Android

Android Uygulama Boyutunu Küçültmenin En İyi 7 Yöntemi

eğer sen bir Android uygulama geliştiricisi Kim uzaydan çıkan telefonları izlemeyi sevmez. Ve zar zor yüklenen devasa APK mağazaları geliştirmekten yoruldunuz.

Kabul edelim: büyük boyutlu uygulamalar depo dolandırıcılarıdır ve mutlak bir sıkıntıdır. Kullanıcılar onlarsız yapamaz ve onlardan kurtulamazlar. Bu uygulamalarla sürekli bir aşk-nefret bağlantısı içinde kalıyorlar – canlı çizimlerini ve yumuşak gezinebilmelerini takdir ediyor, ancak günün kenarındaki katıksız uzunluklarını mahkum ediyorlar.

Ve insan ihtiyaçları doymak bilmez olduğundan, mükemmellik üzerinde pazarlık etmeden veya telefon deposuna fazla yük binmeden araçlarında daha fazla uygulamaya sahip olma anlamına gelir gelmez yardımcı olamazlar.

Dünya çapındaki Android kullanıcıları, telefon depolarının en büyük bölümünün, acımasızca veri, RAM ve en önemlisi pil ömrü üzerinde yoğunlaşan uygulamalara atıfta bulunduğu gerçeğini oybirliğiyle kabul edeceklerdir.

Büyük Boyutlu Uygulamalar Neden İlk Sırada Var?

Günümüz uygulamaları, üç ana gerekçe nedeniyle aşırı övülüyor:

 • Son derece karlı karakteristik paketler
 • UX hedeflerini artırma
 • Geniş bir ağ boyutları ve kalınlık yelpazesi için yardım
 • Neredeyse hiç çalışmıyor bu uygulamalar verimli bir şekilde çalışıyor. Mobil cihazların depo kapasitesini ve hafızasını daha da etkileyerek, veri tüketimini de artırırlar. Bir kullanıcının temel İnternet bağlantısına bağlı olduğu mutsuz durumu zar zor görselleştirebiliriz.

  Geliştirme Yaşam Döngüsü Sırasında Android Uygulama Boyutunu Azaltmanın En İyi 7 Yolu

  1. Görüntü Optimizasyonu

  Çözünürlüğü düşürmeden resim kapsamı uygun şekilde azaltılabilir. Örneğin, .jpg ve .png görüntüleri, kaliteden ödün vermeden uygulamaları kırpmak için .webp web görüntü düzenine uyarlanabilir. Webp yapılandırması, .jpg gibi küçültme ve .png gibi netlik sağlar. Kısacası, her iki alemin de terbiyesine sahiptir.

  Bu tür modifikasyon için uygun çeşitli cihazlar vardır. guetzli ve pack jpg gibi cihazlar .jpg dosya küçültmeye uygunken, pngcrush ve devrilme .png dosyalarına uygundur.

  Bunun dışında, yapımcılar, alan için beşik olmayan mütevazı çözünürlüklü özerk görüntüler oluşturmak için vektör grafikleri yürütebilir. Bunlar, Android’de Vector Drawable nesneleri olarak uygundur ve 100 baytlık bir dosyanın parlak ve ekran boyutunda resimler oluşturmasına olanak tanır.

  2. Gereksiz Kod Kaldırma

  Bir mobil uygulama oluştururken, kodun otomatik olarak geliştirildiği yedekli bir ağ içinde bir kod izlenimi elde etmeniz esastır. Örneğin, birçok protokol güvenlik cihazı, teknikleri ve kursları fazlasıyla oluşturabilir.

  Bu teknikler ve kurslar, uygulama için umut verici bir performans göstermez. Bunun yerine, yalnızca uygulamanın boyutunu hızla genişletirler. Bu tür tekrarlayan kodların ortadan kaldırılması gerekir, böylece uygulama boyutu, toleranslı gereksiz bölümlerin gözünü korkutmadan optimumda devam eder.

  3. Ölü Kod Eliminasyonu

  APK dosyasının kapsamı, uygulamanızın yükleme hızına, kullandığı hatırlamaya ve emdiği enerjiye doğrudan simetriktir. Bu nedenle, yalnızca kaydetme amacıyla tutulan olağandışı veya etkin olmayan herhangi bir kod, yalnızca boyuta genişleyecektir. Fazlalık kodların çıkarılmasına çok benzer şekilde, ölen kodların ortadan kaldırılması, uygulamanızın her an, her gün etkin kalması için gereklidir.

  Prosedürün, uygulamanın işlevselliği üzerinde hiçbir etkisi yoktur, çünkü bu tür kodlar başlangıçta uygulamanın bir parçası değildir.

  4. Kullanılmayan Kaynakların ve Sınıfın Kaldırılması

  Lint adlı yavaş kod çözümleyici, Android Studio’nun bir özelliğidir ve res/ klasöründeki kodda belirtilmeyen yedekleri ayırt edebilir. Bu tür yardımlar yabancıdır ve bu nedenle anlamsızdır. Lint aracı böyle bir yardım bulduğunda, ifadeyi yayınlar.

  Örneğin, koda kitaplıklar eklediğinizde, farklı yardımcılar gelebilir. Tüy bırakmayan araç bunu inceleyecek ve dikkatinizi size verecektir.

  5. Kütüphanelerdeki Kaynakların Minimum Kullanımı

  Dış arşivler, Android uygulamaları oluşturulurken sıklıkla kullanılır, böylece kullanılabilirlik ve çok yönlülük dışarıya gönderilebilir. Yaygın olanları, uygulama metninin otomatik çevirilerini yeniden kazanmak için kullanılan Google Play Hizmetleri ve eski araçlarda kullanıcı deneyimini geliştirmek için kullanılan Android Destek Kitaplığıdır.

  Bununla birlikte, bu tür arşivler ayrıca sunucular veya masaüstleri için oluşturulmuştur ve uygulamanın herhangi bir amacını yerine getirmeyen prosedürler ve nesnelerin ağırlıklarıyla birlikte gelir. Bununla birlikte, kayıtları gözden geçirebilir ve yalnızca uygulamanızın ihtiyaç duyduğu bölümleri koruyabilirsiniz.

  6. İndirilebilir Yazı Tiplerinin Uygulanması

  Bu, Android Uygulama Geliştirme için modern bir gelişmedir. Google, Play Store’daki birçok uygulamanın ortak türlere sahip olduğu gerçeğini kavrar. Bununla birlikte, bu yazı tipleri zaten uygulama paketinin bir kısmıdır.

  Sonuç olarak, tam araç üzerindeki çeşitli uygulamalar, tam yazı tiplerinin kopyalarını taşır. Bunun dışında, bu uygulamaların neredeyse tamamı mobil cihazlar için optimize edilmemiştir. Bu nedenle Google, İndirilebilir Yazı Tiplerini Destek Kitaplığı 26’ya almayı kabul etmiştir.

  7. Yerel İkili Dosyaların Boyutunun Azaltılması

  Yerel İkili Dosyaların kapsamını düşürmenin iki ana yolu vardır:

  Gereksiz hata ayıklama simgelerini ortadan kaldırmak için Android NDK’daki arm-eabi-strip aracını kullanarak

  Paket Yöneticisi’nin APK’dan dosya ağına .so kayıtlarını kopyalamasını engelleyerek yerel arşivlerin çıkarılmasına direnmek için android:extractNativeLibs=” false” ayarını yaparak.

  Son sözler

  Uygulama ne kadar inceyse indirme yüzdesini de o kadar artırdığını bilin. Bu nedenle, bu önerileri uygulayın ve uygulamanızın ortasını olabildiğince sıkı bir şekilde sıkıştırın.

  Sonuç olarak, bu yazıda bu kadar mesafe kat ettiyseniz, mobil uygulamaların arsızca disk alanını işgal etmesinden ve olası kullanıcılardan hoşnutsuzluk duymasından pek memnun olmayan kişinin siz olduğunuza ikna olmuş durumdasınız. Ve eğer hala şüphe içindeyseniz, o zaman Android Uygulama Geliştiricileri işe alın.

  Sıkça Sorulan Sorular

  1. Bir Android Uygulama Geliştirme Şirketi ne yapar?

  Ans. Bir Android Uygulama Geliştirme Şirketi, sağlam, ölçeklenebilir Android açıklamaları vb. oluşturabilir.

  2. Bir Android uygulaması oluşturmak zor mu?

  Ans. Haftada 3 ila 5 saatlik kurs görevleriyle sadece 6 hafta tutar.

  3. Bir Android uygulaması oluşturmanın maliyeti nedir?

  Ans. Bir Uygulama oluşturmanın maliyeti 100.000 ila 300.000 ABD Doları arasındadır.

  İlgili Makaleler

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Başa dön tuşu