biçimi, etkileşimde bulunmak (oluşturmak, yok etmek ve güncellemek) için ShortcutManager’ın kullanılmasını gerektiren dinamik kısayollardır. Bir ShortcutManager’ı şuraya giderek ele geçirebilirsiniz:

val shortcutManager = getSystemService(ShortcutManager::class.java)

Kısayollar için kod parçacığı aşağıdadır.

ShortcutManager bir sistem hizmeti olduğundan, bir aktivitede olması gerekir. Ayrıca, bu yalnızca Android 7.1’de çalıştığından, derleme hatalarını önlemek ve bu yöntemleri çağırmadan önce bir sürüm kontrolü gerçekleştirmek için @TargetApi(25) ek açıklamasını bu koda eklemek iyi bir fikirdir.

Kısayollar bölmesinde, dinamik kısayolları düzenlemek için setRank() yöntemi kullanılır. 0 (sıfır) en düşük olmak üzere kısayolun listede nerede görünmesi gerektiğini belirlemek için kullanılır.

Artık kısayolumuzu oluşturduğumuza göre, onu Dinamik Kısayol yapmamız gerekecek.

shortcutManager?.dynamicShortcuts = list0f(shortcut1, shortcut2)

Dinamik Kısayollar yöntemi, bir Diziyi girdi olarak kabul eder. İki kısayolumuz olduğu için bir liste yaptım.

Tüm dinamik kısayollar şu şekilde kaldırılacak:

manager.removeAllDynamicShortcuts().

Uygulamanızı başlatın ve başlatıcıdaki uygulama simgesindeki uzun basın düğmesini basılı tutun. Bu satırlar boyunca bir şey görülmelidir:

yazara göre resim

Mevcut API, resmi Android belgelerine göre herhangi bir anda beş farklı kısayolu destekler. Ancak, dörtten fazlasını kullanmamanız şiddetle tavsiye edilir.

Başka bir kısıtlama, mevcut cihazın başlatıcısıdır. Uygulama Kısayolları henüz tüm başlatıcılar tarafından desteklenmemektedir. Yani, bu yeni özelliği yayınlamadan önce mümkün olduğu kadar çok başlatıcıda test etmeliyiz.

Bu makaleyi okumak için zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Bu gönderiyi faydalı ve ilginç bulduysanız, lütfen alkışlayın ve tavsiye edin.

Yanlış bir şey varsa yorumlarda belirtin. geliştirmeyi çok isterim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu