Android Uygulama Geliştiricileri için En İyi Performans Optimizasyon Araçları

Best Performance Optimization Tools for Android App Developers

Android uygulamaları çok sayıda çekirdek içerir ve bu nedenle bu uygulamaların her bir bileşeni çeşitli şekillerde gerçekleştirilebilir. Ancak, en iyi Android uygulama optimizasyon aracını seçmek zorlu bir görev olabilir. Hedef kitlenize yüksek kaliteli bir uygulama deneyimi sunmak istiyorsanız, Android uygulamanızı verimli bir şekilde optimize etmenize yardımcı olabilecek çok sayıda araç vardır. Bu araçlar yardımıyla, Android uygulama geliştiricileri uygulamanın performansını doğru bir şekilde ölçerek ve tanımlayarak uygulamadaki darboğazları belirleyebilir.

Android Uygulama Geliştiricilerinin Karşılaştığı Uygulama Optimizasyon Zorlukları

Android uygulama geliştirme, geliştiricilere çok fazla özgürlük ve uygulama sahiplerine büyük bir kullanıcı tabanına erişim sağlar. Ancak, geliştirme sürecindeki komplikasyonlar süreyi ve Android uygulama geliştirme maliyeti. Uygulama geliştiricileri, çok sayıda Android işletim sistemi sürümünün ve cihazının mevcudiyeti nedeniyle Android uygulama geliştirme sürecinde çeşitli zorluklarla karşı karşıyadır.

 • Çok sayıda Android işletim sistemi sürümü mevcut olduğundan, geliştiriciler, uygulama geliştirme söz konusu olduğunda güncel kalmayı zor buluyor.
 • Android işletim sistemini çalıştıran 170’den fazla cihaz olduğundan, her cihazın ekran boyutu, klavye formları, kamera düğmeleri ve geliştirmeyi zorlu bir görev haline getiren daha fazlasıyla ilgili kendi özellikleri vardır.
 • Ancak bazı şeyleri akılda tutarak, geliştiriciler Android uygulamalarının performansını iyileştirebilir. Aşağıda, uygulamanın performansını olumsuz etkileyen faktörlerden bazıları verilmiştir.

  Android Uygulamanızın İyi Performans Göstermemesinin Nedenleri

  Android uygulama geliştirmedeki bazı basit hatalar, uygulama performansının düşük olmasına neden olabilir. Android uygulamanızın düşük performansının arkasındaki başlıca nedenlerden bazıları şunlardır:

 • Android uygulamasının boyutu çok büyük.
 • Ağır boyutlu resim ve videoların kullanımı
 • Zayıf ağ
 • Uygulama, farklı ekranlar ve çözünürlükler için optimize edilmemiştir
 • Büyük bellek kullanımı
 • Yavaş oluşturma
 • Android uygulaması çevrimdışı model için optimize edilmedi
 • Daha uzun uygulama başlatma süresi
 • Konularla verimli bir şekilde çalışmıyorsunuz
 • Uygulamayla ilgili gecikme sorunları
 • Yukarıda bahsedilen sorunları ve diğer performans öldürücüleri ele alarak Android uygulamanızın performansını önemli ölçüde artırabilirsiniz. Ancak, daha az teknoloji bilginiz varsa, her zaman Android uygulama geliştiricilerini işe alın uygulamanızın performansını verimli bir şekilde optimize edebilecek kişiler.

  Geliştiriciler, uygulamanızdaki tüm performans sorunlarını tespit etmek ve gelişmiş uygulama performansı için bunları düzeltmek için piyasada bulunan gelişmiş Android uygulama optimizasyon araçlarından yararlanır.

  Profesyonel bir Android uygulama geliştirme şirketi olarak, Android uygulama geliştiricileri için en iyi performans optimizasyon araçlarının bir listesini hazırladık. Her birine tek tek göz atalım.

  Android Uygulama Geliştiricileri Tarafından Kullanılan En İyi Performans Optimizasyon Araçları

  Aşağıda verilen Android uygulama optimizasyon araçları, hataları ve sorunları veya uygulamanızdaki sorunları tespit etmenize yardımcı olabilir. Android uygulama geliştiricilerimiz, daha iyi hız ve performansla kaliteli Android uygulamaları sunmak için bu araçları kullanır.

  Android Monitör

  Android Studio tarafından oluşturulan bu araç, varsayılan olarak sol alt köşede bulunur. Android Studio’da Logcat ve Monitors olmak üzere iki sekme vardır. Bu sekmeler arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz. Monitör bölümü dört farklı grafik içerir – Ağ, GPU, CPU ve bellek. Ayrıca, her bölüm, çoğunluğunun kendi kendini açıklayıcı olduğu farklı bir işlevi yerine getirir.

  Hiyerarşi Görüntüleyici

  Bu, Android Studio tarafından sunulan en etkili araçlardan biridir. Hiyerarşi Görüntüleyici, görünüm yapılandırmalarınızın açık ve düzenli bir özetini almanızı sağlar. Daha iyi uygulama performansı için farklı tasarım düzenlerini ve özel görünümleri deneyerek uygulamanızın kullanıcı arayüzünü de optimize edebilirsiniz. Bu araç, görünüm hiyerarşinizin yapısından kaynaklanan performans sorunlarını tespit etmenize yardımcı olur. Daha sonra hiyerarşiyi basitleştirebilir ve fazla çekmeyi azaltabilirsiniz.

  Bu araç hakkında daha fazla bilgiyi çeşitli bölmelerin açıklamalarıyla birlikte Android Geliştirici web sitesinde bulabilirsiniz.

  Profil GPU Oluşturma

  Profil GPU oluşturma, bir uygulamanın performansında Geliştirici seçeneklerinden hata ayıklamak için kullanılan en iyi Android uygulama optimizasyon araçlarından biridir. Bu seçeneği seçtikten sonra “Çubuk olarak ekranda” seçeneğini seçin. Bunu yaptıktan sonra, ekranınızda çeşitli yönleri gösteren ve uygulamanın farklı faydalarını gösteren bazı renkli çubuklar göreceksiniz. Ayrıca, bu araç aracılığıyla herhangi bir karenin kaçırılıp kaçırılmadığını da öğrenebilirsiniz.

  GPU Fazla Çizimi

  Geliştirici modunu teşvik ettikten sonra, bu kullanışlı aracı geliştirici seçeneğinden etkinleştirebilirsiniz. Bu araç etkinleştirildiğinde, Debug GPU overdraw, “Show Overdraw Spots” öğesini seçebilirsiniz. Ardından, belirli bir bölümün kaç kez fazla çizildiğini vurgulamak için ekran bazı garip renkler getirecektir.

  Örneğin, mavi renk bir fazla çekmeyi gösterir, yeşil renk iki fazla çekmeyi yansıtır ve aynı şekilde pembe üç ve kırmızı dört gösterir. Mavi veya yeşil renk görüyorsanız, bu tamamen iyidir.

  Performans için çeşitli yöntemler bulmak için Android Developer’ın sitesine başvurabilirsiniz. Metin görüntüleyici, bellek yönetimi ve çok daha fazlası dahil olmak üzere çok sayıda farklı bölümü kapsarlar.

  Son düşünce

  Android uygulama optimizasyonu karmaşık bir iştir çünkü bunu çeşitli şekillerde yapabilirsiniz. Ancak, her yöntemin kendi artıları ve eksileri vardır. Bu nedenle, en iyi Android uygulama optimizasyonu araçlarını ve stratejilerini kullanarak uygulamanızın performansını ve kullanıcı deneyimini optimize etmenize yardımcı olabilecek Android uygulama geliştiricilerini işe almak en iyisidir.

  SSS

  S.1. Bir Android uygulamasında pil tüketimi nasıl iyileştirilir?

  Ans. Android uygulamalarında pil kullanımını şu şekilde iyileştirebilirsiniz:

 • Şebeke aramalarını azaltmak
 • Uyandırma kilidinden kaçınma
 • GPS’i mantıklı kullanmak
 • Alarm yöneticisini akıllıca kullanma
 • Toplu zamanlama gerçekleştirme
 • S.2. Düzen performansı nasıl geliştirilir?

  Ans. Mizanpaj hiyerarşilerini optimize ederek ve Layout’u , ve talep üzerine görünümler yükleniyor. İşleri karmaşık bulursanız, profesyonel destek için Android uygulama geliştiricilerini işe alabilirsiniz.

  Daha Fazla Sorunuz mu Var? Android Uygulaması Uzmanlarımızla İletişime Geçin.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.