Android

Android Auto Makeover, YouTube’u Arabanızda İzlemenizi Sağlıyor

Portre modundaki yeni Android Auto'nun bir fotoğrafı

Android Auto’nun yenilenmesi, sürüş sırasında haritalarınızı ve mesajlarınızı düşünmenizi kolaylaştıracak.
resim: Google

Ön konsoldaki Android Auto, çok ihtiyaç duyulan bir yenileme alıyor. Google, geliştirici konferansındaki bir oturum sırasında tanıtıldı bir devirAndroid tabanlı araç yazılımlarına ara yüz geliyor. Farklı ekran türleri arasında daha fazla ölçeklenebilir olan yeni bir bölünmüş ekran modunun yanı sıra, direksiyon başında ihtiyacınız olanı bulmak için kaç dokunuş gerektiğini umarız azaltacak diğer küçük parçalar içerir.

Son zamanlarda bir araba satın aldıysanız, sürücü ve yolcu koltukları arasına yerleştirilmiş dev bir ekran olmadan bir model satın almanın zorlaştığını fark etmiş olabilirsiniz. Arabadaki büyük ekranlar, her yeni modelde varsayılan hale geliyormuş gibi hissettiriyor. Google, trendleri takip ederken, üretici ve ekran yönü ne olursa olsun herhangi bir araba ekranında ölçeklendirmeyi kolaylaştırmak için Android Auto’yu elden geçirdi.

Bölünmüş ekran modu, Android Auto’yu çalıştırmanın standart yolu olacak. Aynı ekranda gerekli tüm özelliklere anında erişim sağlar, böylece yolu izlerken etrafta dolaşmak ve uygulamalar arasında geçiş yapmak zorunda kalmazsınız. Yeni Android Auto, Google Haritalar’ı ve medya kontrollerinizi yan yana bir pencere dizisinde gösterecek, tıpkı bir bilgisayar arayüzünde pencereleri ortadan ikiye ayırmanız gibi. Bölünmüş ekran modu, değişen ekran boyutlarına uyum sağlar ve yatay veya dikey mod gibi ekran yönünü dikkate alır.

Farklı boyuttaki ekranlarda bölünmüş ekran modunun nasıl görüneceğine bir bakış.
gif: Google

Google ayrıca, Asistan ile daha derin bir entegrasyon sağladı. Android Oto. Daha fazla uyarının ve bağlamsal önerilerin filizlendiğini göreceksiniz. Asistan ayrıca, hızlı yanıt vermeniz gerekiyorsa ve telefonunuza dokunamıyorsanız, sık iletişim kuran kişilere ulaşmayı ve akıllı yanıtlar sunmayı kolaylaştıracak.

Arabanızda yerleşik Google varsa, arabadaki ekranlar hakkında ne düşündüğünüze bağlı olarak tartışmalı olabilecek ek bir özellik elde edersiniz. Bu yılın başlarında Google, araç park edildiğinde insanların yerleşik ekranda YouTube izlemesine izin verdiğini duyurdu. Diziye iki yeni uygulama ekliyor: Tubi ve Epix Now. Her ikisi de arabada beklerken zaman geçirmenize yardımcı olacak bir sürü ücretsiz video içeriği sunar.

İzleyebileceğiniz içeriği gösteren bir Android Auto fotoğrafı

Kim ücretsiz film ve TV şovları izlemek için arabasının ekranını kullanmak istemez?
resim: Google

Yakında bir araca geliyor

Yeni arayüz çeşitli ekran boyutlarında çalışacak. Ancak pencerelerin yönü tamamen otomobil üreticisine ve işleri nasıl düzenlediğine bağlı olacaktır. Örneğin, 11 inç ekrana sahip bir Subaru’m var. Bununla birlikte, ekranın yalnızca yarısı Android Auto’ya sunulurken, diğer yarısı Subaru’nun otomobilin içindeki HVAC gibi tescilli kontrollerine hizmet ediyor. Google, Android Auto’nun ne kadar yer kaplayabileceğini belirlemenin OEM’e bağlı olduğunu söyledi.

Android Auto’nun yenilenmesi tam bir sürpriz değil. Yeni kullanıcı arayüzüyle ilgili söylentiler geçen sonbaharda başladı ve gerçek alay yılın başında yeni bir görünüm. Yeni arayüz, uygulamaların genellikle tüm ekranı kaplayabildiği mevcut arayüzden daha az dikkat dağıtıcı olacak gibi görünüyor ve navigasyona geri dönmek için uzanıp geri düğmesine sert bir şekilde basmanız gerekiyor.

Yeni Android Auto arayüzü bu yaz otomobillere yayılmaya başlayacak. Yeni görünümü test etmek için sabırsızlanıyorum. Umarım, Google’ın favorimi kullanımdan kaldırdığını nihayet aşabilmem için yeterince iyidir. Android Auto telefon uygulaması.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu